"Czucie i Wiara" czyli Warszawskie duchy

fantasy, science fiction
LTW
2015-01-01
2015-01-01
urban fantasy okultystyczny detektyw cykl opowiadań historia

Bardzo przyjemnie i aż za szybko mi się czytało. Chętnie przeczytałabym więcej historii z biura "Czucie i Wiara". Uwielbiam historię i interesują mnie rzeczy paranormalne. Taka mieszanka zawsze mnie przyciągnie.

Wzięłam na wakacje i tylko dlatego zmęczyłam. Książka ma frapujący opis, ja namiętnie czytam varsaviana - niestety to kompletne nieporozumienie. Autorka na napisanie książki dostała stypendium z ministerstwa kultury, a ja mam wrażenie, ze z episkopatu czy innej kościółkowej instytucji. Płaczące Maryje, znikające wota, znerwicowani ministranci... Naprawdę nie można wymyślić historii o "warszawskich duchach" bez tej dewocyjnej otoczki? Poza tym nieporadnie toto napisane i najzwyczajniej - nudne.

Nic nie poradzę - lubię książki o moim mieście! A ta na dodatek taka nietypowa! Choć nie ukrywam, że najbardziej ciekawiła mnie sfera dokumentalna konkretne wydarzenia. Najbardziej zainteresowały mnie : historia związana ze Stanisławem Potockim i znikającym talarem z kościoła Antoniego Padewskiego na Czerniakowie, płacząca Madonna sprzed willi Granzowa w Rembertowie, historia o Reducie Ordona, historia o poternie między Cytadelą a placem Inwalidów.
Uwielbiam książki, w których mieszkańcy miasta - ci dawno zmarli, zapomniani - wracają. Przypominają, że miasto jest zbudowane nie tylko z ulic i domów, ale utkane z życiorysów czasem wybitnych, a czasem zwyczajnych ludzi, którzy też starali się, zmagali z codziennością, marzyli...

"Czucie i wiara" to nazwa specyficznej agencji detektywistycznej wyjaśniającej zagadki z rodzaju tych logicznie niewytłumaczalnych. Innymi słowy, prowadzący ją ojciec i syn trudnią się rozwiązywaniem spraw, w których maczały palce duchy i inne siły nie z tego świata.
Całość książki to 18 opowiadań, rozgrywających się na terenie poszczególnych dzielnic Warszawy. Sprawy trafiające do biura "Czucie i wiara" dotyczą historii miasta, a także Polski. Wątki paranormalne łączą się z faktami historycznymi, tworząc przyjemną w czytaniu mieszankę. Duży plus za podaną bibliografię i rzetelne przygotowanie źródłowe autorki.
Polecam dla osób zainteresowanych historią, Warszawą i warszawskimi duchami.

Książka ta opowiada o autentycznych postaciach i wydarzeniach w dzielnicach Warszawy. Osobiście uważam iż jest to jedna z lepszych książek na jakie natrafiłam w ostatnim czasie, a dotyczą nadprzyrodzonych zdarzeń. ,,Czucie i wiara” to nazwa biura detektywistycznego znajdującego się w Warszawie, które zajmuje się rozwiązywaniem tajemniczych zagadek czy zjawiskami paranormalnymi m.in. pojawiającego się na cmentarzu Hieronima Nieszkowskiego- powstańca z 1863r, czy wyłaniającego się z mgły tramwaju z lat 20 XX wieku, wraz z kobietą ubraną w czarną suknię która znika na przystanku. Autorka wykorzystała tutaj swoją wiedzę historyczną jak i innych osób (naukowców, historyków, przewodników itd.) Do poszczególnych historii wymyśla fabułę ,ale także nawiązuje do zdarzeń faktycznych, do postaci prawdziwych, przypomina zdarzenia z przeszłości. Piekarska znalazła sposób na popularyzację historii i myślę że jej się to udało. Autorka zachwyciła mnie swoją książką, czytałam ją z zachwytem, chciałam jak najszybciej poznać wszystkie historię. Jednak jest jedna wada- poznałabym ich jeszcze więcej! 🙂 Książka opatrzona jest również autentycznymi zdjęciami zarówno autorki jak i te do których ,,dokopała” się w archiwach. Uważam że wykorzystam jej opowieści na swoich zajęciach.

