Historia o Kopciuszku nie zawsze musi być bajką. „Amerykańska księżniczka“ Annejet van der Zijl

LubimyCzytać LubimyCzytać
22.01.2021

Wyrwała się z prowincjonalnego miasteczka, zdobyła uznanie amerykańskiej socjety i została księżniczką ratującą holenderską rodzinę królewską przed wyginięciem. Brzmi jak bajka albo scenariusz komedii romantycznej? A jednak takie było życie Allene Tew.

Historia o Kopciuszku nie zawsze musi być bajką. „Amerykańska księżniczka“  Annejet van der Zijl

Swoim życiem Allen udowodniła, że historia o Kopciuszku nie zawsze musi być bajką. Podobnie jak życie u boku księcia. A pieniądze, chociaż szczęścia nie dają, mogą być przepustką do wolności i życia na własnych zasadach.

Niezwykłą historię mało znanej dzisiaj Amerykanki opowiedziała w swojej książce Annejet van der Zijl, jedna z najpopularniejszych autorek literatury faktu w Holandii.

,,Amerykańska księżniczka’’ od razu podbiła serca czytelniczek i skandynawskie listy bestsellerów.

Sama Hilary Mantel uznała ją za jedną z najlepszych książek roku.

Historia córki bankiera z małego miasteczka, która pięć razy stanęła na ślubnym kobiercu: a to z hazardzistą, a to z maklerem, aż wreszcie z członkiem rodziny królewskiej. To lekka i wdzięcznie napisana biografia, która płynie przez stulecia i wystawia rachunek amerykańskiemu snowi.

Hilary Mantel

Allene Tew Hostetter około 1892 roku

Jak córka bankiera z małego miasta zdobyła fortunę

Allene Tew urodziła się w rodzinie pionierów w Jamestown nad jeziorem Chatuaqua w 1872 roku. Wyrosła na piękną i porywającą kobietą, z czego doskonale zdawała sobie sprawę. Nauczyła się wykorzystywać swoje atuty w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Dzięki temu poznała swojego pierwszego męża, bogatego niegodziwca, z którym szybko zaszła w ciążę. Przekonała Toda, aby wziął z nią ślub, dzięki czemu jej reputacja nie została zrujnowana. Dzięki małżeństwu Allene trafiła do świata dotychczas jej niedostępnego - wyższych sfer. Nie wiedziała jeszcze, jak bardzo zmieni się jej życie…

Allene wykorzystywała swoje wdzięki i spryt, aby piąć się po drabinie społecznej. W ciągu kilku lat została zaakceptowana przez socjetę i często bywała na salonach. W życiu małżeńskim nie układało się jej już tak dobrze. Urodziła dwie córki – Gretę i Vernę. Verna umarła mając zaledwie dwa lata i to wydarzenie pogrążyło zupełnie męża Allene. Nie pomogły mu narodziny jedynego syna – Teddy’ego. Tod, znany z rozrywkowego życia, poświęcił się całkowicie hazardowi i alkoholowi. Nie mogąc tego znieść Allene postanawiła się z nim rozstać. Niedługo później jej mąż zmarł.

Tod zostawił po sobie jedynie długi. Tę bolesną lekcję z zakresu finansów Allene zapamięta na całe życie i już nie popełni drugi raz tego samego błędu. Wyszła ponownie za mąż, tym razem za bogatego bankiera, który okazał się być bardzo podobnym do Toda. Początkowo para poświęcała się podróżom i wydawaniu pieniędzy, ale i ten związek ostatecznie nie przetrwał. W końcu oboje zdecydowali się rozstać. Szybki rozwód odbył się w Paryżu, z dala od amerykańskiej prasy. Tym razem Allene zadbała, aby nie pozostać z niczym.

