Dziewczyny z Syberii

Nominacja w plebiscycie 2015
Anna Herbich-Zychowicz Wydawnictwo: Znak Horyzont Seria: Prawdziwe historie biografia, autobiografia, pamiętnik
2015-05-11
literatura polska
Inne
1939 ocen 296 opinii

1939 ocen

Mimo, że książka przenosi nas w chore czasy - chwyta za serce i napawa dumą. Minusik za małe niedbalstwo jeśli idzie o szczegóły, oraz redagowanie wypowiedzi, ale generalnie książka bardzo przypadła mi do gustu. Kobiety górą!

Prawdziwe, a zarazem strasznie cięzkie kobiet, którym udało się przeżyć obozy pracy. Cięzka tematyka, a historie doprowadzają do płaczu.

Opowieść dziesięciu kobiet, które zostały zesłane na Sybir i często razem z całymi rodzinami przeszły przez piekło łagrów w Workucie, Kazachstanie. Każda opowieść jest inna,ale wszystkie mają wspólny mianownik: złamane życie, podeptane marzenia i okropne przeżycia. Każda z nich potem odbudowała swoje życie, ale głębokie rany i piętno śmierci pozostało w nich na zawsze. Jak...

bolesne historie nad którymi nie można przejść obojętnie . dużo mówi się o obozach koncentracyjnych, ale o sybirze już mniej. a zdecydowanie warto przybliżyć sobie i te historie

116/52/2020

Autorka podtrzymuje poziom pisania, i tak jak jej poprzednie książki, Dziewczyny z Syberii zawierają ogromny ładunek informacyjny i są "łzogenne". Każda z postaci opisanych w książce przedstawia inną opowieść, choć osadzoną w podobnym czasie, miejscu, tożsamych warunkach życia. Nie będę opisywać szczegółów historii, bo to każdy zna, lub doczyta w książce. Warto jednak...

"To dowód na to, że kobiety wcale nie są płcią słabą. Są silniejsze, bardziej wytrzymałe od mężczyzn.... Nic, ale to nic nie było w stanie nas złamać". Takimi słowami kończy się historia 10 dzielnych kobiet, które widziały już najgorsze zło tego świata. Które przetrwały wojny, wywózkę na Syberię, PRL i dożyły czasów, kiedy mogły powiedzieć prawdę.

Ktoś zadecydował za nie....

10 prawdziwych historii kobiet, ktöre przeżyły piekło. Każdy Polak powinien przeczytać.

Zbiór poruszajacych opowiadań kilku młodych dziewczyn które zostały wywiezione na zostanie, do lagrow, wiezień. Opowieść o tym jak rodziny klasy wyżej były traktowane, jak przeżyły, jak traciły wszystko w jednej chwili, jak portret ojca można wymienic na worek ziemniaków który może uratowac życie. Opowieść o tym jak kobiety są silne, jak traciły swoje dzieci, rodziców,...

Plusy:
1. Książka cudowna w odbiorze dzięki autorce, która ma wspaniały dar lekkiego pióra.
2. A. Herbich-Zychowicz nie udręcza mnie przy ciężkich tematach jak np. Swietłana Aleksijewicz. Obie autorki zajmują się trudnymi wydarzeniami. Jednak o ile po lekturze Aleksijewicz mdli mnie i jest mi niedobrze, to Herbih-Zychowicz pisze tak, że czytanie jest dla mnie szaloną...

Dyskusje

2 681