Okręty podwodne III Rzeszy

Okładka książki Okręty podwodne III Rzeszy Juan Vazquez Garcia
Okładka książki Okręty podwodne III Rzeszy
Juan Vazquez Garcia Wydawnictwo: Bellona Seria: Wojenna Machina Hitlera militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Wojenna Machina Hitlera
Bellona
2014-01-01
2014-01-01
Opracowanie zbiorowe

Ładnie wydana książka zawierająca sporo zdjęć i rysunków okrętów podwodnych, w tym ich wnętrz.

Pierwszy z rozdziałów poświęcony jest historii okrętów podwodnych, a następne U-bootom z czasów II Wojny Światowej.

Całość może stanowić wdrożenie przed zapoznaniem się z bardziej szczegółową literaturą.

O działaniach niemieckich U-bootów w czasie II wojny światowej napisano już całkiem sporą ilość książek. Wystarczy wymienić monumentalną pracę amerykańskiego historyka Clay’a Blaira Hitlera wojna U-botów czy liczne wspomnienia niemieckich podwodników. Można więc zadać pytanie, czy jest sens wydawania kolejnej pozycji zajmującej się tematyką niemieckich okrętów podwodnych?

Takie pytanie towarzyszyło mi, gdy przystępowałem do lektury recenzowanej przeze mnie książki. Okazało się jednak, że moje wątpliwości rozwiały się zaledwie po kilkunastu minutach czytania. Praca Juana Vázquez Garcíi przedstawia historię niemieckich okrętów podwodnych od chwili powstania pierwszego z nich w XIX wieku, a kończy się na kapitulacji III Rzeszy w maju 1945 roku. Tym samym, tytuł zaproponowany przez wydawnictwo Bellona Okręty podwodne III Rzeszy jest błędny. W oryginalnym hiszpańskim wydaniu brzmi on „Submarinos Alemanes. U-Boote„ czyli w wolnym tłumaczeniu „Niemieckie okręty podwodne”. Gdyby wydawnictwo pozostało przy zachowaniu oryginalnego tytułu, nie budziłby zdziwienia fakt umieszczenia na okładce postaci Maxa Valentinera, niemieckiego asa U-bootów z okresu I wojny światowej.

Książka jest podzielona na dziesięć rozdziałów, z których pierwszy dotyczy I wojny światowej, a dziewięć następnych działalności „Szarych Wilków” podczas II wojny światowej. Zapoznajmy się z największymi sukcesami niemieckich U-bootów w latach 1939-1942, aby przejść następnie do lat 1942-1945, kiedy szczęście odwróciło się od niemieckiej marynarki wojennej, a inicjatywa w wojnie, została przejęta przez Aliantów. Całość uzupełniają rozdziały dotyczące środków zwalczania U-bootów oraz kieszonkowych okrętów podwodnych.

• Posiadam - Książki popularnonaukowe
  • Żanu chce przeczytać
  • Prezenty dla Żana
  • Chcę przeczytać - Książki i ebooki
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • II Wojna

Dodaj cytat z książki Okręty podwodne III Rzeszy