-
Artykuły
Wiosna z książką – kwietniowe premiery, które warto poznać
LubimyCzytać1 -
Artykuły
Dlaczego poziom czytelnictwa w Polsce nie rośnie? Raport Biblioteki Narodowej
Iza Sadowska17 -
Artykuły
Wakacje pełne magii - weź udział w akcji recenzenckiej i przenieś się do magicznego świata
LubimyCzytać2 -
Artykuły
Czytamy w święta. 3 kwietnia 2026
LubimyCzytać378
Szczepan Twardoch z prestiżową niemiecką nagrodą. Za „europejski dialog o historii i teraźniejszości”
Szczepan Twardoch został wyróżniony Nagrodą Literacką Uznam 2025. Trafia ona do twórców, którzy mieli szczególny wkład w budowanie mostów między kulturami. W przeszłości nagrodę tę dostali Georgi Gospodinov czy Olga Tokarczuk.
Rafał Komorowski/Wikimedia Commons
Nagroda Nike Czytelników, Nagroda im. Kościelskich, Paszport „Polityki”, Śląski Wawrzyn Literacki, O!Lśnienie (trzykrotnie), Nagroda Planety Lema. Można wymieniać dalej. Szczepan Twardoch to jeden z najczęściej nagradzanych współczesnych polskich pisarzy. Również za granicą, żeby wymienić choćby EBRD Literature Prize czy Brücke Berlin-Preis.
Do listy nagród przyznanych pisarzowi z Pilchowic dołączyła właśnie Nagroda Literacka Uznam.
Szczepan Twardoch z Uznamską Nagrodą Literacką
Uznamska Nagroda Literacka jest przyznawana od 2011 roku. Nawiązuje do dziedzictwa literackiego Maksyma Gorkiego, Hansa-Wernera Richtera, Theodora Fontane’a i Thomasa Manna.
Nagroda ta podkreśla znaczenie literatury w budowaniu mostów między kulturami oraz promuje autorów, którzy w swoich dziełach eksplorują europejską tożsamość i historię i w szczególny sposób wzbogacili europejski dialog literacki.
W przeszłości wyróżniano nią między innymi Georgiego Gospodinova, Jaroslava Rudiša czy Sofi Oksanen. Dwukrotnie trafiała do polskich autorek: Olgi Tokarczuk i Joanny Bator.
Twardoch: „Null” będzie w tym dialogu wyraźnym głosem
Do przyznania prestiżowego niemieckiego wyróżnienia Twardoch nawiązał w mediach społecznościowych. We wpisie pisarza czytamy:
Na dwa tygodnie przed premierą „Null” dotarła do mnie miła wiadomość: zostałem laureatem Usedomer Literaturpreis 2025, niemieckiej nagrody literackiej przyznawanej autorom zaangażowanym w europejski dialog o historii i teraźniejszości i sądzę, że „Null” będzie w tym dialogu wyraźnym głosem.
„Null”, najnowsza powieść Szczepana Twardocha, pojawi się w księgarniach 26 lutego. Tym razem pisarz, który zachwycił czytelników osadzonymi w XX wieku „Morfiną”, „Królem” czy „Pokorą”, odda w ich ręce powieść współczesną.
„Null” to opowieść o wojnie w Ukrainie. W centrum opowieści stoi Koń, który żołnierzem jest od niedawna. Wszystko, w co dotąd wierzył i co kochał, umarło. Zostawił więc za sobą zgliszcza dawnego życia w Polsce i wyjechał walczyć i szukać odkupienia. A może śmierci? To opowieść o człowieczeństwie, o życiu i wolności, śmierci i odwadze. Twardoch stawia pytanie: o co warto walczyć? Co wojna robi z człowiekiem? Z jego duszą?
W kwietniu powieść ukaże się po niemiecku – jako „Die Nulllinie”. Trzy dni wcześniej, 12 kwietnia, odbędzie się wręczenie Uznamskiej Nagrody Literackiej. Twardoch odbierze statuetkę w nadmorskim kurorcie Ahlbeck na wyspie Uznam.
