COOL, GREY CITY OF LOVE*

MayKasahara MayKasahara
11.10.2021
Okładka książki San Francisco. Dziki brzeg wolności Magda Działoszyńska-Kossow
Średnia ocen:
7,1 / 10
522 ocen
Czytelnicy: 1675 Opinie: 80

The winds of the Future wait
At the iron walls of her Gate,
And the western ocean breaks in thunder,
And the western stars go slowly under,
And her gaze is ever West
In the dream of her young unrest.
Her sea is a voice that calls,
And her star a voice above,
And her wind a voice on her walls—
My cool, grey city of love.
George Sterling, San Francisco 1920

San Francisco — czwarte pod względem wielkości miasto Kalifornii — od samego początku, od kiedy tylko w 1776 roku hiszpańscy kolonizatorzy założyli na jego terenie pierwszą chrześcijańską misję, przyciągało odkrywców, marzycieli i awanturników kusząc obietnicą „nowego startu”. Dziś miasto hipisów, Golden Gate i tramwajów liniowych wciąż kojarzone jest z wolnością. Jednocześnie jest to miejsce olbrzymich kontrastów, gdzie bogactwo Doliny Krzemowej sąsiaduje z ogromną biedą i wykluczeniem społecznym.

Magda Działoszyńska-Kossow - amerykanistka, dziennikarka TVN i TVN24 biz, w przeszłości związana również z działem zagranicznym „Gazety Wyborczej” - zabiera nas po spacer po San Francisco, kreśląc jego fascynujący, złożony i niejednoznaczny obraz.W książce „San Francisco. Dziki brzeg wolności” nominowanej do nagrody Odkrycia Empiku, relacja historyczna miesza się z rozmowami z mieszkańcami. Tak powstał portret miasta, w którym cokolwiek dzieje się gdziekolwiek na świecie — tu wydarza się bardziej.

Z całą pewnością na uwagę zasługuje dobór tematów: Działoszyńska-Kossow opisuje losy pierwszych osadników, czasy gorączki złota, narodziny i upadek hipisowskiej rewolucji, epidemię HIV/AIDS, powstanie Doliny Krzemowej. Dogłębnie analizuje problemy społeczne: pogłębiające się nierówności w dochodach, narkomanię, kryzys psychiatrii, bezdomność. Za każdym razem stara się jak najlepiej poznać wszystkie strony konfliktu. Rozmawia z młodymi i ambitnymi techies tworzącymi potencjał intelektualny Sillicon Valley, ale i ze społecznikami z ruchu „Yes, In My Backyard”**, miejskimi aktywistami, artystami, bezdomnymi i narkomanami.

Spodobało mi się, że na samym początku reportażu, jeszcze zanim autorka opisała narodziny miasta, pojawiły się kwestie rekultywacji zieleni. Poszukiwanie równowagi pomiędzy człowiekiem a naturą widoczne są przez całą książkę — szczególnie widoczne jest to również w rozdziale poświęconym trzęsieniom ziemi.

Bardzo ważną rolę w książce Działoszyńskiej-Kossow odgrywa również kultura, przez której pryzmat czytelnicy mogą rzeczywiście wyobrazić sobie przemiany w San Francisco na przestrzeni dekad. Poczuć klimat Haight-Ashbury - dzielnicy u wylotu parku Golden Gate, gdzie powstawały największe przeboje Janis Joplin i Grateful Dead; przenieść się na spotkanie poetyckie bitników, gdzie Allen Ginsberg recytował zachęcany przez Jacka Keruaca: „Widziałem najlepsze umysły mego pokolenia zniszczone szaleństwem/ głodne histeryczne nagie...”***; uczestniczyć w festiwalu The Burning Man na pustyni.

Barwna, a jednocześnie erudycyjna narracja powoduje, że książka może być wciągająca także dla osób, które nigdy nie były w San Francisco i nie wybierają się do Stanów Zjednoczonych. Z drugiej strony z pewnością bardzo ciekawe byłoby spacerowanie uliczkami San Francisco z reportażem Działoszyńskiej-Kossow pod pachą i odnajdywanie miejsc, o których opowiada z dociekliwością i pasją.

___________

* Z ang. „Szare, chłodne miasto miłości” - tytuł wiersza George’a Sterlinga z 1920 r.

** „Tak, na moim podwórku” - inicjatywa społeczna w Kalifornii mająca na celu pomoc bezdomnym w zdobyciu miejsca zamieszkania w miejscach umożliwiających podjęcie pracy i korzystanie z usług publicznych. Szerzej także nazwa postawy, która polega na popieraniu pewnych inwestycji w swoim sąsiedztwie, które są niekorzystne dla nas samych, jednak wartościowe dla całej społeczności.

*** Fragment poematu „Skowyt” (ang. „Howl”) A. Ginsberga z 1956 r., który stał się przyczyną procesu o obsceniczność w 1957 r. z powodu wielu odniesień do narkotyków i praktyk seksualnych. Tłum. S. Barańczak.

 

Anna Michalska

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja