Sekretne życie pszczół

Okładka książki Sekretne życie pszczół Sue Monk Kidd
Okładka książki Sekretne życie pszczół
Sue Monk Kidd Wydawnictwo: Albatros Ekranizacje: Sekretne życie pszczół (2009) literatura piękna
The secret life of bees
Albatros
2009-02-01
2009-02-01
978-83-7359-806-5
Andrzej Szulc
Ekranizacje:
Sekretne życie pszczół (2009)

Lily, czternastolatka, żyje na brzoskwiniowej farmie w Karolinie Południowej razem ze swoim agresywnym, niezrównoważonym i ograniczonym ojcem. Matka Lily, Deborah, zginęła 10 lat temu podczas tajemniczego wypadku z bronią.
Pewnego dnia w pokoju dziewczynki zaczynają roić się pszczoły. Lily odczytuje to jako znak zbliżającej się zmiany. W wyniku nieprzyjemnych zajść na tle rasowym, Lily ucieka z domu razem ze swoją czarnoskórą opiekunką Rosaleen. Obie trafiają do niezwykłego domu trzech sióstr, gdzie odnajdują odpowiedzi na pytania dotyczące przeszłości ale i znajdują tam siebie i miejsce, do którego chcą przynależeć.
"Sekretne życie pszczół" Sue Monk Kidd to ciepła opowieść o kobiecej sile, solidarności oraz przyjaźni. I choć dookoła wiele zła, niesprawiedliwości i uprzedzeń rasowych (choć to już druga połowa XX wieku) farma August, June i May to oaza spokoju i bezpieczeństwa. A w tle roje pszczół, od których niejednego można się nauczyć.
Piękna, wzruszająca, pełna prostej mądrości książka ♥️
Po więcej recenzji zapraszam na
www.swiatymiedzykartkami.pl

Podobno poruszone tematy są oklepane, a książka przewidywalna ale nic mnie to nie interesuje, poczułam tę historię każdym porem mojej skóry, otuliła mnie miłość i siła August i reszty kobiet. Wybitna!

To jest ta książka którą możesz kupić i mamie i babci i młodszej siostrze. Historia jest niesamowita, dla mnie miała dodatkowo vibe Avonlea, a dosłownie ubóstwiam serię o Ani.

Temat i fabuła mistrzostwo. Nawiązanie do życia pszczół przed rozdziałami świetnie współgra z tym, jak płynie ta cała powieść. Jednak to, w jaki sposób ta książka została napisana (użycie pewnych konstrukcji językowych, niektórych metafor, czy stwierdzeń) pozostawia wiele do życzenia. Często ta pozycja podawana jest jako przykład bardzo dobrej literatury, że tam są świetne dialogi itp., więc naprawdę spodziewałam się czegoś więcej. Ale uważam, że przynajmniej kopalnia przykładów na to, jak nie pisać czasami :) Drobny przykład, ale takich, gdzie przewracałam oczami jest w tej książce zdecydowanie więcej: 14-letnia dziewczynka pisze, że zawsze jej mówiono, że czarni ludzie są głupsi, ona w to nie wierzyła, uważała, że mogą być mądrzy, ale ona jako biała będzie zawsze mądrzejsza i nagle nikomu niepotrzebna, żenująca wstawka w stylu "to uświadomiło mi, że rządzą mną uprzedzenia". Serio? :D

Kiedy czytam dobrą książkę, zastanawiam się jak pisarze potrafią tak połączyć słowa, żeby wyszły z nich piękne zdania i cudowne powieści. Wspaniała, ciepła opowieść o wewnętrznej sile oraz o miłości, która nie potrzebuje więzów krwi, wystarczy dobroć i słuchanie drugiego człowieka. Bardzo polecam

"Sekretne Życie Pszczół" to opowieść, która przenosi czytelnika w malownicze lata 60 na południe Stanów Zjednoczonych. Książka ukazuje historię czternastoletniej Lily Owens, która wraz z opiekunką Rosaleen decyduje się opuścić dom, uciekając przed despotycznym ojcem i poszukując prawdy o utraconej matce.

