forum Oficjalne Konkursy

Historię da się lubić! – wygraj książki z serii „Ale historia...” od wydawnictwa Nasza Księgarnia.

LubimyCzytać
utworzył 10.06.2021 o 12:30

Historię da się lubić! – wygraj książki z serii „Ale historia...” od wydawnictwa Nasza Księgarnia.

„Ale historia... Mieszko, ty wikingu!“

Nazywam się Aleks i mam dwanaście lat. Moim największym problemem jest to, że nie trafiam tam, gdzie powinienem. Rozumiecie, nie te drzwi, nie ta ulica, nie ten czas. Mój tata jest recykloserem i zajmuje się badaniem, do czego służą rzeczy znalezione w czasoprzestrzeni. Jeśli nie wiecie, o czym mówię, znaczy, że żyjecie trochę dawniej niż ja. Pewnie jesteście z pokolenia moich dziadków i myślicie, że podróże w czasie nie są możliwe. Otóż są…
Aleks, Słoniu, Witek, Ola, Gruby i Zuzka przenoszą się do roku 990. Mają sprawdzić, czy Mieszko był wikingiem. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula.

„Ale historia… Kazimierzu, skąd ta forsa?“

Cześć, jestem Zuzka. Mam dwanaście lat i mnóstwo marzeń. Moi rodzice są łapaczami słońca, czyli naukowcami, którzy badają cząsteczki światła słonecznego. Jeśli nie wiecie, o czym mówię, znaczy, że żyjecie trochę dawniej niż ja. Pewnie jesteście z pokolenia moich dziadków i myślicie, że takie rzeczy jak łapanie słońca czy podróże w czasie nie są możliwe. Otóż są…
Grupa nastolatków przenosi się do czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Mają sprawdzić, w jaki sposób król zdobył środki na zamki, miasta, mury obronne, drogi. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula.

„Ale historia... Jadwiga kontra Jagiełło“

Wszyscy w tej rodzinie (poza mną) jedzą sałatę, liczą kalorie i mają sprawy pod kontrolą. No cóż, może jestem podrzutkiem. Na nic próby przekonywania bliskich, że cukierki dodają energii i pewności siebie. Musiałbym chyba zostać bohaterem, by uwierzyli, że z nadwagą też można się do czegoś nadawać. Ale to raczej niewykonalne. Dobrze przynajmniej, że mam fajnych kumpli…

„Ale historia… Zygmuncie, i kto tu rządzi?“

Cześć, jestem Jolka i uwielbiam czytać – strona po stronie, linijka po linijce. Jako jedyna w klasie mam w domu prawdziwe książki. I to aż trzy! Znalazłam je u babci na strychu. Wykorzystam każdą okazję, żeby zdobyć kolejne albo chociaż je obejrzeć. Podróże w przeszłość bardzo się do tego przydają…

„Ale historia… Stasiu, co ty robisz?“

Cześć, jestem Słoniu i jestem super! Sto razy lepszy niż inni. Mam muskuły i tatę dyrektora. Tata lubi, jak zwyciężam, więc się staram. Jedno, co mnie martwi, to moje jutrzejsze urodziny. Mam zaprosić kolegów. Rzecz w tym, że ich nie mam…

Grupa nastolatków przenosi się do osiemnastowiecznej Polski. Mają sprawdzić, kto odpowiada za upadek Rzeczypospolitej. Źli sąsiedzi? Beznadziejny król? A może po prostu pech? Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula.

„Ale historia… Mamy niepodległość!“

Cześć, jestem Ola i uważam, że życie jest super! Od pewnego czasu trenuję ju-jitsu. Trener twierdzi, że mam zadatki na mistrzynię i wytypował mnie do zawodów. Problem w tym, że rodzice muszą wyrazić zgodę, a moi myślą, że chodzę na balet…

Grupa nastolatków przenosi się do Polski z dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Muszą sprawdzić, czy Polacy zawdzięczają wolność sobie samym, czy sytuacji międzynarodowej. Ale to nie wszystko, dzieciaki mają tajny plan. Chcą odnaleźć monety, na które przetopione zostały korony i berła polskich królów, i odtworzyć z nich te korony.

