10 jesiennych zapowiedzi. Dziś: literatura faktu i biografie

LubimyCzytać LubimyCzytać
09.10.2020

Tegoroczne jesienne zapowiedzi książkowe nie rozczarowują! Prezentowaliśmy już premiery z takich gatunków, jak literatura piękna, obyczajowa i romans, a także kryminały i thrillery oraz książki dla dzieci i młodzieży. Czas na non-fiction, czyli reportaże, biografie i autobiografie, na które w redakcji lubimyczytać.pl czekamy najbardziej. Wśród nich znalazły się publikacje o aferze #metoo, hollywoodzkich gwiazdach oraz wywiady z największymi współczesnymi pisarzami.

10 jesiennych zapowiedzi. Dziś: literatura faktu i biografie
Reklama

Pomimo odwołania Targów Książki w Krakowie, wydawcy szykują na jesień naprawdę wiele ciekawych premier książkowych. Miłośnicy literatury faktu również będą mieli w czym wybierać. W redakcji lubimyczytać.pl czekamy między innymi na książkę naszego publicysty, Bartka Czartoryskiego, który opisuje tajemnice bohatera bijącego rekordy popularności serialu dokumentalnego Netflixa „Król tygrysów”. Ciekawie zapowiada się też premiera autobiografii Woody'ego Allena, o której za Oceanem było głośno jeszcze przed wydaniem. Wszystko za sprawą kontrowersyjnej sprawy zarzutów o molestowanie seksualne. Z kolei o skandalu, który zapoczątkował akcję #metoo przeczytamy w reportażu o Harveyu Weinsteinie, napisanym przez laureatki Nagrody Pulitzera.

Zerknijcie też na pozostałe TOP 10 zestawień jesiennych premier książkowych: kryminał i thrillerliteratura pięknaliteratura obyczajowa i romans, a także literatura dziecięca i młodzieżowa

 

Literatura faktu, publicystyka oraz autobiografia, biografia, wspomnienia

 

 „Powiedziała. #Metoo i śledztwo, które zdemaskowało Harveya Weinsteina”Jodi KantorMegan Twohey
Wydawnictwo Poznańskie
Data premiery: 14 października

Przez kilka dekad nazwisko Harveya Weinsteina było w Hollywood synonimem władzy. Mógł tworzyć gwiazdy i je niszczyć, nadawać karierom bieg lub dusić je w zarodku. Przez wiele lat krążyły plotki, że jego pomoc nie jest bezinteresowna, a kobiety, które bierze pod swoje skrzydła, płacą za to swoim ciałem.

„Powiedziała” to trzymający w napięciu zapis śledztwa dziennikarskiego w sprawie Weinsteina, które w 2017 roku przeprowadziły dwie dziennikarki „The New York Times”, laureatki Pulitzera Jodi Kantor i Megan Twohey. Jednocześnie to ważna książka o władzy, która deprawuje, o wyzwalaniu się z roli ofiary i walce prawdy z kłamstwem. Autorki szukają też odpowiedzi na pytanie o konsekwencje swoich reportaży i skutki ruchu #MeToo: Co się zmieniło?

Kantor i Twohey z dokładnością opisują, jak docierały do kolejnych ofiar Weinsteina, jak przekonywały je do mówienia, a także o kontratakach zhańbionego producenta i jego sztabu. Jest to opowieść o kobietach, które rzucając wyzwanie potworowi, były gotowe stoczyć walkę o prawdę.

 „Queen Meryl. Ważne role, wielkie czyny i legendarne życie Meryl Streep”, Erin Carlson
Wydawnictwo Wielka Litera
Data premiery: 14 października 2020

Urzekający i inspirujący portret legendarnej aktorki Meryl Streep.

