Kamień księżycowy

1990-01-01
838513011X
Wacława Komarnicka
kamień księżycowy collins wilkie

Moja opinia w wersji video.

Moja opinia w wersji video.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Nudna jak flaki z olejem i przez to właśnie wciągająca i genialna. Eksperyment medyczny przeprowadzany pod koniec książki mało wiarygodny, ale cóż autor w jakiś sposób musiał uzasadnić dojście do takiego finału jaki miał w planach.
Ogólnie polecam, tym którzy nie uwielbiają szybkiej akcji.

Ogólnie polecam, tym którzy nie uwielbiają szybkiej akcji.

Fabuła idiotycznie niewiarygodna, choć czyta się całkiem przyjemnie. Za to wielki plus za ciekawą konstrukcję narracji.

Jestem wielkim miłośnikiem kryminałów, a ta powieść uznawana jest za pierwszą tego gatunku napisaną w Anglii. Siłą rzeczy, prędzej czy później, musiałem po to sięgnąć. Od początku fabuła była bardzo ciekawie zarysowana i wciągająca. Wykradziony podczas plądrowania Indii przez angielskiego żołnierza drogocenny diament po wielu latach zostaje zapisany jego siostrzenicy. Jednak zostaje on wykradziony w tajemniczych okolicznościach i zaczyna się śledztwo, w którym uczestniczy kilka osób. Fabuła przedstawiona jest z kilku perspektyw przez różne postaci, co jak na tamte lata uważam za bardzo nowatorski zabieg. Za główną narrację odpowiedzialny był rodzinny sługa, który był zakochany w powieści "Robinson Crusoe" i który przypominał mi nieco Ignacego Rzeckiego z "Lalki". Natomiast przez jakiś czas śledztwem zajmował się sierżant policji, który to akurat mógł służyć jako prototyp postaci słynnego Herkulesa Poirot. Książka, śledztwo i losy diamentu były bardzo ciekawe, pisarz operował wysublimowanym i dystyngowanym językiem, było tu wszystko czego można oczekiwać od klasycznego kryminału. Powieść długa, dopracowana, wymagająca poświęcenia czasu, ale zdecydowanie tego warta. To klasyka angielskiej literatury i pozycja obowiązkowa dla miłośników gatunku.

Kiedy ugasisz płomień żądz duszę mą trawiących? Najdroższa! Ileż stuleci czekać mam na twój pocałunek?

Bardzo przyjemna powieść przygodowa. Napisana pięknym językiem, który z lekkością prowadzi czytelnika przez kolejne intrygi. Co więcej, mamy tu kilku narratorów, a autor wyraźnie rozróżnia ich sposób wypowiadania i prowadzenia opowieści w zależności z jakiej warstwy społecznej się wywodzą. Sama fabuła jest zgrabnie poprowadzona i choć nie brak w niej dygresji czy szczegółowych wyjaśnień czyta się tę książkę z wielką przyjemnością.

Książka zdecydowanie przegadana. Wiele razy miałem wrażenie, że czytam ten sam rozdział kolejny raz. Historia całkiem ciekawa, ale fabuła bardzo powoli posuwa się na przód. Książki nie czyta się też lekko ze względu na styl autora. W wyniku bardzo mi się ona dłużyła i na pewno nie polecę jej nikomu do przeczytania.

Bardzo, bardzo dobra proza! Wspaniała i jako rozrywka, i jako studium charakterów ludzkich i przemian obyczajowych, i jako materiał do badań nad powieścią dziewiętnastowieczną! Gdyby tylko wydawca nie pakował Collinsa w okładki sugerujące powieść tzw. kobiecą, jak (niestety, to obraża kobiety) ostatnio określa się prozę lekką, łatwą i przyjemną, bo to wysokich lotów literatura, i przystoi ją czytać obu płciom, zarówno miłośnikom dobrej prozy, jak i intelektualistom wszelkiej maści. Satysfakcja gwarantowana!

Nie muszę nikogo przekonywać o tym, jak piękny jest księżyc w czasie pełni.
Podobny zachwyt wzbudziłby żółty diament-moonstone.
"niezgłębiony jak same niebiosa,a w ciemności wyrzucał z siebie swą księżycową zorzę"
Jego urok i czar kusi,sprawia że wiele osób pragnie go mieć,mimo że ciąży na nim klątwa.
Powieść pełna zwrotów akcji,wręcz czuje się na plecach oddech tajemniczych hinduskich strażników.Czy uda im się sprawić,by po wiekach święty kamień powrócił na czoło bóstwa uosabiającego księżyc?

Nie muszę nikogo przekonywać o tym, jak piękny jest księżyc w czasie pełni.
Podobny zachwyt wzbudziłby żółty diament-moonstone.
Powieść pełna zwrotów akcji,wręcz czuje się na plecach oddech...

Bardzo dobra książka z kilkoma zabawnymi momentami (zwłaszcza relacja starego ochmistrza),jednak "Kobieta w bieli" jest wg mnie nr 1 tego autora.

• Kryminał
  • Klasyka
  • Kryminały

Dodaj cytat z książki Kamień księżycowy