Popularne hasła / tagi
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Otto Weininger

- Pisze książki: filozofia, etyka
- Oficjalna strona: Przejdź do strony www
- Urodzony: 3 kwietnia 1880
- Zmarły: 4 października 1903
Otto Weininger (ur. 3 kwietnia 1880 w Wiedniu, zm. 4 października 1903 w Wiedniu) – filozof austriacki pochodzenia żydowskiego.
Najsłynniejszą jego pracą jest książka Płeć i charakter (1903), w której postawił tezę, że w każdym człowieku istnieje zarówno pierwiastek męski jak i żeński, przy czym ten pierwszy utożsamia z moralnością i logiką, drugi zaś – z próżnością, chucią i brakiem wiedzy. Wspomina też o podobnym podziale pomiędzy religią chrześcijańską a żydowską – chrześcijan porównuje do mężczyzn, Żydów zaś – do kobiet (sam Weininger, choć z pochodzenia Żyd, stał się chrześcijaninem).
Książka pełna jest pogardy dla kobiet, stanowiąc wręcz wzorcowy przykład mizoginii. Weininger uważa kobiety za istoty tak nikczemne, iż jego zdaniem "słusznie nic tak wielkiej nie budzi pogardy, jak mężczyzna, co się w kobietę przeistoczył".
Płeć i charakter zyskała sławę po spektakularnym samobójstwie 23-letniego autora - zastrzelił się w wynajętym w tym celu pokoju, w którym zmarł Beethoven - wkrótce po wydaniu książki. Sam zaś Weininger zyskał w ten sposób popularność w środowisku ówczesnej bohemy.
- 47 przeczytało książki autora
- 111 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Mężczyzna wymaga czystości od siebie i od innych, najbardziej zaś od istoty, którą kocha; kobieta pragnie móc być nieczystą i od mężczyzn także żąda zmysłowości, nie cnoty. Dla "chłopców, sprawujących się wzorowo" kobieta nie ma zrozumienia. Natomiast jest wiadome, że pada zawsze w objęcia tego, którego na mile poprzedza sława Don Juana. Kobieta chce seksualizmu mężczyzny, gdyż tylko przez jego seksualizm byt osiąga. Nawet dla erotyki mężczyzny [...] kobiety nie mają zmysłu, lecz tylko dla tej strony jego, która niepohamowanie sięga po przedmiot swego pożądania, przywłaszczając go sobie; a mężczyźni, w których instynkty brutalności wcale nie są rozwinięte lub tylko w stopniu nieznacznym, nie działają na nie. Nawet wyższa miłość platoniczna mężczyzny nie jest im w gruncie rzeczy pożądana; pochlebia im ona i głaszcze, ale nic im nie mówi.
Mężczyzna wymaga czystości od siebie i od innych, najbardziej zaś od istoty, którą kocha; kobieta pragnie móc być nieczystą i od mężczyzn ta...
Rozwiń Zwiń
DYSKUSJE