Królowa Meryl opowiada o pierwszych, odważnych rolach i swojej działalności na rzecz niezależności kobiet. Jest najbardziej znaną aktorką naszych czasów i pozostawiła niezatarty ślad w popkulturze. Jest kameleonem, który całkowicie zamienia się w każdą postać, którą gra. Nigdy nie sięga po podobne role. Zamiast tego wykorzystuje swoje wyrafinowanie, by kreować dynamiczne i skomplikowane postaci – Joanny Kramer, Karen Silkwood, Julii Child, Margaret Thatcher, Katharine Graham.
Niegdyś niezgrabna, z burza kręconych włosów nastolatka w latach 60. i 70. zaangażowała się w ruch feministyczny. Kiedy skończyła 40 lat, wiek, w którym wiele aktorek znika ze sceny, Streep ruszyła na podbój kina, wybierając nieoczywiste role i zdobywając po drodze wiele nagród. Erin Carlson nie tylko dokumentuje jej niezwykłe osiągnięcia, wybory, przyjaźnie i spory, ale także to, w jaki sposób w każdej roli przemyca wartości, w które mocno wierzy. Książka jest przezabawnie ilustrowana przez artystę Justina Teodoro, wzbogacona listami i licznymi anegdotami, które uzupełniają portret tej niepowtarzalnej królowej kina.

 „Z niejednej półki. Wywiady”, Michał Nogaś
Wydawnictwo Agora
Data premiery: 14 października 2020

Michał Nogaś od wielu lat rozmawia z pisarkami i pisarzami o ich najnowszych książkach, pyta o inspiracje i źródła, z których czerpią. Zachęca do rozmów o polityce i współczesności. „Z niejednej półki” to zbiór najciekawszych wywiadów z najważniejszymi autorami z całego świata oraz reportaż z pewnego śledztwa.

Alice Munro po otrzymaniu Nagrody Nobla wycofała się z życia publicznego i nie udziela wywiadów. Autorka kultowych opowiadań mieszka w niewielkim, ale uroczym mieście nad jeziorem Ontario. Michał Nogaś specjalnie dla Państwa postanowił podążyć tropem pisarki. Gdy już tracił nadzieję na spotkanie z Noblistką, spotkał ją po prostu w kawiarni. Jak się dalej potoczyła ta historia?

W książce znajdą się również nigdy niepublikowane wywiady z Olgą Tokarczuk czy Dorotą Masłowską, nowe rozmowy z Mariuszem Szczygłem, który zdradza jakie książki ratują mu życie, pierwszy wspólny wywiad Agnety Pleijel i Macieja Zaremby Bielawskiego, opowieść Małgorzaty Rejmer o albańskich kobietach i rozmowę z Jerzym Pilchem o tym, jak napisać dobry felieton.

„Z niejednej półki” to również wstrząsające wywiady z brazylijskimi pisarzami – Michelem Laubem i Bernardo Kucinskim oraz rozmowy z trzema laureatami Literackiej Nagrody Nobla - Olgą Tokarczuk, Swietłaną Aleksjijewicz i Orhanem Pamukiem, a także czołówką światowych twórców i twórczyń, m.in.: Margaret Atwood, Paulem Austerem, Chimamanda Ngozi Adichie, Siri Hustvedt, Javierem Marasem, Karlem Ove Knausgardem czy Elizabeth Strout.

 „Soroczka”, Angelika Kuźniak
Wydawnictwo Literackie

Data premiery: 16 października 2020

Misterny, magiczny i literacki reportaż o przychodzeniu, odchodzeniu i życiu.
Angelika Kuźniak w poetycki i pełen wrażliwości sposób opisuje spotkanych na swojej drodze ludzi, którzy ze spokojem ducha i godnością oczekują na śmierć.

Ta, która tka.
Ten, który nosi maski.
Ta, która ubiera.

Ludzie starsi, młodsi. Od dawna starannie obmyślają, w czym położą się do trumny, jaka ona będzie, kto przyjdzie ich pożegnać, co dostaną na ostatnią drogę. Wyobrażając sobie własne odchodzenie, tak naprawdę opowiadają o życiu – doświadczeniach, które stały się ich udziałem, relacjach z sąsiadami, żywionych uczuciach, przekonaniach i o tym, w co wierzą.

Historie kolejnych bohaterów autorka przeplata fragmentami Pieśni pustonocnych, przywołującymi na myśl obrzędy dziadów.

Z opowieści Kuźniak wyłania się niezwykły obraz tego, jak na przestrzeni lat zmieniał się stosunek do śmierci. Soroczka to poetycki Zapis socjologiczny – mądre, naturalistyczne i zarazem metafizyczne uchwycenie tego, co umyka w codziennym zgiełku spraw.

Co tu dużo gadać: człowiek rodzi się na śmierć, a umiera na życie.

 „Janis. Życie i muzyka”, Holly George-Warren
Wydawnictwo Czarne
Data premiery: 21 października 2020

Utalentowana wokalistka, słynna imprezowiczka, gwiazda San Francisco, jedna z pierwszych celebrytek swoich czasów. Bliska znajoma Jimiego Hendrixa i kochanka Krisa Kristoffersona. Buntowniczka, która pobiła się z Jimem Morrisonem, i romantyczka wpatrzona w Arethę Franklin i Bessie Smith. Kim tak naprawdę była Janis Joplin, jedna z największych artystek XX wieku?

Urodziła się w 1943 roku, zmarła zaledwie dwadzieścia siedem lat później. Wychowana wśród klasy średniej, do końca życia nie porzuciła marzeń o normalności pozbawionej narkotyków, alkoholu i przygodnych romansów. Jednak jej wrażliwość i maskujące kompleksy pragnienie bycia w centrum uwagi zamiast na szczyt zaprowadziły ją na samo dno.

Holly George-Warren, jedna najlepszych amerykańskich dziennikarek muzycznych, prowadzi nas przez krótkie, lecz burzliwe życie Joplin z pasją i kronikarską dokładnością. Dzięki rozmowom z przyjaciółmi i rodziną wokalistki oraz fragmentom jej listów i pamiętników udało się stworzyć pierwszy tak dokładny portret pionierki bluesa, która kochała życie zbyt mocno.

 „Audrey Hepburn. Tancerka ruchu oporu”, Robert Matzen
Wydawnictwo Albatros
Data premiery: 28 października 2020

Audrey Hepburn mówiła o sobie, że wojna ją ukształtowała. A jednak w żadnej z biografii nie znajdziemy wiadomości na temat jej młodości w ogarniętej wojną Holandii. Aż do teraz.

Robert Matzen odsłania przed czytelnikami zapomniany dotąd rozdział z życia Audrey Hepburn, i robi to w iście filmowy sposób.

Nieznane fakty na temat jej rodziny, część zatajana nawet przez FBI. Trauma wojny, kiedy Hepburn pomagała działaczom ruchu oporu, pracowała jako wolontariuszka w szpitalu, przeżyła bitwę o Arnhem i prawie umarła z głodu w czasie ostatniej wojennej zimy. Życie ze świadomością, że jej ojciec był nazistowskim szpiegiem, a matka wspierała Hitlera przez pierwsze dwa lata okupacji.

Robert Matzen solidnie przygotował się do tej książki. W holenderskich archiwach dotarł do nieznanych dotąd materiałów źródłowych, wykorzystał dzienniki pisane przez naocznych świadków zdarzeń, przeprowadził wywiady z ich potomkami. Wiele z zamieszczonych w książce zdjęć pochodzi z prywatnego archiwum aktorki. Są wydawane po raz pierwszy.

Bez wydarzeń II wojny światowej nie sposób zrozumieć Audrey Hepburn i tego, kim się stała.

 „Król Tygrysów jest nagi. Trzy lata w egzotycznym królestwie Joe Exotica”, Bartosz Czartoryski, Mateusz Gugałka
Wydawnictwo SQN
Data premiery: 28 października 2020

Takie rzeczy tylko w Ameryce.

