Delikatna równowaga

literatura piękna
Krzysztof Umiński
Indie walka społeczeństwo
Inne

Nie chcę już czytać ani jednej książki o Indiach. Byłam w Mumbaju i w Kerali - jest dokładnie tak, jak to przedstawia autor. Dla mnie to dziki kraj. Ludzie kochani, ale naznaczeni trudami życia. Podziwiam mistrzostwo autora! Styl bezpośredni, wspaniale wciągający czytelnika w świat powieści. Zwroty akcji. Ciąglł poczucie, że już już równowaga została osiągnięta i teraz...

Poruszająca książka, świetnie budowana fabuła, gdzie nie można być pewnym niczego i doskonały język

To jest powieść z prawdziwego zdarzenia, wielowątkowa, barwna, o mnożących się historiach kolejnych postaci. A wszystko na tle dramatycznych wydarzeń w Indiach w latach 70. ubiegłego stulecia, plus trochę retrospekcji. Jest tu sporo okrucieństwa, dramatów i cierpienia, ale też i budowania bliskich relacji w obliczu tych trudności. Ale wciąż - a po przeczytaniu tej książki...

To jest wybitna książka. Nie znam polskiego tłumaczenia. Jak dla mnie jakość noblowska

Jak dla mnie bomba. Strasznie tęsknię za bohaterami... Eh. Dużo o kuchni i kulturze Indii, ale to już pisze w opisie książki. Bardzo polecam.

To książka o Indiach z klimatem.To fascynująca opowieść o losie Diny – czterdziestoletniej kobiety, która stara się zarobić w Indiach na swoje utrzymanie. Nie jest to jednak łatwe. Perypetie Diny i jej podwładnych prowadzą czytelnika od smutku do radości i od radości do smutku.

Książka dobrze napisana, mimo grubości czytało się ją błyskawicznie. Autentyczna, oddająca świetnie życie ludzi mieszkających w Indiach, tamte realia, losy bohaterów na tle zdarzeń politycznych. Smutna, przejmująca, skłaniająca do refleksji.

Czasem zastanawiam się po co ja takie książki czytam? Nie jest to książka w której brzmiało zbyt wiele pozytywnych nut. Podczas czytania wielokrotnie mnie przybijała i oddziaływała na mnie negatywnie. Nie była to lektura lekka i przyjemna chociaż napisana dobrze, w ładnym stylu. Niektóre historie i opisy może trochę męczyły ale całość jest bardzo łatwo przystępna. Myślę że...

Lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników Indii!!! Trudna, bardzo emocjonująca, ale trzeba to przeczytać!

Nie dam gwiazdek, bo trudno mi się zdecydować.
Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to zła książka, świetnie ukazuje Indie, system tego kraju i społeczeństwo ale... ja wolę literaturę faktu na temat Indii, a nie przydługie, nużące wywody 4 bohaterów, które mnie męczyły i nudziły.

Dyskusje

• 100 książek BBC