Blood of Elves

Okładka książki Blood of Elves Andrzej Sapkowski
Okładka książki Blood of Elves
Andrzej Sapkowski Wydawnictwo: Orion Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 3) fantasy, science fiction
Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 3)
Krew Elfów
Orion
2012-01-01
2012-01-01

Okładka książki Strefa Mroku: Jedenastu Apostołów Grozy Jacek Dukaj, Damian Kucharski, Grażyna Lasoń-Kochańska, Tomasz Pacyński, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Jerzy Rzymowski, Andrzej Sapkowski, Michał Studniarek, Andrzej Ziemiański, Rafał A. Ziemkiewicz
Strefa Mroku: ... Jacek Dukaj, Damian...
Okładka książki Duchy Askalonu Matt Forbeck, Jeff Grubb
Duchy Askalonu Matt Forbeck, Jeff ...
Okładka książki Wiedźmin. Ostatnie życzenie Maciej Parowski, Bogusław Polch, Andrzej Sapkowski
Wiedźmin. Osta... Maciej Parowski, Bo...

Opisy i klimat są niesamowite. Rozwijające się intrygi praktycznie nie pozawalają odrywać się od czytania. W dodatku całość pozwala naprawdę się zanurzyć w świecie przedstawionym.

Tym razem obserwujemy dość długą historię wiedźmina Geralta oraz osób z jego najbliższego otoczenia w trudnych czasach wojny i okupacji. Wszystkie wątki przeplatają się w dość ciekawą intrygę, która nie kończy się w tej książce. Jej ciąg dalszy znajdziemy w tomie II, "Czas pogardy".
Polecam czytać sagę o Geralcie w sposób chronologiczny, według oryginalnych dat wydania poszczególnych książek.

Może trochę mniej akcji niż w poprzednich częściach, jednak tu dowiadujemy się sporej liczby ważnych szczegółów.

Pojawiają się opisy pobytu Geralta i Ciri w Kaer Mohren. Ćwiczenia, nauki, próby wykrycia zdolności. Wszystko to do czasu pojawienia się czarodziejki Yennefer. Jednak "Niespodzanka" ma inne umiejętności, które trzeba odkryć w inny sposób. Mamy również szczegółowe opisy etapów budowania więzi.

A to wszystko przeplatane wiszącą w powietrzu groźbą oraz spotkaniami na szczycie i wymyślaniem podstępów. A to wszystko zachęca do przeczytania kolejnego tomu.

Powrót po latach do sagi Sapkowskiego utwierdził mnie tylko w przekonaniu, że chłop ma talent do pióra jak mało kto w tym kraju. Książka wbrew pozorom dosyć krótka (<300 stron),akcja płynie wartko, a bohaterowie i miejsca zmieniają się nieustannie. Jednak Pan Sapkowski potrafił to wszystko wziąć w garść, czytelnik nie czuję się ani przez moment zagubiony w historii, motywację bohaterów są czytelne, a kierunek w jakim biegnie historia jest jasny, ale jednocześnie pełen zagadek. Sięgam od razu po kolejny tom, bo ten świat żyje i wciąga jak mało który.

Nie ma co, Sapkowski bucem jest ale saga mu wyszła. Wracanie do niej tylko mnie w tym utwierdza.

75/100%

75/100%

Postanowiłem jeszcze raz przeczytać całą Sagę, bo opowiadania znam na pamięć, ale cykl powieści czytałem tylko raz chyba z 20 lat temu.
W pierwszym tomie Sagi spotykamy naszych ulubionych bohaterów, a zaczyna się od po zakończeniu ostatniego opowiadania z "Miecza Przeznaczenia", "Coś Więcej". Geralt wraz z Ciri udają się Kaer Morhen, Wiedźmińskiego Siedliszcza.
Mimo zawsze deklarowanej przez Geralta neutralności, zostanie on wplątany w ciąg wielu wydarzeń, które będą krążyć wokół jego podopiecznej.
O ile Sapkowski może nie jest wybitnym pisarzem, to jego książki czyta się szybko i z przyjemnością. A szczególnie, gdy lubi się głównych bohaterów (Geralt ma wiele cech mi bliskich, a może jestem do niego pod pewnymi względami podobny?). Nie mogłem się oderwać od lektury i musiałem się pilnować, bo rano trzeba wstawać do pracy - to nie czasy szkoły średniej czy studiów, gdzie zarywałem noc czytając książki.
Pierwszy tom Sagi jest też dość prosty pod względem konstrukcji i wątków. Nie ma też przekombinowania z połączeniem różnych legend znanych z mitologii czy literatury, które pojawiają się w następnych tomach, a które tak wryły mi się w pamięć. Mam też wrażenie, że w tym tomie jest mniej specyficznego humoru, który znamy z opowiadań.
Fanom serii polecać nie trzeba. A nowym fanom Geralta - najpierw opowiadania, a potem Saga.

No a ja już zacząłem czytać drugi tom (recenzję piszę z opóźnieniem) :)

Mimo zawsze...

Trzecia część „Wiedźmina”, ale i pierwsza, gdzie zaczyna się fabuła i historia. Jak zwykle, Sapkowski robi wszystko, by jego dzieło zostało zapamiętane i znów mu się to udaje. Bardzo podobała mi się ta część. Była wciągająca, łatwo się czytała, wprowadzała typowy dla sagi wiedźmińskiej nastrój, ale przede wszystkim była w tym naturalna i szczera. Wspaniale postacie, zagmatwane relacje między nimi i oczywiście humor Sapkowskiego - tyle trzeba, by osiągnąć książkowy sukces. No i jeszcze ta ciągła atmosfera niepokoju i strach przed nadejściem Czasu Pogardy, Czasu Wilczej Zamieci… Jestem absolutnie zachwycona i już nie mogę się doczekać, aż sięgnę po kolejny tom!

Kolejny raz Wiedźmin mnie mnie zawiódł.

Kolejny raz Wiedźmin mnie mnie zawiódł.