Tagi i tematy
komentarze [41]
Na pewno przeczytam. Bardzo cenię Twardocha właśnie za to, że pisze "w poprzek", poruszając trudne, kontrowersyjne i niejednoznaczne tematy. Przede wszystkim zaś temat tożsamości człowieka żyjącego na pograniczu. Pograniczu wszystkiego, wszystko jest pograniczem. Polska jest pograniczem, Śląsk jest pograniczem; konia z rzędem temu, kto rzetelnie zbada swoje drzewo genealogiczne i nie znajdzie w nim osób z innych kręgów kulturowych i narodowościowych. "Czystej krwi Polak" to równie głupi mit jak "czystej krwi Niemiec"
Na pewno przeczytam. Bardzo cenię Twardocha właśnie za to, że pisze "w poprzek", poruszając trudne, kontrowersyjne i niejednoznaczne tematy. Przede wszystkim zaś temat tożsamości człowieka żyjącego na pograniczu. Pograniczu wszystkiego, wszystko jest pograniczem. Polska jest pograniczem, Śląsk jest pograniczem; konia z rzędem temu, kto rzetelnie zbada swoje drzewo...
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej mniejJeden z nielicznych autorów, który ma jeszcze odwagę pisać prawdę o polskiej historii. Trochę mnie bawi, że faszolki dostają kociokwiku, kiedy mowa o Twardochu.
Jeden z nielicznych autorów, który ma jeszcze odwagę pisać prawdę o polskiej historii. Trochę mnie bawi, że faszolki dostają kociokwiku, kiedy mowa o Twardochu.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamSzczepan to tylko niemieckie powinien mieć, za szkalowanie Polski... Paskudna postać, średni pisarz z którego media zrobiły gwiazdę...
Szczepan to tylko niemieckie powinien mieć, za szkalowanie Polski... Paskudna postać, średni pisarz z którego media zrobiły gwiazdę...
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamRaczej za ślązakowstwo.
Raczej za ślązakowstwo.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamCzy najnowsza książka też zawiera 80 procent Twardocha pisanej przez Twardocha, czy też więcej pisze o wojnie, niż o sobie?
Czy najnowsza książka też zawiera 80 procent Twardocha pisanej przez Twardocha, czy też więcej pisze o wojnie, niż o sobie?
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamNiesamowite zaskoczenie, że "jechanie po Polsce jak po starej szmacie" to tematy bogate kulturowo dla Niemiaszków :) No któżby się tej nagrody (kolejnej) spodziewał? Ważne, że prestiżowa.
Niesamowite zaskoczenie, że "jechanie po Polsce jak po starej szmacie" to tematy bogate kulturowo dla Niemiaszków :) No któżby się tej nagrody (kolejnej) spodziewał? Ważne, że prestiżowa.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamNadskakiwanie szwabom, mizdrzenie się do ukrów i pisanie eposu o banderlandzie. Tylko z Polską jakoś mu nie po drodze. To już stało się tradycja literackiego środowiska, że za opluwanie ojczyzny można brylować na salonach.
Nadskakiwanie szwabom, mizdrzenie się do ukrów i pisanie eposu o banderlandzie. Tylko z Polską jakoś mu nie po drodze. To już stało się tradycja literackiego środowiska, że za opluwanie ojczyzny można brylować na salonach.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamZnajdź mi takiego, co te Polskę wychwala. Jacy ludzie taki kraj, że nawet nie ma ani krzty szacunku do historii. Nie uczy się z niej nic i nie wyciąga wniosków.
Znajdź mi takiego, co te Polskę wychwala. Jacy ludzie taki kraj, że nawet nie ma ani krzty szacunku do historii. Nie uczy się z niej nic i nie wyciąga wniosków.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamJeśli uważasz że nie ma polskich pisarzy (nawet współczesnych) którzy piszą z szacunkiem do ojczyzny, to domniemam że mało znasz polskiej literatury, nie każdy jest szubrawcem który kala swoje własne gniazdo, mimo że to często daje obecnie przepustkę i sukcesy
Jeśli uważasz że nie ma polskich pisarzy (nawet współczesnych) którzy piszą z szacunkiem do ojczyzny, to domniemam że mało znasz polskiej literatury, nie każdy jest szubrawcem który kala swoje własne gniazdo, mimo że to często daje obecnie przepustkę i sukcesy
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamCzytanie ze zrozumieniem nie boli. Nie napisałem, że nie ma takiego. No i nie napisałem, że akurat pisarz. Owszem są co wychwalają, ale mieli klapki na oczach, inny rząd, inni ludzie, a dziś? Polak na Polaka szuka haka. Taki pan Żulczyk to po mojemu, który zasłynął obrazą głowy państwa, stwierdził fakt.