Jedyna prawdziwa miłość i ciąg nieszczęść

Jedyna córka Allene, Greta była już w odpowiednim wieku na zamążpójście. Allene postanawiła, że wybiorą się do Europy w celu znalezienia odpowiedniego kandydata. W tamtych czasach Europejscy arystokraci bardzo gustowali w amerykańskich dziedziczkach. Co prawda Greta ostatecznie nie spotkała nikogo interesującego, ale za to Allene poznała na jednym z balu debiutantów miłość swojego życia. Anson Wood Burchard, amerykański inżynier, majątek i pozycję zawdzięczał jedynie sobie i swojej ciężkiej pracy. Bardzo tym zaimponował Allene, podobnie jak ogładą i faktem, że był dla niej dobry. Po dwóch nieudanych małżeństwach było to dla niej czymś wyjątkowym. Zamieszkali razem na Long Island, w miejscu gdzie toczyła się akcja ,,Wielkiego Gatsby’ego’’. Allene w końcu była szczęśliwa. Nadchodziły jednak ponure czasy.

Anson Wood Burchard (1865–1927)

Tym razem nie chodziło o bogatego spadkobiercę ani wielkomiejskiego kawalera, o żadne dobrze brzmiące nazwisko socjety, a już w ogóle nie o hazardzistę: gdyby trzeba było wymyślić małżonka we wszystkim różniącego się od poprzedników, to ten nim był. Anson Wood Burchard – spokojny, stabilny selfmade man, który wyłącznie własnymi siłami dorobił się pozycji jednego z wiodących inżynierów kraju. A inżynierowie, o czym każdy wiedział, byli ukrytymi bohaterami Ameryki, cichymi silnikami stojącymi za transformacją dawnej kolonii w jednym z najzamożniejszych krajów świata.

- fragment książki „Amerykańska księżniczka”

I wojna światowa nie oszczędziła cierpienia Allene. Najpierw jej syn z pierwszego małżeństwa zginął zestrzelony nad Francją. Później córka Greta będąc w ciąży z bliźniakami zachorowała na hiszpańską grypę. Umarła tragicznie zabierając ze sobą nienarodzone dzieci.

Allene szukając ukojenia przeprowadziła się z mężem do pięknego mieszkania w Nowym Jorku. Adoptowała licznych podopiecznych, którym poświęcała całą swoją uwagę. I gdy wszystko wydawało się wracać do względnej normalności, niespodziewanie na atak serca umarł jedyny mężczyzna, który coś dla niej znaczył.

Jak zostałam księżniczką i matką chrzestną królowej Holandii

Po śmierci ukochanego, Allene zdecydowała się na powrót do Europy. Zmieniła fryzurę, odmłodziła się o kilka lat i osiadła w Paryżu. Tam poznała owdowiałego niemieckiego księcia. Henry Reuss miał co prawda tytuł, ale za to nie miał ani grosza przy duszy. W dodatku szukał zastępczej matki dla swoich dzieci. Allene była więc idealną kandydatką na żonę. Małżeństwo to było w zasadzie układem, z którego każdy miał coś dla siebie. Dla Allene relacja z księciem była jednak czymś więcej. Miała kolejną szansę, aby stać się matką i zbudować relację pełną miłości. O ile udało jej się to z pasierbem, o tyle z pasierbicą jej stosunki zawsze będą chłodne. Podobnie zresztą jak z czwartym mężem. I tym razem Allene nie udało się stworzyć ciepłego domu, pozostało jej więc bywać w towarzystwie. Ale i to szybko się skończy. Przez krach na Wall Street Allene straciła znaczną część majątku i musiała sprzedać znaczną część nieruchomości.

Allene była i pozostała Królową Spraw do Zreperowania. Za każdym razem, gdy w tkaninie jej życia robiła się dziura, cerowała ją i szła dalej. Przeszłość nie była przywoływana prawie nigdy – być może inni starsi ludzie z biegiem lat coraz bardziej żyli swoimi wspomnieniami albo w swoich wspomnieniach, lecz Allene gabinet osobistej historii trzymała solidnie zamknięty na klucz. Również pod tym względem pozostała dzieckiem wiktoriańskiej młodości; nowoczesne poglądy na temat przepracowywania żałoby i wyrażania uczuć niewiele ją obchodziły. Jej dewiza brzmiała: iść naprzód i nie oglądać się za siebie.

