Katastrofa

Okładka książki Katastrofa Krystyna Kuhn
Okładka książki Katastrofa
Krystyna Kuhn Wydawnictwo: Telbit Cykl: Dolina (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Dolina (tom 2)
Die Katastrophe
Telbit
2011-05-27
2011-05-27
Robert Rzepecki
dolina literatura niemieckia dziwne zjawiska

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Absolutnie lepsza od 1 części. Niektóre rzeczy są powtarzalne - sekret głównej bohaterki, który powoli jest zdradzany na przestrzeni rozdziałów, angielskie wtrącenia (tutaj całe szczęście było ich mniej),tworzona jest atmosfera tajemnicy i dalej ważną sprawą jest zaginięcie studentów z poprzednich lat. Moim zdaniem fabuła była o wiele ciekawsza.
Nie wiem jakim cudem grupa znajomych w tej książce ze sobą wytrzymuje, bo ewidentnie nie potrafią ze sobą rozmawiać i większość z nich powinna być zdiagnozowana pod kątem problemów z agresją. Tu też większości bohaterów nie da się lubić, a największym plusem tej książki jest mała ilość Debory, ponieważ nie wiem czy gorszy jest sposób opisywania tej postaci czy jej charakter. Nie podoba mi się też występowanie pseudo paranormalnych wątków.
Widzę, że dalsze części nie zostały wydane w Polsce, więc raczej ich nie przeczytam, a szkoda, bo mimo wszystko chciałabym wiedzieć jak skończy się historia studentów z lat 70.

Nie wiem jakim cudem grupa...

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Myślałam, że to o wiele lepsza książka... Niestety mocno się zawiodłam i ledwo dobrnęłam do końca.

"Katastrofę" przeczytałem od razu po pierwszym tomie serii 'Dolina'. Wydarzenia w niej przedstawione stanowią bezpośrednie następstwo odkrycia poczynionego przez grupę bohaterów pod koniec "Gry".

W latach siedemdziesiątych grupa ośmiorga studentów z college'u w Grace wyruszyła na podbój mrocznego szczytu górskiego ulokowanego dokładnie naprzeciwko uczelni, po drugiej stronie zdającego się skrywać niejedną tajemnicę jeziora Lake Mirror. Według krążących opowieści nigdy stamtąd nie wrócili. Jednak są osoby, które wiedzą, że to nieprawda. Które znają członków dawnej wyprawy. Które są z nimi spokrewnione.

W drugim tomie serii autorka decyduje się na dokładniejsze przedstawienie postaci Katie i to z niej czyni główną bohaterkę. Jako uzależniona od adrenaliny maniaczka wspinaczek górskich chce zrealizować swój plan - zdobyć szczyt Ghost. Cel nie jest jednak łatwy do osiągnięcia i szybko okazuje się, że wymagać będzie ponownej współpracy dobrze znanej czytelnikom z poprzedniej części grupy studentów. Czy historia sprzed lat się powtórzy?

"Katastrofa" robi na mnie lepsze wrażenie od swojej poprzedniczki, w dużej mierze dlatego, że główny motyw i pomysł na fabułę ciekawi mnie o wiele bardziej od wydarzeń przedstawionych w pierwszym tomie 'Doliny'. Mamy tu górską wyprawę, nikomu nieznane tereny, zdradliwą pogodę oraz nowe twarze w zespole, którego członkowie muszą sobie zaufać, jeśli chcą cało wrócić do college'u. Podoba mi się także samo wykorzystanie motywu historii zataczającej koło.

To, co od razu rzuca się w oczy w trakcie lektury, to konstrukcja książki i jej niezaprzeczalne podobieństwo do poprzedniczki. Główna bohaterka, podobnie jak Julia w "Grze", skrywa przed światem pewien sekret, który stopniowo jest odkrywany przez czytelnika wraz z rozwojem wydarzeń, i który w całości wychodzi na jaw na samym końcu książki. Autorka zdaje się iść na łatwiznę i trzymać sprawdzonego w pierwszym tomie sposobu prowadzenia historii. Wiem, że istnieją kolejne tomy, choć nie doczekały się one wydania w Polsce, jednak spodziewałbym się po nich ponownej zmiany głównego bohatera i nawiązań do jego przeszłości, do pewnej sytuacji, która odcisnęła na życiu bohatera piętno. Jestem też niemal pewny, że na drodze nowego głównego bohatera prędzej czy później pojawi się ktoś, kto w pewnym momencie wypowie kwestię identyczną do słów wypowiadanych przez kogoś bliskiego jego sercu. Do tego oczywiście drobny krok postawiony w sprawie rzekomo zaginionych przed laty studentów. Ten zabieg naprawdę rzuca się w oczy i już w drugim tomie jestem nim znudzony. Choć muszę to podkreślić: nie jestem znudzony samą treścią książki (w niej nie ma powtarzalności, z kolei stopniowo odkrywane fakty związana z zaginionymi studentami zaskakują),a jedynie sposobem, w jaki została ona napisana.

Ogólnie "Katastrofa" jest dla mnie lepszą książką od "Gry". Prawdopodobnie nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w tym tomie akcja niemal w całości skupia się na rozpoczętym już w poprzedniej części 'Doliny' wątku grupy zaginionych studentów, który ZDECYDOWANIE stanowi największą zaletę całej serii. I choć w pewnym momencie akcja "Katastrofy" zdaje się zbaczać na rozczarowujący czytelnika tor, ostatecznie dostarcza powodów do zadowolenia. Mimo schematyczności książek Krystyny Kuhn chętnie sięgnąłbym po kolejne tomy serii z uwagi na wciąż nierozwiązaną zagadkę ośmiorga studentów.

W kategorii literatury dla trochę starszej młodzieży całkiem dobre czytadło. Jest intryga, jest tajemnica, akcja zmierza trochę w innym kierunku niżby się to po pierwszej części zdawało. Dla pełnej oceny warto by było, aby dokonano tłumaczenia ostatniej / kolejnej części.

Uwielbiam połączenie zagadki z klimatem górskiej wyprawy średnio przygotowanych uczniów.Czasem nie do końca rozumiałam o co chodziło i raczej się tego nie dowiem, bo kolejne części nie zostały chyba przetłumaczone na język polski.

Totalne nieporozumienia. Książka cholernie mi się dłużyła i skończyłem ją z najwyższym trudem. Nie czytałem pierwszej części i może to było powodem znużenia ?

Rzadko stwierdzam, że druga część powieści jest równie dobra co pierwsza. Co prawda nie jest to według mnie jakiś wysokich lotów lektura, ale potrafi zarówno zaskoczyć, jak i pouczyć.
W drugim tomie "Doliny" narratorem przestaje być Julia, a staje się spokojna z pozoru Katie. Przed całą ekipą otwierają się drzwi do wielkiej przygody poza granicami bezpiecznego terenu kampusu uczelni! Pojawiają się nowi bohaterzy, nowe relacje międzyludzkie oraz być może rozwikłanie zagadki, która trapi Julię od pierwszej części KATASTROFY pod tytułem "Gra".

Książka trochę dla dzieci ale mimo wszystko wciągająca. Przeczytałam kilka lat temu ale zupełnie poważnie zastanawiam się nad przeczytaniem ostatniej części nawet w języku angielskim. Chciałbym dowiedzieć się jakie będzie zakończenie.