Czytanie ze zrozumieniem nie boli. Nie napisałem, że nie ma takiego. No i nie napisałem, że akurat pisarz. Owszem są co wychwalają, ale mieli klapki na oczach, inny rząd, inni ludzie, a dziś? Polak na Polaka szuka haka. Taki pan Żulczyk to po mojemu, który zasłynął obrazą głowy państwa, stwierdził fakt. ...
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej mniejPolska także daje nagrody Niemcom za budowanie mostów pomiędzy kulturami. Ostatnio dostał.... No, wyleciało mi z pamięci. Pomóżcie.
Polska także daje nagrody Niemcom za budowanie mostów pomiędzy kulturami. Ostatnio dostał.... No, wyleciało mi z pamięci. Pomóżcie.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamPolska nie ma swoich agentów kulturowych, bo jest kolonią niemiecko-amerykańską. Niemcy swoich wyrobników na terenie Polski, i owszem, mają. Zwykle przyznają im nagrody, zwykle prestiżowe.
Polska nie ma swoich agentów kulturowych, bo jest kolonią niemiecko-amerykańską. Niemcy swoich wyrobników na terenie Polski, i owszem, mają. Zwykle przyznają im nagrody, zwykle prestiżowe.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamMyślałem, że jest lepiej 😌
Myślałem, że jest lepiej 😌
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamOstatnio mosty między Niemcami, a Polską budował Adi - pontonowe. 😂
Ostatnio mosty między Niemcami, a Polską budował Adi - pontonowe. 😂
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Za lekceważenie pielęgnacji własnego wizerunku płaci się w dzisiejszym świecie pewną cenę. Cena ta jest dzisiaj sporo większa niż kiedyś. I Polska jako państwo dokumentuje, że jest gotowa taką cenę ponosić. Ta batalia o dobry wizerunek własny jest dla części państw połączona z próbami przedstawienia innych narodów albo osób w niekorzystnym świetle. Niemcy - jak wskazują dokumenty - zmierzały od początku zmian po roku 1989 do umniejszania roli Polski i do jak najdalszego politycznego uzależnienia. Na działalność propagandową w celu przedstawiania Niemiec w jak najlepszym świetle i w celu zwalczania nieprzychylnych wobec Niemiec przedstawień przeznacza na przykład jedna tylko niemiecka fundacja, Fundacja Adenauera 100 milionów euro w ciągu jednego roku.
Jeśli Polska i Polacy zamierzają zachować suwerenność, to na takie działania musi być znaleziona odpowiedź.
Za lekceważenie pielęgnacji własnego wizerunku płaci się w dzisiejszym świecie pewną cenę. Cena ta jest dzisiaj sporo większa niż kiedyś. I Polska jako państwo dokumentuje, że jest gotowa taką cenę ponosić. Ta batalia o dobry wizerunek własny jest dla części państw połączona z próbami przedstawienia innych narodów albo osób w niekorzystnym świetle. Niemcy - jak wskazują...
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej mniej
@Oblomov
Strasznie wkurzający jest twój komentarz. Wkurzający, bo taki prawdziwy.
Rzeczywiście, co jakiś poplecznik Niemiec pojedzie za Odrę, to wraca z nagrodą pod pachą. A co gorsza, zaraz mu się w głowie mebelki przestawiają. Czuje zapach sianka w żłobie.
@Oblomov
Strasznie wkurzający jest twój komentarz. Wkurzający, bo taki prawdziwy.
Rzeczywiście, co jakiś poplecznik Niemiec pojedzie za Odrę, to wraca z nagrodą pod pachą. A co gorsza, zaraz mu się w głowie mebelki przestawiają. Czuje zapach sianka w żłobie.
