Akcja pod Arsenałem

Okładka książki Akcja pod Arsenałem Stanisław Broniewski
Okładka książki Akcja pod Arsenałem
Stanisław Broniewski Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Biblioteka Pamięci Pokoleń historia
historia
Biblioteka Pamięci Pokoleń
Książka i Wiedza
1983-01-01
1983-01-01
830511161X
II wojna światowa Szare Szeregi akcje zbrojne

55/2021 (audiobook 25/2021)
Słynna akcja odbicia z rąk Gestapo Janka Bytnara (i przy okazji – całej grupy więźniów) to jeden z najsłynniejszych i pewnie najbardziej znanych walecznych epizodów w wykonaniu polskiego podziemia, w tym wypadku – warszawskich grup szturmowych.
Dzięki książce Aleksandra Kamińskiego “Kamienie na szaniec” młodzież kolejnych pokoleń dowiaduje się o losach Rudego, Zośki i Alka w ramach szkolnej lektury (mam nadzieję, że jest w lekturowym programie do dziś).

W odróżnieniu jednak od artystycznej kreacji Kamińskiego – książka Broniewskiego to skrupulatne opracowanie i analiza całego zagadnienia. Któż jak nie on mógłby tego dokonać, w końcu… dowodził tą akcją.
Tak, Stanisław Broniewski to “Orsza”, od lutego do maja 1943 komendant Grup Szturmowych w Warszawie, a po aresztowaniu Floriana Marciniaka w maju 1943 do października 1944 naczelnik Szarych Szeregów.

“Akcja pod Arsenałem” szczegółowo przedstawia przyczyny, przygotowania, planowanie, przebieg oraz epilog słynnego starcia.
Osoby, daty, wydarzenia, fakty, miejsca, okoliczności – bogactwo merytoryczne tej publikacji jest nie do przecenienia.
Wspomnienia uczestników akcji, przedstawienie post factum sytuacji w niemieckich szeregach po jej dokonaniu oraz relacje samych odbitych więźniów ukazane “od wewnątrz”, z perspektywy więźniarki, którą byli przewożeni z Szucha na Pawiak – wszystko to są świadectwa bezcenne.

Wrażenie robi niesamowita logistyka tego przedsięwzięcia, zwłaszcza w zestawieniu z tak krótkim czasem planowania, jaki mieli do dyspozycji jego organizatorzy: od aresztowania Rudego do jego odbicia minęły zaledwie trzy dni. “Zaledwie” dla nas, dla Janka Bytnara były to najdłuższe trzy dni w życiu.

Sam przebieg akcji godzien jest naprawdę epickiej realizacji filmowej, te dotychczasowe nie są zadowalające (nie mówiąc już o pokazach w ramach tzw. rekonstrukcji historycznych – to, momentami, ociera się już o żenadę). Niestety, samo miejsce akcji dziś już de facto nie istnieje, co taką realizację filmową wydatnie utrudnia. Sam Arsenał został odbudowany (choć z pewnymi zmianami),ale zupełnie zmieniło się jego otoczenie i układ ulic. Pozostała tylko fragmentarycznie autentyczna kostka brukowa i chyba jedna pokrywa studzienki.

Publikacja Broniewskiego skrupulatnie przedstawia także sytuację, jaka wytworzyła się w Warszawie po akcji. Skutki tego wydarzenia były długofalowe. Straty obu stron, kolejne śledztwa Gestapo, egzekucja na Pawiaku. Ale i odwet na oprawcach Bytnara – obaj zginęli na mocy wyroków śmierci wydanych przez państwo podziemne.
Autor przedstawia także “poakcyjne” losy zarówno uczestników akcji spod Arsenału (zaangażowanych na miejscu było aż 28 osób!),jak i uwolnionych wówczas więźniów.
Podsumowując: “Akcja pod Arsenałem” Broniewskiego to obowiązkowa pozycja dla zainteresowanych historią polskiego państwa podziemnego, okupacyjną konspiracją i czynami zbrojnymi w jej wykonaniu.

Pewną ciekawostką może być fakt, że lektorem audiobooka jest Mirosław Konarowski, który w filmowej adaptacji z 1977 roku, w reżyserii Jana Łomnickiego, grał Tadeusza Zawadzkiego czyli "Zośkę".

55/2021 (audiobook 25/2021)

"Akcję pod Arsenałem" Broniewskiego uważać można za niejako kontynuację "Kamieni na szaniec" Kamińskiego. Historia chwyta czytelnika za serce, m.in. przez to, że czytając, mamy pełną świadomość, że te wydarzenia miały miejsce naprawdę.

Mnogość szczegółów i dokładność opisów akcji na pewno zachwyci czytelników obeznanych w czasach II wojny światowej i pasjonatów historii. Tym niespecjalnie zainteresowanym nie przysporzy problemów w czytaniu, biorąc pod uwagę łatwość języka, jakim została napisana.

Pozycja warta polecenia także instruktorom harcerskim, w celu usystematyzowania swojej wiedzy.

Wiarygodność opisywanych zdarzeń potwierdza fakt, że autorem książki jest właśnie Stanisław Broniewski, dowódca owej Akcji pod Arsenałem....

Akcja pod Arsenałem czyli akcja zbrojna Grup Szturmowych Szarych Szeregów o kryptonimie „Meksyk II” przeprowadzona 26 marca 1943 w Warszawie w pobliżu Arsenału u zbiegu ulic Bielańskiej, Długiej i Nalewek w celu uwolnienia jednego z towarzyszy broni. Dowódcą akcji był właśnie autor monografii Stanisław Broniewski ps. Orsza. Bardzo cenna publikacja i jak najbardziej polecana szczególnie młodemu pokoleniu Polaków. Pamięć o tych ludziach nie może zaginąć.

W swoim czasie lektura obowiązkowa. Dla młodych z rozbudzoną wyobraźnią, dla których wojna to czas przygody.

mistrzowsko napisana akcja, rewelacyjnie szczegolowa, czyta sie jednym tchem przygotowania i realizacje calego misternego planu, mnostwo szczegolow, opatrzone dokumentami, rozkazami i wszystko na faktach opisane przez uczestnika (widzacego wszystko od srodka) tej oslawionej, brawurowej akcji.
+ spis i dalsze losy wszystkich 28 uczestnikow, ktorzy... "na smierc szli po kolei jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec"

Dobrze opisane wydarzenia "Akcji pod Arsenałem".
Świetna sprawa dla osób zainteresowanych tematem, innych zwyczajnie znudzi, gdyż praktycznie brak tam fabuły, jest to czysty opis przygotowań oraz przebiegu akcji, napisany jednak dosyć przystępnym językiem, czyta się szybko.

Dobrze opisane wydarzenia "Akcji pod Arsenałem".

Książkę przeczytałam będąc jeszcze dzieckiem i patrząc przez ten pryzmat zasługuje na miano wybitnej, gdyż mało, że wywarła na mnie olbrzymie wrażenie, wywołała falę żywych do dziś emocji, to na dodatek zaszczepiła zainteresowanie historią Walczącej Warszawy i nie tylko. "Zośka", "Rudy" , "Alek" i inni bohaterowie, młodzi, przystojni chłopcy, piękne sanitariuszki...jak napisał Stanisław Pigoń: "Cóż, należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów"
Dodatkowym atutem książki są liczne fotografie. Polecam.

Polecam oczywiscie

Polecam oczywiscie

Polecam dla osób zainteresowanych tematem, połknęłam w jedno popołudnie.

Polecam dla osób zainteresowanych tematem, połknęłam w jedno popołudnie.

Jest to książka o koleżeńskości,braterstwie i patriotyzmie młodych dziewcząt i chłopców z lat wojennych.Wywiera ogromne wrażenie,tym bardziej,że TAK BYŁO NAPRAWDĘ.Polecam szczególnie dzisiejszemu młodemu pokoleniu.

• II wojna światowa
  • Historyczne