"czucie i wiara" to nazwa fikcyjnego biura detektywistycznego mieszczącego się, a jakże, na Saskiej Kępie. Rodzinna firma przyjmująca nietypowe zlecenia to pretekst do ukazania znanych i mniej znanych duchów i zjawisk paranormalnych w poszczególnych dzielnicach Warszawy, od Bemowa, przez Białołękę, Bielany, Mokotów, Ochotę, śródmieście, Ursus, Ursynów, Wilanów, Wolę, Włochy i Żoliborz, łącznie z dzielnicami prawobrzeżnymi. Cokolwiek by nie powiedzieć o aktualnej "twórczości", użalaniem się nad straconym czasem w tv i żałosnymi kawałkami o, jakby to elegancko powiedzieć, może tak zwierzęcych ekskrementach, podobno jak się nie ma o czym pisać, to się pisze co się wie, to "Czucie i wiara" są pozycją godną polecenia. W swobodnej formie formie dostajemy całkiem sporo informacji z historii poszczególnych obiektów i dzielnic. Na pewno nie da się Piekarskiej zarzucić braków warsztatowych, ma ona po pierwsze łatwość pisania, po drugie pisanie poprzedza rzetelną kwerendą, po trzecie ma odpowiednie przygotowanie merytoryczne, a po czwarte w tematach varsavianistycznych czuje się jak ryba w wodzie. Całość wyszła interesująco i życzyłabym sobie powrotu Piekarskiej do tego typu twórczości

1931

jak dla mnie ciekawostka historyczna. Nieoczekiwani wciągnęłam się w historie warszawskich duchów. Każda dzielnica ma jednego reprezentanta, a tytułowa agencja "Czucie i wiara", to tandem detektywów- ojciec- syn- którzy tropią zagadki z przeszłości. Może to być jakaś zamordowana kobieta, która jeździ tramwajem nr 21 o godzinie dwudziestej pierwszej, bo wtedy została zamordowana, albo cynowy kubek tajemniczym sposobem ciągle wracający do właściciela, albo cerkiewne śpiewy w kościele zlecone przez Michała Korybuta Wiśniowieckiego, albo sprawa uczczenia pomnikiem bohaterskiego Rocha Kowalskiego. mamy też białego kota, w którego od kilkuset lat wciela się dusza za zabójstwo tamtejszego plebana. Zagadki historyczne są opatrzone klimatycznymi czarno-białymi fotografiami dokumentującymi prawdziwość opisanych przypadków. Polecam miłośnikom warszawy, historii, humorystycznych spotkań z paranormalnymi zjawiskami. Fabułą ciekawa, nietuzinkowi bohaterowie i przemycona wiedza wszelaka- ot rozrywkowa literatura wysokich lotów.

Fajne historie dla miłośników zdarzeń paranormalnych, detektywów i Warszawy w jednym. Każda z dzielnic kryje w sobie jakąś tajemnicę, w każdej wydarza się coś ciekawego i jednocześnie prawie niemożliwego do ogarnięcia zdroworozsądkowo. Para specyficznych detektywów musi się uporać z tymi problemowymi historyjkami, a czytelnik z przyjemnością czyta o tych "przygódkach".
Z przyjemnością przeczytałam i zamierzam odwiedzić wszystkie miejsca, w których biuro "czucie i wiara" działało

Z...

Świetne historie o duchach, duszkach, patronach i typach ludzkich zamieszkujących kiedyś i obecnie każdą z warszawskich dzielnic. Paweł Biedziak rzucający się pod tramwaj - widmo zdecydowanie najlepszy!
Generalnie zbiór historyjek dla wielbicieli Warszawy i zjawisk lekko paranormalnych.

Dodaj cytat z książki "Czucie i Wiara" czyli Warszawskie duchy