- fragment książki „Amerykańska księżniczka”

Allene nie myśląc o swoich stratach skupiła się na zaaranżowaniu małżeństwa w holenderskiej rodzinie królewskiej. To dzięki niej niemiecki arystokrata Bernhard poślubił królową Julianę, ratując tym samym holenderską linię królewską. Allene została matką chrzestną ich córki, przyszłej królowej Beatrix.

Chrzest księżniczki Beatrix w Grote Kerk w Hadze, 12 maja 1938 roku

Mimo wszystko starania Allene przyniosły efekt, i to bardzo konkretny – w postaci następczyni tronu, która przyszła na świat pod koniec stycznia 1938 roku, dokładnie dziewięć miesięcy po paryskim szaleństwie zakupowym, chroniąc holenderską monarchię przed wyginięciem. Wdzięczni rodzice nalegali, żeby amerykańska dobrodziejka została jedną z pięciorga rodziców chrzestnych małej księżniczki Beatrix. Tak więc Allene, dziewczyna ze stajni, podczas chrztu 12 maja 1938 roku siedziała w pierwszym rzędzie, pośród najwyższej arystokracji Europy. Siedziała zresztą, co poświadczają nagrania filmowe z wielogodzinnej i odbywającej się w niezrozumiałym dla niej bełkocie uroczystości, potwornie się nudząc. Dopiero gdy po zakończeniu mogła wraz z książęcą parą pomachać do rozentuzjazmowanego tłumu przed pałacem Noordeinde, na jej twarzy znowu pojawiło się trochę radości.

- fragment książki „Amerykańska księżniczka”

Ciesząc się szczęściem królewskiej pary Allene po raz kolejny musiała zmierzyć się z rozpadem własnego małżeństwa. Powodem rozstania z księciem Henrym były jego nazistowskie upodobania.

Ostatnim mężem Allene został hrabia Paul Kozebue, wywłaszczony rosyjski arystokrata, który strzegł Romanowów podczas ich uwięzienia. Był przystojnym i młodszym o 12 lat homoseksualistą. Nie przeszkadzało to jednak Allene. Z Paulem mogła ponownie pokazywać się na paryskich salonach.

Ostatnie lata swojego życia Allene Tew spędziła spokojnie, jako jedna z najważniejszych kobiet w towarzystwie. Umarła w wieku osiemdziesięciu trzech lat. Ale na jej nagrobku wyryty został wiek siedemdziesięciu dziewięć lat. Nawet po śmierci chciała zataić swój prawdziwy wiek.

Annejet van der Zijl odkryła fascynujące życie Allene Tew zupełnie przypadkowo. Robiła research do biografii Bernharda i tak trafiła na prywatne listy Allene, które ją zafascynowały. Dzięki nim napisała wyjątkową powieść o żyjącej na przełomie XIX i XX wieku kobiecie oraz o Ameryce tamtych lat. Premiera polskiego wydania już 10 lutego. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Znak.

Księżniczka Juliana po metamorfozie, z Bernhardem na Rue Royale w Paryżu, 5 kwietnia 1937 roku

Annejet van der Zijl – jedna z najbardziej popularnych i najczęściej czytanych autorek literatury faktu w Holandii, głównie biografii. Dwie z nich – „Anna” i „Sonny Boy” – nie tylko stały się bestsellerami, ale również doczekały się filmowych adaptacji. Co więcej, „Sonny Boy” w 2011 roku znalazł się na długiej liście filmów zgłoszonych do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Międzynarodowe prawa telewizyjne sprzedano również do znakomicie przyjętej „Amerykańskiej księżniczki”. Annejet otrzymała za swoją twórczość wiele nagród. Wśród nich znajdują się prestiżowe Złote Pióro i Amsterdam Art Prize 2017. Autorka mieszka z mężem i psem i dzieli swój czas między apartament w centrum Amsterdamu a chatę na holenderskim wybrzeżu.

Annejet van der Zijl

Książka „Amerykańska księżniczka” jest już do kupienia w księgarniach online.

Przeczytaj fragment książki „Amerykańska księżniczka”

Amerykańska księżniczka

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Artykuł sponsorowany


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 22.01.2021 11:24
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post