Poskramiacz dzikich kotów. Poligamista i były nałogowiec. Założyciel parku z egzotycznymi zwierzętami, showman, celebryta, piosenkarz country, magik, kandydat na gubernatora i prezydenta Stanów Zjednoczonych. W 2019 roku skazany na 22 lata pozbawienia wolności za popełnienie kilkunastu przestępstw federalnych, w tym złe traktowanie tygrysów i zlecenie zabójstwa.
Kim naprawdę jest Joe Exotic?

Wyemitowany z początkiem 2020 roku serial dokumentalny Netflixa, Król tygrysów, przyniósł Joemu rozgłos i upragnioną sławę, choć przedstawiono go w niekorzystnym świetle. Wkrótce pojawiły się głosy, że otumaniał zwierzęta narkotykami, pozwalał podwładnym na akty zoofilii i udzielał rasistowskich wypowiedzi. Sam konsekwentnie zaprzeczał oskarżeniom, podkreślając, że jest ofiarą pomówień.

Król Tygrysów powstawał przez pół dekady i był realizowany przez kilka ekip. Duża część z zarejestrowanych na przestrzeni lat materiałów została nakręcona przez autora tej książki.

Mateusz Gugałka pracował jako operator i montażysta na terenie Garold Wayne Exotic Animal Memorial Park w Oklahomie. Był świadkiem i uczestnikiem wydarzeń, które twórcy serialu zdecydowali się przemilczeć. Teraz postanowił o nich opowiedzieć.

Król tygrysów jest nagi rzuca na postać i perypetie słynnego hodowcy zwierząt zupełnie nowe światło.

 „Chwilowa anomalia. O chorobach współistniejących naszego świata”, Tomek Michniewicz
Wydawnictwo Otwarte
Data premiery: 2 listopada 2020

Znajomy negocjator policyjny powiedział mi kiedyś: „Obserwuj ludzi, gdy wszystko wokół się wali. W chwilach kryzysu dużo można zobaczyć”. Gdy więc wybuchła pandemia, obserwowałem uważnie. I robiłem notatki.

Sytuacja globalnego zagrożenia odsłoniła wiele chorób współistniejących, które trapią naszą cywilizację: ignorancję, komunikacyjny chaos, destrukcyjną siłę fake newsów, nieprzygotowanie rządów i nas samych na kryzys, irracjonalne reakcje stadne, władzę w rękach nieodpowiedzialnych ludzi... Jak to wszystko się dla nas skończy?

Reklama

Ta książka to zapis rozmów ze specjalistami, którzy ze swoich obserwacji wyciągają wnioski na przyszłość. Psycholog konfliktu szkolący siły specjalne, politolożka, klimatolog, analityk spraw międzynarodowych, profesor ekonomii, socjolożka, preppers i inni eksperci w swoich dziedzinach pokazują, w jak fatalnej sytuacji się znaleźliśmy.

„Kryzys to zbyt straszna rzecz, żeby go zmarnować”, jak mawiał Paul Romer, noblista z ekonomii. Czy wyciągniemy wnioski na przyszłość? Wygląda na to, że na razie zajęci bieżącymi problemami patrzymy pod nogi, zupełnie nie widząc, że pędzimy na ścianę.
Tomasz Michniewicz

 

 „A propos niczego. Autobiografia”Woody Allen
Wydawnictwo Rebis
Data premiery: 10 listopada 2020

Szczery, soczysty i błyskotliwy autoportret jednego z największych artystów naszych czasów!
Z wyjątkową gawędziarską pasją Allen prowadzi nas od dzieciństwa i młodości na Brooklynie, przez pracę scenarzysty w programie Sida Ceasara i komika stand-upowego, aż po pierwsze próby aktorsko-reżyserskie i rozkwit – trwającej sześćdziesiąt lat – kariery w przemyśle filmowym.
Na kartach tej niecodziennej autobiografii wielkie nazwiska mieszają się z błahostkami, naiwne zachwyty z bagażem życiowych doświadczeń, a kino ma godnego rywala w postaci muzyki jazzowej.
Ta intymna i często humorystyczna historia znajduje się na listach bestsellerów takich czasopism, jak „New York Times”, „USA Today”, „Los Angeles Times” i „Publishers Weekly”.

