Rapa nui. Subiektywny przewodnik po sekretach Wyspy Wielkanocnej

Okładka książki Rapa nui. Subiektywny przewodnik po sekretach Wyspy Wielkanocnej Małgorzata Telecka
Małgorzata Telecka Wydawnictwo: Novae Res literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Novae Res
2018-05-08
2018-05-08

Okładka książki Nazewnictwo geograficzne o polskiej genezie na świecie Grzegorz Gajek, Harasimiuk Marian, Małgorzata Telecka
Nazewnictwo ge... Grzegorz Gajek, Har...

Okładka książki Kamperem do Kabulu. Hippisowskim szlakiem przez Turcję, Gruzję, Armenię, Iran i Afganistan Andrzej Meller, Eleonora Meller
Kamperem do Ka... Andrzej Meller, Ele...
Okładka książki Projekt Tatry. Jak ocalić ludzi, naturę oraz przyszłość Maciej Kozłowski, Szymon Ziobrowski
Projekt Tatry.... Maciej Kozłowski, S...
Okładka książki Skandynawia. Światło północy Zofia Miedzińska, Michał Miedziński
Skandynawia. Ś... Zofia Miedzińska, M...

Tematyka jest bardzo nietypowa ponieważ w świadomości Polaków Wyspa Wielkanocna raczej nie jest znana powszechnie, co jest smutne bo Wyspa jest ekstremalnie unikatowa, co sprawia, że każda podana informacja o niej jest bardzo ciekawa. Osobiście nie mam żadnych zastrzeżeń co do książki, czyta się ją przyjemnie. Każdy kto jest ciekawy historii, kultury, języka i religii tamtej wyspy powinien zapoznać się z książką. Polecam wszystkim

Bardzo fajne omówienie Wyspy Wielkanocnej. Dowiedziałam się o niej bardzo dużo, choć, jako, że nie obcuję z tymi nazwami na co dzień nie zostaną mi one na długo w pamięci. Mimo to, całkiem przyjemnie się tę pozycję czytało.

Kilka dni temu wraz z Beatą Pawlikowską przemierzałam Hawaje, teraz pora na Wyspę Wielkanocną, na którą wybrałam się śladem Małgorzaty Teleckiej. Jednak nim zaplanowałam wycieczkę, warto chyba poznać powód, dla którego w ogóle zdecydowałam się na ten zakątek świata, który owiany jest wieloma tajemnicami. No i o te tajemnice chodzi i o moai, które wzbudzają ogromne zainteresowanie – chodziło. Bo czymże byłoby podróżowanie, choćby i za pomocą książek, bez zwiedzania miejsc i zakątków, które nie są specjalnie popularne, prawda?

O moai i Wyspie Wielkanocnej oglądałam do tej pory kilka programów, które dopatrywały się tam bytności istot pozaziemskich, próbując wyjaśnić w ten sposób powstanie posągów z bazaltu, które zdobią tę wyspę. Gdy mignęła mi książka Małgorzaty Teleckiej, postanowiłam sięgnąć po nią i sprawdzić, co ona ma do powiedzenia na temat tej wyspy znajdującej się na południu Oceanu Atlantyckiego.

Przyznam, że lektura tej książki nie była lekką i przyjemną. Wielokrotnie odkładałam ją na później, bo materiał, który w sobie zawiera, nie da się przeczytać „na raz”. Fakt, że jest w tej książce dużo domniemywać, odwołań do różnych teorii, które raz się wykluczają, raz zazębiają się o siebie. Raz sprawiają, że faktycznie wydaje się, że tajemnicy tej wyspy nigdy nie uda się wyjaśnić, by jakiś czas później pokazać coś, co wydaje się w sposób logiczny i mocno prawdopodobny rozwikłują tę, czy tamtą tajemnicę.

Nie można jednak w tym ogromnie przeróżnych informacji zarzucić autorce, że nie umie zaciekawić czytelnika, czy ująć go tym, jak snuje niełatwą opowieść o Rapa Nui. Małgorzata Telecka starała się w jak najprzystępniejszy sposób przedstawić nam tę nietuzinkową wyspę i zaprosić na osobiste zwiedzanie jej zakamarków i wyrobienie sobie własnego zdania na jej temat i tajemnic oraz teorii, które są z nią związane.

Poza ogromem informacji o historii wyspy znajdziecie w tej książce garść przydatnych wskazówek, jak zabrać się za planowanie wypadu do tego zakątku świata, na co zwrócić uwagę i jak cieszyć się przygodą.

Oczywiście znajdziecie w tej książce też całą masę zdjęć, które ukazują piękno i czar wyspy, zachęcając, by zobaczyć je na własne oczy.

Jeśli lubicie książki podróżnicze, które łączą w sobie przewodnik i pamiętnik podróżnika, to ta książka wpasuje się w Wasze gusta czytelnicze. Dzięki tej książce Wyspa Wielkanocna w pewnym sensie stanie się Wam bliska. A po lekturze sami zadecydujecie, czy wystarczy Wam tylko czytelnicza przygoda, czy może zechcecie sami odwiedzić to osobliwe miejsce na ziemi.

Pani Małgorzata Telecka przygotowała dla nas książkę, która zawiera w sobie chyba wszystko o Wyspie Wielkanocnej - historia wyspy, dużą ilość informacji geograficznych, trochę o kulturze tamtejszej ludności, a także informacje praktyczne oraz propozycje tras i sposobów zwiedzania Rapa Nui, dzięki czemu książka może posłużyć za przewodnik (a ja tej książki na pewno tak użyję, jeśli kiedyś tam dotrę).
Jak wspomina sama autorka, o Rapa Nui i jej pierwotnych mieszkańcach wielu rzeczy nie wiemy, a nawet to co wiemy w dużej ilości jest przypuszczeniami, pani Małgorzata przywołuje w książce opinie różnych badaczy oraz swoje własne, co mi się bardzo podoba. Według mnie książka bardzo dobrze przygotowana, jeśli chodzi o zakres wiedzy.
Książkę czyta się bardzo przyjemnie, prawie jakby się rozmawiało z jej autorką. Czuję się bardzo zachęcona do podróży na Rapa Nui i osobistego spotkania z tą tajemniczą wyspą :)

• Polscy autorzy
  • X2020
  • Projektowałam okładkę
  • Papierowy
  • Podróże małe i duże

Dodaj cytat z książki Rapa nui. Subiektywny przewodnik po sekretach Wyspy Wielkanocnej