Dziewczyny z Syberii

Okładka książki Dziewczyny z Syberii Anna Herbich-Zychowicz
Nominacja w plebiscycie 2015
Okładka książki Dziewczyny z Syberii
Anna Herbich-Zychowicz Wydawnictwo: Znak Horyzont Seria: Prawdziwe historie biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Prawdziwe historie
Znak Horyzont
2015-05-11
2015-01-01
literatura polska
Inne

2075 ocen

Wzruszające i przejmujące wspomnienia kobiet, które przeszły piekło łagrów. Nie zapomnijmy o nich 🤍🙏

Pomysł intrygujący, znaleźć 10 kobiet, które przeżyły piekło syberyjskiej zsyłki, w dodatku takich, które będą chciały mówić, bo wiele z nich nie chce... Oddać im głos i wysłuchać co mają do powiedzenia, co jeszcze pamiętają. Stworzyć świadectwo, póki ocalałe kobiety jeszcze żyją i jest to możliwe.
Następne pokolenia będą mogły już tylko posłuchać lub poczytać opowieści potomków, czyli z drugiej lub trzeciej ręki. Dlatego ta książka jest dla mnie taka wartościowa - wspomnienia płyną z serc i pamięci uczestniczek tamtych dramatycznych doświadczeń. Ludzie, którym zgotowano okrutny los - za działalność patriotyczną, za pochodzenie, często z przypadku, zostali skazani na piekło - nierówną walkę z dziką przyrodą, oprawcami, na katorżniczą pracę, upodlenie, przeżywanie śmierci swoich bliskich. Gdyby nie ich niezłomność, walka o każdy dzień, nadzieja i wiara, nie mieliby szans na powrót do domu. A wszystko to młode wówczas dziewczyny, czasem nawet 10 -11 letnie dziewuszki. One zrobione były chyba z lepszego, przedwojennego materiału, bo nie wyobrażam sobie, czy my dalibyśmy radę przeżyć choćby tylko podróż. A potem wieloletnie zesłanie.
Tych przeżyć i wspomnień, choć chaotyczne i wybiórcze, nie da się ocenić. Mały wielki dokument. Można go tylko przeczytać i współczuć, bo zrozumieć ogromu okrucieństwa i cierpienia, jak się go nie przeżyło, po prostu się nie da. My mamy jakieś problemy? Proszę Was, jakie problemy?
Można za to pokusić się o ocenę tego, co ze wspomnieniami dziewczyn z Syberii zrobiła autorka. Świetnie, że w ogóle wzięła się za ten temat. Brawo! A że wszystkie historie są do siebie podobne i od połowy robi się trochę monotonnie? Że wszystkie kobiety to panienki z zamożnych domów ( a przecież na Syberię różne trafiały), że obraz Polski przedwojennej wyidealizowany? Mniejsza o to. Ja jestem zadowolona, że przeczytałam i że taka książka powstała.

Następne pokolenia będą mogły już tylko posłuchać lub poczytać opowieści...

Poruszające opowieści kobiet, które spędziły młodość na Syberii, w zimnie, ciężko pracując i walcząc o przetrwanie. W książce jest dużo wzruszających momentów, jak również przerażających. Daje to poczucie, że my naprawdę żyjemy w dobrych czasach, ,,dziewczyny z Syberii" miały dużo ciężej niż my, musiały pokonywać głód, choroby i ciężkie warunki, jakie panowały w syberyjskich obozach.

To książka o losach 10 kobiet, które przeszły wiele i się nie załamały. Zesłane na Sybir i często razem z całymi rodzinami przeszły przez piekło łagrów w Workucie czy w Kazachstanie, pracowały w kołchozach, kopalniach, cierpiały w lochach NKWD i łagrach, ścierały się ze śmiertelnymi chorobami, głodem oraz z syberyjską dziką przyrodą. Na zesłaniu głód i śmierć były na każdym kroku, a wrogiem człowieka był drugi człowiek. Niewątpliwie Syberia była miejscem gdzie ludzka życzliwość była rzadkością, w tej krainie brutalności gdzie przetrwać mógł tylko najsilniejszy, a warunki więzienne były koszmarem one poznały na własnej skórze co to głód, niewolnicza praca w nieludzkich warunkach, i siarczysty mróz, przeszły wiele i się nie załamały, bo nie było takich przeciwności, których nie mogły pokonać. Kobiety górą, dlatego właśnie warto przeczytać tą książkę.