Lily, główna bohaterka, jest postacią głęboko zranioną przez życiowe doświadczenia, ale pełną determinacji i pragnienia zrozumienia swojej przeszłości. Jej relacja z Rosaleen oraz trzema czarnoskórymi siostrami stanowi serce tej opowieści. Wszystko łączy różowy dom, miejsce, gdzie pszczelarki oferują zagubionej nastolatce schronienie i miłość. To tam Lily doświadcza matczynej opieki i zrozumienia, którego tak bardzo jej brakowało. Historia jednej z sióstr, May, jest jedną z najbardziej chwytających za serce. Motyw pszczół stanowi metaforę dla wspólnoty i pracy nad sobą, które prowadzą do odkrycia prawdy i zbliżenia się do samej siebie.

Kidd mistrzowsko ukazuje kontrasty społeczne i rasowe obecne w tamtych czasach w Ameryce, poruszając tematy nietolerancji i dyskryminacji. Poprzez silną i odważną postać Rosaleen oraz relacje między bohaterami autorka stawia pytania o tożsamość, wartość człowieka i walkę o równość.

Opisy miejsc i wydarzeń są wyjątkowo malownicze, książka jest bardzo nastrojowa i ciepła. Czytając ją w zimę można się poczuć, jakby za oknem było słońce, upał i bzyczące wokół owady.
To niezwykła lektura, chociaż początek niczego takiego nie zwiastował. Książka zyskuje wraz z przeczytanymi stronami i myślę, że warto dać jej szansę. Ja dałam i nie żałuję.

Lily, główna bohaterka, jest postacią głęboko zranioną przez życiowe...

Mimo że opowieść ta jest naiwna i cukierkowa to jednak w swojej prostocie przepiękna, opowieść o poszukiwaniu i odnalezieniu bezwarunkowej i akceptującej miłości.
Klimat jest niezrównany, podczas lektury można wręcz było usłyszeć monotonne brzęczenie pszczół, ciężko upał Karoliny Południowej.
Pszczela farma sióstr Boatwright jawi się jako kawałek raju na ziemi, przepełniony miłością, ciepłem, bliskością natury i mądrością.

Pszczela farma sióstr Boatwright jawi się jako kawałek raju na ziemi,...

Kilkunastoletnia dziewczynka Lily wychowywana jest przez gburowatego, brutalnego i agresywnego ojca, którego trudno określić nawet tym mianem. Główna bohaterka zresztą zazwyczaj mówi o nim T.Ray, jakby słowo tato nie umiało przejść jej przez gardło. Osamotniona po śmierci matki Lily w końcu ucieka w poszukiwaniu zrozumienia i domowego ciepła. Za tło tej opowieści autorka wybiera południe Stanów Zjednoczonych lat 60-tych ubiegłego wieku. Tamtejsza mentalność nie idzie w parze z potrzebami emocjonalnymi kilkunastoletniej Lily. Twarde życie farmerskie nie zaspakaja jej potrzeb. Ostatecznie swoją przystań znajduje w domu czarnoskórych sióstr, z których najstarsza jest właścicielką kilku pasiek i głównym dostawcą miodu do lokalnych sklepików. Niestety choć dostarczany produkt jest pożądany i dobrej jakości to pozycję społeczną pszczelarski definiuje płeć i kolor skóry. W tle historii Lily dostajemy bowiem całkiem sprawnie pokazane trudne relacje społeczne związane z pozycja kobiet i czarnoskórej społeczności. Poznajemy tu skomplikowane losy związane z segregacją rasową nowych przyjaciół Lily. Tu nie charakter i życiowa postawa mówią wszystko o człowieku, tylko płeć i rasa. Przynajmniej tak jak to wygląda z pozycji białych mężczyzn zamieszkujących tą część Ameryki. Autorka porusza oczywiste dylematy życia czarnoskórej społeczności, w którą wsiąka nasza bohaterka. Społeczności , która próbuje iść przez życie z podniesionym czołem wbrew otoczeniu. Robi to w sposób poruszający serce, choć w typowo amerykański. Trudno jednak się dziwić, bo to książka o południowych Stanach Ameryki i ich trudnej historii społecznej. Ja polecam.

