Advertisement
rozwiń zwiń

Szwecja Gościem Honorowym 22. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

LubimyCzytać LubimyCzytać
16.02.2018

W ubiegłym roku Francja, dwa lata temu Izrael, jeszcze wcześniej Litwa. To kraje – Goście Honorowi kilku poprzednich edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Do tego grona w tym roku dołączy Szwecja. Informację podano w czwartek podczas seminarium zorganizowanego w Instytucie Polskim w Sztokholmie. 

Szwecja Gościem Honorowym  22. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

W spotkaniu wzięli udział m.in. Susanne Bergström Larsson z Rady Kultury i Sztuki Szwecji, Henrik C. Enbohm z Instytutu Szwedzkiego, przedstawiciele Ambasady Szwecji, Instytutu Polskiego, reprezentanci szwedzkich wydawców, tłumacze szwedzkiej literatury na język polski oraz delegacja Targów w Krakowie. Podczas seminarium dyskutowano m.in. o instytucjach wspierających czytelnictwo, szwedzkich autorach, szturmem podbijających nasz rynek czy polskich książkach, które warto przetłumaczyć na język szwedzki.

Szwedzka literatura jest marką samą w sobie. Cała fascynacja czytelników tym krajem w wielu przypadkach zaczęła się właśnie od przepełnionych chłodem mrocznych kryminałów. Ich autorzy posiadają nieprawdopodobną umiejętność budowania unikatowego klimatu, gdzie skrzętnie snuta intryga trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej strony. Henning Mankell, Håkan Nesser czy Stieg Larsson, autor kultowej serii kryminałów „Millennium”, to jedynie preludium długiej listy genialnych szwedzkich pisarzy.

Informacja o Gościu Honorowym nie powinna dziwić zwłaszcza tych, którzy rok temu w Krakowie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Camillą Läckberg. Szwedzka autorka takich bestsellerów jak Fabrykantka aniołków czy Czarownica przyciągnęła tłumy czytelników, którzy zafascynowani jej twórczością, chcieli poznać pisarkę osobiście.

Przedstawiciele Rady Kultury i Sztuki Szwecji wyrazili wielką radość, wynikającą z zaproszenia do Krakowa. Niemniej entuzjastycznie o Szwecji w roli Gościa Honorowego wypowiada się Grażyna Grabowska, prezes zarządu Targów w Krakowie: - To bezprecedensowe wydarzenie w skali kraju. Pierwszy raz w historii wszystkich targów książki odbywających się w Polsce honorowym gościem będzie sama Szwecja. Wcześniej występowała w towarzystwie innych państw skandynawskich. To świetna wiadomość i ogromny zaszczyt.

„Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę” to tegoroczne hasło Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Słowa Arturo Péreza-Reverte z powieści „Królowa Południa” są zgrabną metaforą przygody, która czeka na czytelnika za każdym razem, gdy sięga po nową, nieodkrytą wcześniej książkę. Szansę na taką przygodę dają również Targi w Krakowie. To nie tylko świetna literatura, ale także spotkania twarzą w twarz z autorami, dyskusje o pisarskich niuansach, wystawy oraz projekcje filmów. 22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odbędą się w dniach 25-28 października 2018 roku.

Źródło: materiał nadesłany


komentarze [4]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
MarCyśka  - awatar
MarCyśka 17.02.2018 16:56
Bibliotekarka

Chcę już październik! :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Pani_Ka  - awatar
Pani_Ka 16.02.2018 16:06
Czytelniczka

Troszkę nieprawdopodobna wydaję się być podana data targów, jako że zawsze odbywają się w dniach czwartek-niedziela. Musiała wkraść się pomyłka, albo chodzi o listopad (wtedy te dni to właśnie weekend) albo inne dni października.
Szwecja jako Gość Honorowy to niewątpliwie doskonały pomysł, szczególnie ze względu na niezwykła popularność skandynawskich autorów w Polsce...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 16.02.2018 16:14
Administrator

Już poprawione :) Dziękujemy za czujność.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 16.02.2018 10:42
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post