Wzruszająca. Pokazuje siłę kobiet żyjących w strasznych czasach wojny. Polecam wszystkie historie przedstawione w książkach p. Herbich.

Świetna książka, co tu dużo mówić. Przykry temat, niesamowicie silne te nasze dziewczyny :)

Wzruszająca książka o losach kobiet,które przeszły wiele i się nie załamały

Wzruszająca książka o losach kobiet,które przeszły wiele i się nie załamały

Książka o tematyce bliskiej memu sercu- moja Babcia z 9-cio miesięczną córką (moją Mamą) zostały wywiezione na Sybir w 1940 roku. Tu treść stanowią losy 10 różnych kobiet, każdy dramatyczny, często tragiczny dla ich rodzin i ich samych. Koszmarny układ polityczny z czasów drugiej wojny naznaczył piętno na ich całym życiu. Żaden opis nie odda gehenny przeżytej na zsyłce. Nie tylko los był dla nich okrutny, w końcu to "ludzie ludziom zgotowali ten los"... Chylę czoło przed heroicznym i bohaterskim zachowaniem kobiet tego pokolenia...

"Dziewczyny z Syberii' autorstwa Anny Herbich to książka z gatunku literatury faktu. Po pierwsze, na wyróżnienie zasługuje jej okładka, która jest przepiękna, wręcz magnetyzujaca i przyciąga wzrok. Po drugie, sam temat też jest niezwykle ważny i chyba każdy powinien się z nim zapoznać.
Książka opowiada o losach polskich zesłańców na Syberię z punktu widzenia kobiet, które to zesłanie przeżyły. Niektóre z nich były wówczas młodymi kobietami, a niektóre dziećmi. Tym bardziej przerażające jest to, że to co je czekało na dalekiej Syberii to niewolnicza praca, walka o przetrwanie, ciężkie choroby i niewyobrażalny mróz. Dziewczyny te przeszły przez prawdziwe piekło, a jednak dzięki swej sile je przeżyły.
Autorka w tej książce oddaje całkowicie głos swym bohaterkom i w rezultacie otrzymujemy 10 poruszających opowieści przedstawiających nam tragedię dziesięciu kobiet i dziewcząt skazanych na katorgę, których jedynym przewinieniem było to, iż uznane zostały za "wrogów ludu", oczywiście w mniemaniu radzieckich władz.
Książka ta jest niezwykle wzruszająca, chwyta za serce, ukazuje strach, wolę przetrwania i walkę o życie swoje, a także swych najbliższych. Jest napisana przystępnym językiem, ale nie jest to łatwa lektura, gdyż przedstawione w niej tragedie mogą być dla czytelnika przytłaczające. Mimo to naprawdę warto poznać historie dziesięciu dzielnych i silnych kobiet, które się nie poddały.

10 opowiadań kobiet, które przeżyły piekło, każda inna, każda ma swoje bolesne przeżycia i straty. Mimo że historia przenosi nas w dawne okropne czasy, do których nawet nie chciałoby się wrócić, chwyta za serduszko i rozumiesz, co przeżyły tam. Każda z dziewczyn miała marzenia, rodziny, plany na przyszłość, życie. Jedyne co dostały to podeptane marzenia, rozdzielone rodziny, plany na przyszłość zostały pod gruzami, a po ich życiu, nic nie zostało, marzyły tylko o śmierci. Mimo gdy zostały zwolnione, chciały odbudować swoją przyszłość, ale zostały na ich ciałach rany dosłownie i jak w przenośni, głębokie, których nie dało się zakleić i o nich zapomnieć, bo cały czas to pamiętały, a w snach nawiedzało, jakby czuły, że to się wydarzyło wczoraj.