Reklama

„Żywa opowieść o dorastaniu na Brooklynie, w rodzinie z klasy średniej; plotkarska relacja o wdrapywaniu się po szczeblach drabiny komedii, od pisania gagów dla tabloidów po zdobycie Oscarów. (…) Większa część tych wspomnień jest przyjemną i zajmującą lekturą. (…) Trzeba być prawdziwym ponurakiem, żeby nie roześmiać się pod gradem żartów”.

 

 „Książka o miłości”, Olga Drenda, Małgorzata Halber
Wydawnictwo: Znak Literanova
Data premiery: 23 listopada 2020

To rzecz, jakiej świat nie widział, czyli esej w dialogu. Na temat, który dotyczy każdego, temat, którego istotę uchwycić najtrudniej. Książka dla osób, które chcą być kochane.

Tak się zdarzyło, że Olga Drenda, autorka Duchologii polskiej, i Małgorzata Halber, autorka Najgorszego człowieka na świecie, zaczęły rozmawiać o miłości. Olga z analitycznym podejściem człowieka Rozumu, Małgosia z przekonaniem, że Rozum ma niewiele wspólnego z Emocjami.

Obie pochodzą w jakimś stopniu z internetu, miejsca, w którym tylko ironia i poker face gwarantują, że nie staniesz się człowiekiem z mema. A najtrudniej jest rozmawiać na serio o tym, czego się boimy albo czego nam brakuje.

Po drodze pojawili się różni pomocnicy, tacy jak Marcel Proust, Pieseł, filozofia, literatura i życie. Tak powstała książka, w której – być może – uda się wam, czytelnicy i czytelniczki, odnaleźć własne doświadczenia. A przede wszystkim uniknąć błędów, które popełniamy, bo każdy z nas chce być kochany.

[ec]

Reklama

komentarze [10]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kamil Pater 15.10.2020 18:25
Czytelnik

Mi osobiście brakuje "Panien z Wesela"
Monika Śliwińska po biografii Wyspiańskiego i sióstr Pareńskich znowu zabiera nas do magicznego Krakowa i nie mniej magicznych Bronowic :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Magda 12.10.2020 20:31
Czytelniczka

A gdzie Hłasko. Proletariacki książę?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Hłasko. Proletariacki książę
Brzoza 11.10.2020 21:14
Czytelnik

Na liście brakuje mi "Kroków siedem do końca" Piotra Lipińskiego, a przede wszystkim "Wymazanej granicy" Tomasza Grzywaczewskiego. To dopiero będzie reporterska uczta!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
wrotki 11.10.2020 20:46
Czytelnik

Podobnie jak moi przedmówcy czekam na książkę Michała Nogasia oraz Tomasza Michniewicza po świetnym Chrobocie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
silentlyhere 11.10.2020 17:08
Czytelniczka

Bardzo mocno czekałam na nową książkę o Trumpie i na Nogasia, to bedzie pracowita jesień.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
qsol 11.10.2020 08:50
Bibliotekarz

Król Tygrysów wydaje się być ciekawym reportażem. Chętnie przeczytam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Bartosz Morąg 10.10.2020 16:23
Czytelnik

Ja czekam na "Sagę rodu Czartoryskich" Zofii Wojtkowskiej w Iskrach.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
A_Gusia 10.10.2020 06:42
Czytelniczka

Ale smakowitości!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
betty 09.10.2020 17:36
Czytelniczka

Ja czekam na wywiady Michała Nogasia. Rozmowy z mądrymi ludźmi są bezcenne w dzisiejszym zalewie informacyjnej papki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 09.10.2020 11:56
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd