Dziewczyny z Syberii

Nominacja w plebiscycie 2015
Anna Herbich-Zychowicz Wydawnictwo: Znak Horyzont Seria: Prawdziwe historie biografia, autobiografia, pamiętnik
2015-05-11
2015-05-11
Prawdziwe historie
literatura polska
Inne

Plusy:
1. Książka cudowna w odbiorze dzięki autorce, która ma wspaniały dar lekkiego pióra.
2. A. Herbich-Zychowicz nie udręcza mnie przy ciężkich tematach jak np. Swietłana Aleksijewicz. Obie autorki zajmują się trudnymi wydarzeniami. Jednak o ile po lekturze Aleksijewicz mdli mnie i jest mi niedobrze, to Herbih-Zychowicz pisze tak, że czytanie jest dla mnie szaloną...

Wstrząsająca. Trudno uwierzyć co człowiek jest w stanie przeżyć. Jak trzeba być silnym by się nie poddać. Na obcej ziemi, podczas mrozów, pracy ponad siły, przymierając głodem. Tym kobietom się udało.

Jest to książka ,którą czytając bierze człowieka niedowierzanie ,że drugi człowiek był zdolny do takich niesprawiedliwości i okrucieństw . Bardzo mnie ta pozycja wzruszyła. Bohaterki wykazały się niewyobrażalną siłą ,toczyły walkę z głodem, przemocą,miały ogromną wolę życia i robiły wszystko by przetrwać. To były okropne czasy.

Rewelacyjna, napisana bardzo przystępnym językiem i zawierająca wiele faktów. Gorąco polecam.

HISTORIE PORUSZAJĄCE CHOĆ MAJĄCE KILKA DROBNYCH SZCZEGÓŁÓW WSPÓLNYCH

To moje pierwsze spotkanie z tą autorką.
Lubię książki oparte na faktach, a ta taka właśnie była. Zbiór opowiadań kilku osób, które przeżyły wojnę. Trudne, czasem wręcz odrażajace przeżycia spowodowane tym, jak wróg traktował Polaka, sprawiały że książkę czytałam po kawałku, na raty, bo po każdej historii miałam swoje przemyślenia i refleksje.... wojna była straszna to nie...

Trudno opisac słowami, co przeżyły te dziewczyny - każda z nich jest prawdziwą bohaterką. Nie wiem, czy sama miałabym tyle siły, aby przeżyć tak wiele, aby dać sobie rację w tak cięzkich warunkach i się nie załamać. A one śmiało szły dalej i z uniesioną głową brały wszystko, co los im zesłał.
Książka godna polecenia!!!

Bardzo lubię styl Pani Herbich i jej książki. Pisarka ma lekkie pióro, a tematy takie ciężkie, przytłaczające. I właśnie ta kontrastowa prostota w stosunku do kalibru opisywanych zdarzeń, spraw i przeżyć konkretnych ludzi jest powalająca i bardzo sugestywna. Czytelnik ma bowiem pole do popisu dla swojej wyobraźni i wrażliwości.Sporo też dowiedziałam się o życiu codziennym i...

Dziesięć kobiet: p. Janina, Stefania, Danuta, Alina, Natalia, Danuta, Weronika, Grażyna, Barbara oraz Zdzisława. Każda z tych niezwykłych kobiet przeżyła długą i katorżniczą drogę związaną z „wysyłką”, tak zwanymi falami deportacji do mroźnej krainy — Syberii (lata 1939-1941, po roku 1944) będącej pod władzą Związku Sowieckiego.

Nie zawsze za bohaterstwem kryje się...

Kolejna książka z kręgu literatury faktów, na którą ostatnio mam niesamowity głód. Tych faktów, o których chciałoby się zapomnieć, nie wiedzieć...a jednak czyta się zachłannie, z podziwem dla tych kobiet i z nieznikającym pytaniem "dlaczego?"...

Dyskusje

2 651