Popularne hasła / tagi
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Maria Wacholc


- Pisze książki: popularnonaukowa, religia
- Urodzona: 1943 (data przybliżona)
Teoretyk muzyki, autorka podręczników, śpiewników oraz licznych publikacji z dziedziny muzyki. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, gdzie w 1969 roku ukończyła Wydział Wychowania Muzycznego, a w 1973 roku Wydział Kompozycji, Teorii i Dyrygentury - sekcję Teorii Muzyki.
W 1987 roku uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie teorii muzyki, po obronie rozprawy Jan Adam Maklakiewicz (promotor: ks. prof. dr hab. Jerzy Pikulik; wyd.: Warszawa 2000 AMFC). Kwalifikacje naukowe II stopnia w zakresie teorii muzyki uzyskała w 1997 roku w Akademii Muzycznej w Krakowie, na podstawie monografii: Ks. Antoni Hlond (Chlondowski),tom I – Życie, działalność, twórczość kompozytorska; tom II - Katalog twórczości kompozytorskiej; wyd.: Warszawa 1996, Wydawnictwa Salezjańskie. (Temat wykładu kwalifikacyjnego: Wpływ muzyki współczesnej na ewolucję koncepcji kształcenia słuchu w Polsce w latach powojennych.)
Od 1969 roku pracuje w szkolnictwie muzycznym różnych szczebli. W 1969 roku rozpoczęła pracę w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Wychowania Muzycznego, przemianowanym później na Wydział Edukacji Muzycznej. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w tej uczelni i prowadzi kształcenie słuchu, seminarium pracy magisterskiej, seminarium z kształcenia słuchu oraz metodykę czytania nut głosem na Podyplomowym Studium Kształcenia Słuchu.
Jako teoretyk muzyki zajmuje się przede wszystkim zagadnieniem kształcenia słuchu w szkolnictwie muzycznym. Jest autorką programów nauczania „kształcenia słuchu” oraz wydanego w latach 1992-1994 przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne 3-tomowego podręcznika Czytanie nut głosem dla szkół muzycznych II stopnia, a także opublikowanego w latach 2000–2001 przez Wydawnictwo Muzyczne TRIANGIEL 6-częściowego podręcznika pt. Solfeż elementarny, przeznaczonego dla klas I–VI szkół muzycznych I stopnia. Podręczniki te zostały zatwierdzone do użytku szkolnego przez Ministra Kultury i są obecnie używane przez wiele szkół w Polsce. Solfeż elementarny w latach 2001-1003 został wydany również w wersji brajlowskiej przez wydawnictwo Toccata.
Maria Wacholc w swoim dorobku posiada liczne publikacje przeznaczone dla szkół ogólnokształcących, m.in. Repertuar i wiadomości - podręcznik do muzyki dla klas I–III liceów ogólnokształcących (WSiP 1988 wyd. I; 1999 wyd. IV) oraz zbiory utworów chóralnych: Zaśpiewajmy! Pieśni dla chórów szkolnych na głosy równe (Warszawa 1986 WSiP),Pieśni dla chórów szkolnych na 3 głosy mieszane (Warszawa 1989 WSiP). Z myślą o szerokim kręgu odbiorców opracowała Śpiewnik polski (Warszawa 1991 WSiP, Kraków 2002 Oficyna Wydawnicza IMPULS; Warszawa 2002 TOCCATA – wydanie brajlowskie),zawierający ponad sto najbardziej znanych polskich pieśni w układzie na śpiew i fortepian, podanych w porządku chronologicznym i opatrzonych komentarzem historycznym.
Maria Wacholc napisała ponadto liczne artykuły, referaty, recenzje koncertów i wydawnictw muzycznych. Publikacje te ukazały się w takich pismach jak „Ruch Muzyczny”, „Życie Muzyczne”, „Przegląd Powszechny”, „Liturgia Sacra”, Biuletyn ISME, „Wychowanie Muzyczne w Szkole”, „Nasz Dziennik”, a także w Zeszytach Naukowych Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Warszawie. Oprócz prac opublikowanych napisała wiele recenzji wydawniczych na zamówienie różnych instytucji.
- 2 przeczytało książki autora
- 2 chce przeczytać książki autora