Książka o silnych kobietach i miłości matczynej. Historia Lili, która ucieka od ojca T.Reya w poszukiwaniu lepszego życia. Trafia wraz ze służącą Rosaleen do domu przepełnionego miłością i zapachem miodu. August, May i June pomagają jej w odnalezieniu siebie, pogodzeniu się ze stratą matki, którą Lili straciła w dzieciństwie, w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
Przywodzi na myśl „Zabić drozda”, częściowo tematyką, ale głównie nastrojem.

Pierwsza połowa bardzo mi się podobała, druga niestety mniej. Oczekiwałam, że wzbudzi we mnie więcej emocji, ale po przeczytaniu zakończenia okazała się zwykłą sielanką. Główna bohaterka jak na swój wiek, wydaje się trochę zbyt infantylna, chociaż nie jest to jakieś rażące. Ogólnie odebrałam ją pozytywnie, ale jednocześnie czegoś tam zabrakło, może realizmu. Ciekawe z kolei były dla mnie wątki religijne, sposób w jaki kobiety starały się dopasować wiarę do własnych przekonań i potrzeb. Potrzebowały kogoś, z kogo historią będą mogły się utożsamić, kogoś kto ich wysłucha. Tego samego potrzebowała Lili i znalazła to częściowo ze strony August, a częściowo właśnie w religii.

Przywodzi na...

Mam z tą książką duży problem, bo z jednej strony tematyka i fabuła bardzo w moim klimacie, z drugiej - wykonanie, to językowe, powoduje, że książka bardzo dużo traci. Tekst jest tak naszpikowany imiesłowami, że nie pamiętam, żebym jeszcze gdzieś widziała coś podobnego (może raz na wattpadzie). Te nieszczęsne imiesłowy, które odbierają tekstowi dynamikę i lekkość, występują niemalże w co drugim zdaniu, co najgorsze w niektórych zdaniach - a wcale nie było ich tak mało - mamy dwa lub trzy takie imiesłowy (w jednym naliczyłam pięć, a nie było wcale długie). To bardzo przeszkadza w czytaniu, do tego stwarza wrażenie, jakby tekst został napisany przez początkującego autora. Tylko czy tutaj zawinił tylko autor? Specyfika języka angielskiego jest inna niż polskiego i tłumacz powinien o tym wiedzieć, i liczyć się z tym. Ale nawet jeśli zawiodło tłumaczenie, bo było zwyczajnie nieprofesjonalne, to gdzie były trzy panie redaktorki i korektorki? Które nie tylko przepuściły tekst w takiej formie, ale przeoczyły także wiele błędów składni, czy choćby powtórzenia. Wstyd i hańba, tym bardziej jeśli mamy do czynienia nie z jakimś selfpublishingiem czy vanity, ale poważnym wydawnictwem. Dlatego, gdybym miała jeszcze kiedyś skusić się na jakąś książkę tej autorki, to z pewnością nie tego wydawnictwa. Przykro mi.
Bardzo szkoda, bo stosunkowo dobra książka bardzo na tym ucierpiała. Jednak nie żałuję czasu poświęconego na przeczytanie. Trochę odnosiłam wrażenie, że autorka inspirowała się pisarzami, którzy i dla mnie są mistrzami, nie wiem, na ile to wrażenie było właściwe.
Chciałabym dać wyższą notę, choć wahałam się, czy ta, którą postawiłam nie jest zbyt wysoka.

• Literatura amerykańska
  • 2015