„Ale historia… Ta potworna wojna“

Cześć, jestem Witek i lubię rozmyślać o dziwnych rzeczach.
Moi rodzice są artystami i zarazili mnie swoją fascynacją niewidzialnym światem fal. Zawsze noszę słuchawki na uszach, ale nie po to, aby słuchać muzy, tylko żeby zanurzyć się w krainie fal, które, nie bujam, gadają! Grupka nastolatków przenosi się w czasy drugiej wojny światowej. Mają sprawdzić, jak udało się pokonać Hitlera i zakończyć tę potworną wojnę. Przy okazji pomogą uratować przed kradzieżą Bitwę pod Grunwaldem Jana Matejki i nauczą się śpiewać zakazane piosenki.

„Ale historia… Ta śmieszna i straszna PRL“

Cześć, jestem Mela, mam dwanaście lat i pstro w głowie. Lubię się wygłupiać i lubię, jak inni się z tych wygłupów śmieją. Marzę, żeby nauczyć się grać na saksofonie jak moja prababka. Podobno była z niej niezła buntowniczka. Chciałabym ją poznać…

Grupka nastolatków przenosi się w lata 50. XX wieku. Mają sprawdzić, dlaczego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ciągle brakowało papieru toaletowego. Przy okazji dowiedzą się, dlaczego w PRL świętowanie było obowiązkowe, a noszenie kolorowych skarpetek i niektóre żarty zakazane pod groźbą surowych kar!
 

Ale historia...” to seria książek dla dzieci, które w przyjemny i przystępny sposób mają zapoznać najmłodszych czytelników z dawnymi dziejami. A co najważniejsze, udowodnić, że historię da się lubić! Gdybyście mieli wybrać jedną postać, wydarzenie lub okres historyczny, które miałyby być głównym motywem kolejnej książki z tej serii, to na co byście się zdecydowali?
 

Autorzy trzech najciekawszych tekstów otrzymają pakiety książek „Ale historia...“.


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami. Macie czas do 16 czerwca.

 
Regulamin
  • Konkurs trwa 10 - 16 czerwca włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce i posiadające konto na portalu lubimyczytać.pl.
  • Prace zamieszczane na serwerze portalu powinny spełniać następujące wymagania: Maksymalna waga ilustracji - 100 KB. Maksymalna szerokość - 300 px. Format pliku graficznego: .jpeg. Wymagania nie dotyczą grafik pochodzących z serwerów zewnętrznych
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane osobowe uczestnika (imię, nazwisko, adres korespondencyjny i numer telefonu) przetwarzane będą przez administratora serwisu lubimyczytać.pl w celu przeprowadzania konkursu, wysyłki nagród oraz analizy i statystyki . Dane osobowe zwycięzcy mogą zostać przekazane w celu wysyłki nagrody partnerowi konkursu - Wydawnictwu Nasza Księgarnia. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
  • Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.
 

odpowiedzi [32]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
więcej
MonicaS  - awatar
MonicaS 15.06.2021 11:39
Czytelnik

Myślę, że żyjemy w dość interesujących czasach i historia tworzy się właśnie na naszych oczach... Zdecydowanie warto by więc opisać pierwszą globalną pandemię COVID - w sposób przystępny i z punktu widzenia dzieci - tak, by edukować kolejne pokolenia. Mogłaby powstać nawet cala seria: COVID, Hiszpanka, Dżuma ("Czarna Śmierć"), Ebola, etc.Takie połączenie historii i...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Gosia  - awatar
Gosia 15.06.2021 11:21
Czytelnik

Ale historia... Polak został Papieżem!
Dla mnie możliwość życia w czasach, gdy Papieżem był Polak jest czymś wyjątkowym. Niezmiernie żałuję, że w momencie, gdy zmarł dopiero zaczęłam zdawać sobie sprawę z tego, jakie to było ważne wydarzenie! Dlatego bardzo chciałabym, aby właśnie moje dzieci poznały to wielkie wydarzenie dla naszego narodu!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Przeznaczenie  - awatar
Przeznaczenie 14.06.2021 20:52
Czytelnik

W serii "Ale historia" brakuje mi książki o czasach, które nazywa się srebrnym wiekiem Polski. Wiek XVII za panowania Jana III Sobieskego - to czasy naprawdę fascynujące! Polska była (jeszcze) państwem mocnym, liczącym się na arenie międzynarodowej, jednak zmuszonym do toczenia licznych walk. Posiadaliśmy wspaniałą armię - husarię. Chciałabym poczytać o niej w tego typu...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Violetka  - awatar
Violetka 14.06.2021 14:25
Czytelniczka

Jestem Laila, mam 12 lat i 17 piegów na nosie. W wolne chwile latam nad miastem w moich fru-butach, by obserwować codzienne życie mieszkańców mojego miasteczka oraz pracę tysięcy maleńkich robotów zapylających, które od kilkunastu lat próbują pomóc pszczołom. Czasem zastanawiam się, jak ten świat wyglądał kiedyś, dawno temu. Skąd się wzięliśmy jako naród? Czy życie było...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
darko11  - awatar
darko11 13.06.2021 20:54
Czytelnik

czasy szlacheckie i główny bohater to zakonnik jak w siedmiu zacnych grzechach głównych ciekawe opisy realne opisy przygód i zawsze pozytywny finał

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
by_the_book  - awatar
by_the_book 13.06.2021 19:59
Czytelniczka

Dla uczczenia najnowszego polskiego wpisu na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO proponuję podróż w czasie do neolitu i kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Krzemionki są najważniejszym zabytkiem archeologicznym w Polsce i jednym z najważniejszych zabytków górnictwa na świecie. Są unikatem na skalę światową. Jest to nie tylko największa kopalnia...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
bookovsky2020  - awatar
bookovsky2020 13.06.2021 17:48
Czytelniczka

Postawiłabym na postać kobiecą, na pierwszą Polkę, której dokładne daty urodzenia i śmierci zostały historycznie odnotowane.

Ryksa Elżbieta, dziecko polskiego króla Przemysła II i córki króla Szwecji – Ryksy Szwedzkiej, urodziła się 1 września 1288 roku w Poznaniu. Czy ten dzień w kalendarzu nie budzi wielu skojarzeń z lat szkolnych?

Królewna Ryksa jako niemowlę straciła...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Karola  - awatar
Karola 13.06.2021 12:06
Czytelniczka

Witam!
Historię naprawdę da się lubić. Ja od dziecka lubiłam ją i do tej pory znajdę coś fascynującego do przeczytania. Ostatnio zaczytuję się w historii Hiszpanii oraz II wojnie światowej. Mimo, że jestem umysł ścisły, uwielbiam różne ciekawostki, pochłaniam je :). Ostatnio z synem przeczytaliśmy mitologie nordycką, mitologię grecką oraz historie z Rzymu autorstwa Franka...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Kazuar  - awatar
Kazuar 12.06.2021 17:28
Czytelnik

Myśląc o temacie kolejnej książki z serii, zdecydowałbym się na czasy Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, czyli dzieje ziem polskich w latach 1807-1832, a tytuł tej części mógły brzmieć: "Ale historia... Polsko - jesteś, czy Cię nie ma?". Nie jest to bowiem dobrze znany i spopularyzowany okres historii Polski - często mówi się, że w 1795 na 123 lata zniknęła ona z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Julia Mazurkiewicz - awatar
Julia 12.06.2021 17:19
Czytelniczka

Ja zdecydowała bym się na rok 2906, ponieważ będzie on bardzo ciekawym dla wszystkich Polaków rokiem. Przeniesiemy się wtedy na małą planetę zwaną Kuleczką (oczywiście wcześniej polski wynalazca, Eustachy Podkowa, wymyśli Kosmoloty, czyli galaktyczne samochody, dzięki którym polecimy na Kuleczkę). Zpytacie się pewnie co nas zmusi do przeprowadzki? Odpowiedź jest prosta -...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej