Krew elfów

Okładka książki Krew elfów
Andrzej Sapkowski Wydawnictwo: superNOWA Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 3)
superNOWA
2010-01-01
2010-01-01
wiedzmin krew elfów gerlat ciri

Okładka książki Historia i fantastyka Stanisław Bereś, Andrzej Sapkowski
Ocena 6,6
Historia i fan... Stanisław Bereś, An...
Okładka książki Wiedźmin. Ostatnie życzenie Maciej Parowski, Bogusław Polch, Andrzej Sapkowski
Ocena 8,1
Wiedźmin. Osta... Maciej Parowski, Bo...
Okładka książki Trzynaście kotów Ewa Białołęcka, Eugeniusz Dębski, Jacek Dukaj, Piotr Goraj, Włodzimierz Kalicki, Tomasz Kołodziejczak, Konrad T. Lewandowski, Andrzej Sapkowski, Marcin Wolski, Maciej Żerdziński, Andrzej Zimniak, Iwona Żółtowska
Ocena 6,6
Trzynaście kotów Ewa Białołęcka, Eug...
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Pamięć bywa zawodna, albo po prostu odbiór niektórych rzeczy zmienia się z wiekiem, ale przy ponownym podejściu kilkanaście lat później powieściowa część sagi zyskuje. Opowiadania miały oczywiście swój niezaprzeczalny urok, ale historia Geralta opowiadana w dłuższych odcinkach nie ustępuje im w żaden sposób.

Jeżeli czytaliście kiedyś Sagę i zastanawiacie się czy warto powrócić - warto. Jeżeli do tej pory nie poznaliście książkowej wersji przygód Białego Wilka - mogę też, tylko, polecić!

Jeżeli czytaliście kiedyś Sagę i zastanawiacie się czy warto...

Sapkowski? Jak dla mnie król fantasy!👏👏👏

Kolejna nadzwyczajna powieść fantasy o Wiedźminie za mną i zachwytów niema końca! Niezwykłym autorem jest pan Andrzej i piszę mega ciekawie i czuć lekkość pióra, jest to wszystko spójne i przejrzyste, niema jakiegoś zagmatwania jak w wielu książkach tego gatunku, to było poprostu wyjątkowe, także chce się więcej i więcej!
Gorąco polecam.

Sapkowski? Jak dla mnie król fantasy!👏👏👏

Gorąco...

I stało się, po dwóch zbiorach opowiadań, Geralta dorwało przeznaczenie, w które nie wierzył i przed ktorym starał się uciekać. W pierwszej części sagi skupiamy się na owym przeznaczeniu, którym jest oczywiście Ciri. Wyjątkowe dziecko, którego potencjał chcemy znać, a dowiadujemy się o nim małymi krokami. Tajemnice te próbują rozgryźć zarówno Wiedźmini, czarodziejki, a ręce na Ciri planuje także położyć Nilfgaard. W tej części nie znajdziemy jak w poprzednich wiedźmińskich zleceń czy walk z potworami. Poznajemy za to z najmniejszymi szczegółami kulisy zostania wiedźminem i czarodziejką. Bardzo dobrze opisane jest budowanie relacji między Ciri, a Geraltem, Triss czy Yennefer, pokazujące, że nic nie dzieje się od razu i że mamy przecież doczynienia z 12 łatką. Cała książka kręci się wokół księżniczki Cintry, ale nie oznacza to, że zabraknie innych ciekawych bohaterów, wręcz przeciwnie. Mamy uwielbianych przez wszystkich Jaskra, który niejednokrotnie wpada w tarapaty przez swoją znajomość z wiedźminem. Yarpena Zigrina, byłego towarzysza Geralta w wyprawie na smoka, który ,,po Krasnoludzku’’ opowiada Ciri o świecie i jego historii. Dijkstre- Szefa redańskiego wywiadu, który wszędzie chce wsadzić swojego nosa. Rience’a wynajętego zbira z Nilfgaardu, a w sprawę zaczynają się nawet angażować królowie Północy. Sapkowski tą książką kontynuuje swoją passę w sprawnym łączeniu wątków, tym razem stworzył wielowątkową powieść i jak najbardziej mu to wyszło

Wciągnęłam się w tę historię niesamowicie. Uwielbiam bohaterów, ich przygody, i cały świat. Jestem bardzo ciekawa jak ta historia potoczy się dalej.

Powrót do literackiego świata "Wiedźmina" po latach tylko potęguje dawne odczucia. Opowiadania wydają mi się być jeszcze lepsze, ujmując kreatywną zabawną z baśniami, rozbudowywaniem wiedźmińskiego żywota w oczach czytelnika i gorzkim wydźwiękiem, spod którego przebija się wiele typowego dla fantasy testosteronu. Powieściowy cykl zaś stracił jeszcze więcej. Nie ma tutaj tego kreatywnego żonglowania inspiracjami, nie ma ciętego jak ostrze morału i nie ma przede wszystkim zbyt wiele z wiedźmińskiego życia.

W to miejsce pojawiają się intrygi, polityka i przepowiednie, ale Sapkowski nie tylko jest zaledwie poprawny w kreacji świata przedstawionego, to jeszcze jest o wiele mniej cięty w dialogach, które czasami wypełniają całe karty powieści, a tak naprawdę nie są tak wysokich lotów jak powszechnie się sądzi. Bawi mnie to obalane już wiele razy przekonanie o rzekomym budowaniu świata przedstawionego na słowiańskich wierzeniach ludowych, ale inspiracje nimi w opowiadaniach faktycznie były. Świat przedstawiony w Krwi Elfów rozbudowuje się na oczach czytelnika, ale mimo wszystko jest to raczej generyczne fantasy. Większa stawka tutaj wcale nie pomaga.

Jest kilka walorów, które doceniam. Cień Nilfgaardzkiej inwazji cały czas jest obecny i da się poczuć strach przed rozrastającym Imperium. Sapkowski buduje zresztą na tym tle emocjonalny pomost z czytelnikiem poprzez Cintry, ofiarę hegemona. Potrafi też zbudować do niej sympatię, bo jako pełnoprawna - obok Geralta - protagonistka jest cięta, uczy się dopiero zależności rządzącymi światem oraz buduje swoją tożsamość na nowo po traumie. Ciri łaknie rodziny i chce uczyć się w mieczu i magii. Wiedźmini jako wymierająca, odrealniona enklawa zimująca w swojej twierdzy, która po omacku szkoli dziewczynkę i nie do końca zdaje sobie sprawę z jej potrzeb i natury działa dobrze w sposób fabularny, jak i humorystyczny.

Całkiem intrygująco przedstawiona zostaje też magia z jej zagrożeniami i kwestiami związanymi z rodzicielstwem. Są humorystyczne przebłyski (krasnoludy, dyskusja na barce z osobnikiem pochłoniętym gatunkową klasyfikacją), a także - to muszę przyznać - bardzo wiarygodny koncept Scoia'tael, elfiej i innorasowej zbieraniny wykorzystujących inwazję dla własnej korzyści, jednocześnie będącej trybikiem Nilfgardzkiej machiny i coraz bardziej radykalniejszym ruchem.

Trzyma poziom opowiadań. Świetne dialogi, akcja i humor. Jest trochę wątków politycznych, ale nie przynudzają. Bardzo polubiłam Ciri, niestety Yenefer ciągle średnio, w ogóle wątki magów uważam za najnudniejsze. Mój ulubiony fragment to zdecydowanie przeprawa przez rzekę i polowanie na żaganicę :) Książka bardzo wciąga, pewno sięgnę po kolejne części.

Cudowny świat przedstawiony, świetnie wykreowane postacie. Rozczula mnie relacja Ciri zarówno z Geraltem jak i z Yennefer.
Świetny wątek polityczny, porusza bardzo ważne tematy i pokazuje, że medal zawsze ma dwie strony i nic nigdy nie jest zwyczajnie proste.

Bardzo fajny tom skupiający się na niespodziance. Trochu w nim brakowało Geralta, ale za to mogliśmy bliże poznać więcej Yen.

Godne rozpoczęcie sagi wiedźmińskiej. Książka wprowadza nas w intrygi i nowe relacje między postaciami.
Największą zaletą zdecydowanie są dialogi, aż chciałoby się obejrzeć adaptację w wykonaniu Tarantino.
Wątki polityczne nie nudzą, a bohaterowie (nawet Yennefer) nie dają się nie lubić.

Jest tu oczywiście parę minusów, ale jako całość książka jest bardzo dobra i zachęca do sięgnięcia po kolejne części.

Najlepsza część cyklu wiedźmińskiego, czytałem trzy razy i nadal nie mam dość. Uwielbiam te dialogi i bohaterów i całą intrygę.
Dużym plusem jest dla mnie to, że jest to krótka książka, moje wydanie nie ma nawet 300 stron. A to wcale nie jest łatwe napisać krótką książkę, wykreować misterne wątki i doprowadzić je do końca.
Bardzo lubię sceny w Kaer Morhen, są dynamiczne, zabawne i świetnie pokazują dynamikę między postaciami. Tak jak szkolenie Ciri i zakończenie książki, to wszystko potrafi być i zabawne i wzruszające.
Uwielbiam te książkę i na pewno jeszcze do niej wrócę.

Bardzo lubię sceny w Kaer Morhen, są dynamiczne,...