@ saa-saa- " Strasznie wkurzający jest twój komentarz. Wkurzający, bo..." Czy powinniśmy otaczać się lustrami, które robią nam automatyczny makijaż, gdy mamy podbite oko przez sąsiada-gangstera ?
Czy powinniśmy zatrudniać poetę, który nas wówczas przekonuje, że mamy brzydki pysk i nam się należało ?
@ saa-saa- " Strasznie wkurzający jest twój komentarz. Wkurzający, bo..." Czy powinniśmy otaczać się lustrami, które robią nam automatyczny makijaż, gdy mamy podbite oko przez sąsiada-gangstera ?
Czy powinniśmy zatrudniać poetę, który nas wówczas przekonuje, że mamy brzydki pysk i nam się należało ? ...
@Oblomov
Do makijaży nie nawołuję. Wręcz przeciwnie. Ale, jak mówił Kisiel, nic tak nie gorszy jak prawda. Przecież się rozumiemy.
@Oblomov
Do makijaży nie nawołuję. Wręcz przeciwnie. Ale, jak mówił Kisiel, nic tak nie gorszy jak prawda. Przecież się rozumiemy.
Niemcy są znani z budowania mostów między kulturami
Niemcy są znani z budowania mostów między kulturami
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamDoskonale wychodzą im też rurociągi 😈
Doskonale wychodzą im też rurociągi 😈
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamCelnie ironicznie pisała Lanckorońska: Kulturträgerzy :)
Celnie ironicznie pisała Lanckorońska: Kulturträgerzy :)
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Tak.
Bardzo polecam, jedne z lepiej napisanych pamiętników tego czasu. A określenia użyła będąc na Jasnej Górze, gdzie nadludzie znad Łaby wprowadzili swoje nowatorskie zasady i obostrzenia.
Tak.
Bardzo polecam, jedne z lepiej napisanych pamiętników tego czasu. A określenia użyła będąc na Jasnej Górze, gdzie nadludzie znad Łaby wprowadzili swoje nowatorskie zasady i obostrzenia.
@SayenMet Dziękuję za polecenie. Sam bym na tą książkę nie natrafił. Mieszkam za granicą, tu nie ma żadnych polskich bibliotek.
@SayenMet Dziękuję za polecenie. Sam bym na tą książkę nie natrafił. Mieszkam za granicą, tu nie ma żadnych polskich bibliotek.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamNie czytałam nic (jeszcze), ale rodzice są fanami, trochę mnie zmuszają, to pewnie coś przeczytam :)
Nie czytałam nic (jeszcze), ale rodzice są fanami, trochę mnie zmuszają, to pewnie coś przeczytam :)
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamPolecam zacząć od ,,Króla" i ,,Królestwa"
Polecam zacząć od ,,Króla" i ,,Królestwa"
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamPo jednej można sobie odpuścić, wszystkie takie same.
Po jednej można sobie odpuścić, wszystkie takie same.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamPrzeczytaj streszczenie, mierny warsztat i pałowanie się autora samym sobą. A "Król" i kontynuacja to po prostu grafomania. Szkoda czasu.
Przeczytaj streszczenie, mierny warsztat i pałowanie się autora samym sobą. A "Król" i kontynuacja to po prostu grafomania. Szkoda czasu.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam,,Null" zamówiony. Za pozwoleniem na tej fotografii pan Twardoch jakiś taki smutny. Ciekawe dlaczego? Dodaję też, że to jeden z moich ulubionych współczesnych pisarzy. Seria ,,Król" mistrzostwo. Miałem też przyjemność spotkać i zdobyć autograf i zdjęcie 😁 No i to też mój "sąsiad", bo Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie koło siebie jest. Podzielone Brynicą.
,,Null" zamówiony. Za pozwoleniem na tej fotografii pan Twardoch jakiś taki smutny. Ciekawe dlaczego? Dodaję też, że to jeden z moich ulubionych współczesnych pisarzy. Seria ,,Król" mistrzostwo. Miałem też przyjemność spotkać i zdobyć autograf i zdjęcie 😁 No i to też mój "sąsiad", bo Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie koło siebie jest. Podzielone Brynicą. ...
