Popularne wyszukiwania
Polecamy
Stanisław Piasecki

- Pisze książki: kryminał, sensacja, thriller, publicystyka literacka, eseje
- Urodzony: 15 grudnia 1900
- Zmarły: 12 czerwca 1941
Stanisław Piasecki (1900-1941) należał do czołowych postaci życia literackiego i politycznego II Rzeczypospolitej. Urodził się we Lwowie. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej i w III Powstaniu Śląskim. Studiował architekturę w Poznaniu oraz ekonomię w Warszawie. W okresie studiów związał się z ruchem narodowym, podejmując współpracę z prasą tego obozu. Był jednym z najwybitniejszych publicystów Polski międzywojennej. Swoje szkice literackie i polityczne zebrał w tomach Prosto z mostu (1934) oraz Prawo do twórczości (1936). Opublikował także powieść sensacyjną Związek Białej Tarczy (1929). W 1935 założył tygodnik "Prosto z mostu", którego był redaktorem. Pismo to szybko zyskało rangę jednego z najważniejszych i zarazem – z racji m. in. swego antysemityzmu – najbardziej kontrowersyjnych periodyków literackich lat 30. Po wybuchu II wojny Piasecki pozostał w Warszawie. Współtworzył konspiracyjne struktury Stronnictwa Narodowego oraz redagował tygodnik "Walka", jedno z pierwszych pism okupowanej stolicy. W grudniu 1940 r. został aresztowany przez gestapo i uwięziony na Pawiaku. Rozstrzelano go w zbiorowej egzekucji 12 VI 1941 r. w Palmirach.
- 12 przeczytało książki autora
- 6 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Prawo do chleba bez prawa do pracy jest jałmużną. Prawo do pracy bez prawa do twórczości jest niewolą. Jeśli tego na razie nie rozumieją ci, których prawa do twórczości pozbawiono od długich lat, których wyzuto z człowieczeństwa i zaprzedano w niewolę mechanizmu koncentracji przemysłowej – to tym bardziej obowiązek wołania spada na tych co najlepiej rozumieją, czym jest możność zaspokojenia instynktu twórczości w życiu człowieka: na pisarzy, malarzy, muzyków, na świat sztuki. Będzie to walka o wyższy typ duchowy społeczności, walka o upowszechnienie kultury pojmowanej nie jako odświętny odpoczynek po ogłupiającej pracy, ale jako zasady samej pracy. Stworzony przez ustrój zarówno prywatno-kapitalistyczny, jak i państwowo-kapitalistyczny podział na twórców i wytwórców jest równie wielką krzywdą społeczną, jak podział na bogatych i biednych.
Prawo do chleba bez prawa do pracy jest jałmużną. Prawo do pracy bez prawa do twórczości jest niewolą. Jeśli tego na razie nie rozumieją ci,...
Rozwiń ZwińTo nieprawda, kłamstwo i fałsz, że tzw. artysta jest jakimś innym człowiekiem, niż wszyscy ludzie, że mu trzeba w życiu więcej wybaczać, że mu więcej wolno. Od tego, któremu więcej dano — można tylko więcej wymagać. Takie jest prawo nierówności ludzi i wyrównania ich przez większe obowiązki. Do wielkości istotnej, wielkości prawdziwej nigdy talent nie starczy—do wielkości takiej dochodzi się dopiero przez charakter. Tragedią współczesnej sztuki polskiej jest, że nie brak jej talentów, ale brak charakterów.
To nieprawda, kłamstwo i fałsz, że tzw. artysta jest jakimś innym człowiekiem, niż wszyscy ludzie, że mu trzeba w życiu więcej wybaczać, że ...
Rozwiń Zwiń