Queen Meryl. Ważne role, wielkie czyny i legendarne życie Meryl Streep

Okładka książki Queen Meryl. Ważne role, wielkie czyny i legendarne życie Meryl Streep Erin Carlson
Erin Carlson Wydawnictwo: Wielka Litera biografia, autobiografia, pamiętnik
Queen Meryl: The Iconic Roles, Heroic Deeds, and Legendary Life of Meryl Streep
Wielka Litera
2020-10-14
2020-10-14
Dorota Konowrocka-Sawa
wspomnienia

Przyjemna pozycja o jednej z najlepszych aktorek w historii kina. Wiele ciekawostek, anegdotek, informacji o filmach, w których grała Meryl. Fragmenty przemówień i (niewielkie) z życia prywatnego. Bardzo subiektywna, pochwalna pozycja, którą czyta się niezwykle przyjemnie. Szkoda, że nie wzbogacona o zdjęcia i informaje "uczłowieczające" idealną Meryl.

Ciekawostki i anegdoty z planów filmowych. Dużo spoilerów, dokładne omawianie fabuły filmów łącznie z zakończeniami.

Swoista Oda do Meryl, laurka na cześć aktorki. Autorka w stronniczy moim zdaniem sposób opisuje życie i karierę Streep. Niewiele przykładów wad czy potknięć jest skwitowanych pojedynczymi zdaniami, by od razu przejść do pochwał i zachwytów. Nie znam większości twórczości Meryl, ani jej samej, chociaż przyznam, że książka zachęciła mnie do obejrzenia jej filmów. Zawsze miałam wrażenie, że aktorka jest skrytą osobą, pilnującą swojej prywatności. A w książce opisane są dość szczegółowo jej przeżycia, w tym te intymne/prywatne. Zastanawia mnie skąd autorka ma o nich wiedzę oraz na ile są prawdziwe.

Idealna książka dla fanów filmów oraz aktorów

Idealna książka dla fanów filmów oraz aktorów

1984

Świetna książka dla fanów kina i ról Meryl Streep. Ciekawie opisuje młodość aktorki, jej wybory i pracę nad rolą. Kompendium filmowej wiedzy . Dla fanów, ale i każdego kto wchodzi w filmowy świat i chce lepiej poznać legendarną aktorkę.
Książka napisana jest tak, że czyta się ją z wielkim zainteresowaniem i nim się nie obejrzymy, już jesteśmy na końcu.

Bardzo długo ją czytałam, bo obejrzałam prawie wszystkie opisywane filmy 😝

Bardzo długo ją czytałam, bo obejrzałam prawie wszystkie opisywane filmy 😝

To bardzo ciekawa książka dla wielbicieli talentu Meryl Streep, do których się i ja zaliczam. Niewiele jest tu wątków biograficznych odsłaniających kulisy życia prywatnego aktorki, które, jak wiadomo, aktorka starannie chroni. To raczej swoisty przewodnik po jej aktorskich kreacjach, meandrach zawodowego rozwoju, a zwłaszcza szczegółowy opis jej warsztatu pracy, sposobu wchodzenia w rolę. W tym tkwi, jak mniemam, tajemnica jej sukcesu.

Czego dowiedziałam się o Meryl Streep podczas lektury jej biografii „Queen Meryl”? Na pewno dużo o jej karierze zawodowej z usystematyzowaniem i omówieniem ról, w których wystąpiła. To wszystko podane w lekkim stylu przeplatanym ciekawostkami i anegdotkami z planu filmowego. Uświadomiłam sobie, że co najmniej kilku filmów z jej udziałem nie znam, więc z chęcią nadrobię, tym bardziej, że grała role kobiet nieoczywistych, często silnych, ale i tych nierozumianych.

Czytało mi się wyśmienicie! Pewnie również dlatego, że Meryl Streep jest tak nietuzinkową postacią zaangażowaną całym sercem nie tylko w pracę, ale również w działalność społeczną. Jej strona prywatna została jednak jedynie zasygnalizowana. Czy dlatego, że autorka bardzo chroni swoją prywatność?

Pozycja ta nie wyczerpuje tematu, ale wzbudziła we mnie apetyt na więcej. Znalazłam kilka innych opracowań, po które można sięgnąć, ale czy zawierają bardziej szczegółowe informacje? Na razie nie wiem. W każdym razie tą pięknie opracowaną graficznie biografię ukazującą fenomen wspaniałej kobiety wyłamującej się dotychczasowym standardom i stereotypom warto mieć na swojej półce.

Liczyłam na więcej opowieści z życia Meryl Streep i więcej "smaczków" dotyczących jej charakteru, wykształcenia, poglądów (nie chodzi mi tutaj o jakieś tanie sensacje). Książka to wyłącznie opis jej ról ze streszczeniami tych filmów, co i tak jest ciekawe - zwłaszcza dla osoby, która Meryl naprawdę ceni i uwielbia. Bardzo podobają mi się też ilustracje w tej książce - naprawdę super, dodają charakteru :)

Królowa jest tylko jedna! W odniesieniu do świata kina jest nią niekwestionowanie Meryl Streep. Mogłabym wymienić jeszcze kilka innych aktorek, które lubię oglądać na szklanym ekranie, ale Meryl Streep, to zdecydowanie marka sama w sobie. Każdy jej film jest prawdziwym hitem, a każda rola niezapomnianą kreacją. Nieważne czy jest Julią Child, Margaret Thatcher, Miradną Priestly, Donną Sheridan czy Joanną Kramer nie można przejść obok niej obojętnie. Przykuwa uwagę, budzi skrajne emocje, zadziwia i zachwyca. Niczym kameleon wciela się w graną postać. I nigdy nie zawodzi. Silna, niezależna oraz niebywale zdeterminowana. Wie czego pragnie i o czym marzy. Kiedyś mało atrakcyjna nastolatka z burzą kręconych włosów i licznymi kompleksami, teraz światowej sławy aktorka, z dużą świadomością własnej wartości oraz wspaniałą samooceną. Dojrzała artystka, która na prawdziwy podbój kina ruszyła dopiero po czterdziestce, sięgając po nietuzinkowe role i zdobywając liczne nagrody. Nigdy nie przestała pracować nad sobą i rozwijać się jako aktorka. Erin Carlson w swojej najnowszej książce kreśli wspaniały portret tej artystki. Dokumentuje jej niezwykłe osiągnięcia i odważne wybory. Przypomina także największe role, uzmysławiając nam, jak grane przez nią filmowe bohaterki są bliskie jej systemowi wartości, w który tak głęboko wierzy. W każdej granej roli Meryl Streep przemyciła jakąś cząstkę siebie. "Queen Meryl" uzmysłowia nam jakie cechy charakteru, jakie emocje i jakie poglądy oddała każdej granej przez siebie bohaterce. Jednym słowem Erin Carlson w bardzo ciekawy sposób łączy opowieść o życiu zawodowym, z życiem prywatnym tej niekwestionowanej królowej dużego ekranu. Uzupełnieniem całości są liczne anegdoty, fragmenty listów oraz świetne i zabawne ilustracje Justina Teodoro. Jeśli macie w swoim otoczeniu wielkiego fana książek biograficznych warto zapisać sobie ten tytuł, jako jedną z propozycji prezentowych. "Queen Meryl" to książka, którą warto przeczytać! Serdecznie polecam!

• Biografie

Dodaj cytat z książki Queen Meryl. Ważne role, wielkie czyny i legendarne życie Meryl Streep