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej mniej
Zdecydowanie wolę „Morfinę” i „Pokorę” od „Króla”, ale i Szapirę lubiłem bardzo :)
od 2012 Twardoch poniżej pewnego poziomu nie schodzi
Zdecydowanie wolę „Morfinę” i „Pokorę” od „Króla”, ale i Szapirę lubiłem bardzo :)
od 2012 Twardoch poniżej pewnego poziomu nie schodzi
O nie, nie ,,Morfina". Lepszy ,,Chołod". Mam jeszcze ochotę na ,,Jak nie zostałem poetą" i ,,Powiedzmy, że Piontek".
Z ,,Króla" nie podobał mi się wybór aktorów. Inaczej sobie wyobrażałem Ryfkę i Emilię.
O nie, nie ,,Morfina". Lepszy ,,Chołod". Mam jeszcze ochotę na ,,Jak nie zostałem poetą" i ,,Powiedzmy, że Piontek".
Z ,,Króla" nie podobał mi się wybór aktorów. Inaczej sobie wyobrażałem Ryfkę i Emilię.
Jest smutny, bo zdaje sobie sprawę, że sprzedał się "europejskim wartościom". Od chrześcijańskich gazet do wspierania lewicowych wartości. Do tego plucie na Polskę, które nic nie kosztuje a wręcz pewnie środowiska dobrze ci płacą.
Jest smutny, bo zdaje sobie sprawę, że sprzedał się "europejskim wartościom". Od chrześcijańskich gazet do wspierania lewicowych wartości. Do tego plucie na Polskę, które nic nie kosztuje a wręcz pewnie środowiska dobrze ci płacą.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamBardziej skacowany
Bardziej skacowany
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamAleż On nie jest smutny! Jest poważny, teutońską powagą, z dodatkiem powagi Ruchu Autonomii Śląska! I patrzy centralnie w lewo!
Ależ On nie jest smutny! Jest poważny, teutońską powagą, z dodatkiem powagi Ruchu Autonomii Śląska! I patrzy centralnie w lewo!
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamKac go tłucze, i tyle
Kac go tłucze, i tyle
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamOn ma wiecznie cierpiętniczą minę, facet po prostu cierpi, bo żyje w kraju, którego nienawidzi. Do tego jego proza, cóż, jest delikatnie mówiąc, nieznośnie przesiąknięta złem. Książki odzwierciedlają psychę pisarza, albo na nią wpływają.
On ma wiecznie cierpiętniczą minę, facet po prostu cierpi, bo żyje w kraju, którego nienawidzi. Do tego jego proza, cóż, jest delikatnie mówiąc, nieznośnie przesiąknięta złem. Książki odzwierciedlają psychę pisarza, albo na nią wpływają.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam@da_markos "...Do tego plucie na Polskę, które nic nie kosztuje a wręcz pewnie środowiska dobrze ci płacą." Bardzo dobrze płacą. Ja śledzę komentarze pod filmami na yt. Pod nielicznyni filmami przypominające fakty: Straty polskie w wyniku II wojny światowej, ukazują się zawsze niechętne, złośliwe i zaprzeczające faktom komentarze.
@da_markos "...Do tego plucie na Polskę, które nic nie kosztuje a wręcz pewnie środowiska dobrze ci płacą." Bardzo dobrze płacą. Ja śledzę komentarze pod filmami na yt. Pod nielicznyni filmami przypominające fakty: Straty polskie w wyniku II wojny światowej, ukazują się zawsze niechętne, złośliwe i zaprzeczające faktom komentarze.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamCzekacie na nową powieść Twardocha?
Czekacie na nową powieść Twardocha?
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamZamówiona.
Zamówiona.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamCzytam sobie przedpremierowo właśnie, ale ćśśś
Czytam sobie przedpremierowo właśnie, ale ćśśś
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spamPozazdrościć. Ja z kolei ,,Odlecieć jak najdalej", by zrobić wyzwanie na luty. No i mam jeszcze w kolejce ,,Kryzys sumienia" i "czarna księga komunizmu".
Pozazdrościć. Ja z kolei ,,Odlecieć jak najdalej", by zrobić wyzwanie na luty. No i mam jeszcze w kolejce ,,Kryzys sumienia" i "czarna księga komunizmu".
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam