Otwarte źródła informacji w działalności wywiadowczej

Okładka książki Otwarte źródła informacji w działalności wywiadowczej Krzysztof Liedel, Tomasz Serafin
Okładka książki Otwarte źródła informacji w działalności wywiadowczej
Krzysztof LiedelTomasz Serafin Wydawnictwo: Difin militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Difin
2011-01-01
2011-01-01

Okładka książki Bezpieczeństwo w czasach terroryzmu. Jak przeżyć zamach terrorystyczny Krzysztof Liedel, Paulina Piasecka
Bezpieczeństwo... Krzysztof Liedel, P...
Okładka książki Terroryzm wczoraj i dziś. Księga pamiątkowa na 10-lecie Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas Krzysztof Liedel, Paulina Piasecka
Terroryzm wczo... Krzysztof Liedel, P...
Okładka książki Sieciocentryczne bezpieczeństwo. Wojna, pokój i terroryzm w epoce informacji Tomasz R. Aleksandrowicz, Krzysztof Liedel, Paulina Piasecka
Sieciocentrycz... Tomasz R. Aleksandr...

Publikację można nazwać przewodnikiem po tematyce otwartych źródeł informacji. Zawiera przegląd pewnej grupy informacji, ale formy i metody pracy z informacją w dużej mierze charakteryzują się uniwersalizmem, co sprawia, że można je stosować również na innych polach aktywności człowieka. Treść książki jest ściśle związana ze zmianami społecznymi, które pozwalają mówić dziś o społeczeństwie informacyjnym. Ostatnia dekada to dynamiczne zmiany społeczne, technologiczne i mentalne. Wciąż zwiększają się możliwości przetwarzania informacji, zwiększa się także ich dostępność i powstają coraz bardziej nowoczesne narzędzia wspomagające pozyskiwanie, selekcję, gromadzenie, przetwarzanie i dystrybucję informacji.

Jest to warta polecenia książka, której autorami są Krzysztof Liedel i Tomasz Serafin. Sam tytuł wiele obiecuje, „Otwarte źródła informacji w działalności wywiadowczej” w kontekście zarządzania bezpieczeństwem. Wydawnictwa Difin z 2011 roku.

Sami autorzy określają książkę, jako „przewodnik po tematyce otwartych źródeł informacji”, którym ona zdecydowanie jest. W książce poruszono takie zagadnienia jak: działalność wywiadowcza, opisują wywiad jawnoźródłowy w zarządzaniu bezpieczeństwem sięgając genezy wyodrębnienia samodzielnej dyscypliny wywiadowczej opartej na źródłach jawnych. Poruszają zagadnienia wywiadu jawnoźródłowego w polskich służbach specjalnych i zagadnienie wywiadu gospodarczego.

Jest to bardzo bogate zestawienie zagadnień pomocne w porządkowaniu metodyki pracy wywiadowczej przez służby prywatne i publiczne. Książka stanowi doskonały przewodnik wprowadzający w tematykę warsztatu pracy służb specjalnych, a zarazem może stanowić doskonały sposób na zorientowanie się w organizacji pracy i funkcjonowania np. wywiadowni gospodarczej lub działu firmy zajmującego się monitorowaniem rynku i działań konkurencji.

Wszyscy, których praca opiera się na segregowaniu informacji, budowie łańcuchów źródeł, katalogowaniu danych i generalnie tworzeniu baz danych powinni się z ta pozycją koniecznie zapoznać.

Samo zagadnienie open source intelligence jest bardzo bogato reprezentowane w literaturze światowej, w polskich źródłach dotychczas poza nielicznymi opracowaniami na użytek służb profilowanych trudno było doszukać się dzieła wprowadzającego do tej niezwykle czułej na zainteresowanie zewnętrzne problematyki.

Książka przeprowadza nas przez szereg zagadnień, o których widać, że autorzy mogliby napisać o wiele więcej, jednakże z wiadomych powodów zachowują tą wiedzę na wyższe poziomy wtajemniczenia, ale bez szkody dla prezentacji tematu, – ponieważ przedstawiona publikacja stanowi kompletną całość, umożliwiającą bardzo porządne zagłębienie się i wypracowanie instrumentarium pojęciowego umożliwiającego uporządkowane pogłębianie wiedzy wedle poszczególnych zainteresowań.

Jedną z najciekawszych części książki są zagadnienia poświęcone zagrożeniom dla wiarygodności wywiadu jawnoźródłowego, tj. propaganda i dezinformacja, gdzie autorzy przedstawiają szereg bardzo ciekawych zalet i poglądów, których poznanie wymagałoby samodzielnego przebrnięcia przez bardzo bogaty zestaw źródeł.

Trudno jednakże nie mieć drobnej pretensji do autorów, albowiem książka pozostawia dość duży niedosyt, kupując ją spodziewałam się więcej. Oczywiście, nie ujmuje to w niczym wartości tego opracowania, z którym zapoznanie się gorąco polecam.

• Służby mundurowe
  • BEZPIECZEŃSTWO Informacji/Cyberbezpieczeństwo <3
  • BEZPIECZEŃSTWO

Dodaj cytat z książki Otwarte źródła informacji w działalności wywiadowczej