rozwiń zwiń

Powstanie serial na podstawie „Piątej pory roku“

LubimyCzytać LubimyCzytać
17.08.2017

Trwa dobra passa Nory K. Jemisin! W piątek 11 sierpnia odebrała, drugi rok z rzędu, nagrodę Hugo za najlepszą powieść science fiction, a teraz świat obiegła informacja, że na podstawie „Piątej pory roku” powstanie serial dla stacji TNT! 

Powstanie serial na podstawie „Piątej pory roku“

Piąta pora roku to pierwsza część trylogii Pęknięta ziemia. Swoją polską premierę miała w listopadzie 2016 roku. Ukazała się nakładem wydawnictwa Sine Qua Non, w przekładzie Jakuba Małeckiego

Ruchy płyt tektonicznych, rozrywanie mas skalnych, uskoki, drżenia, wstrząsy, fale tsunami, gwałtowne erupcje wulkanów, wydobywanie się magmy, gazów, substancji piroklastycznych. Czy można nad tym zapanować, poddać kontroli, wykorzystać jako broń? Które powieściowe rasy potrafią precyzyjnie czuć lub nawet sejszyć procesy zachodzące wewnątrz planety? Czy kraina ciszy i gorzkiej ironii, jaką jest Bezruch, dotknięta katastrofą o zasięgu globalnym, jest w stanie wykorzystać mądrość kamieni przekazywaną z pokolenia na pokolenie? Jak przeciwstawić się smrodowi pękniętej Ziemi, wszechobecnej czerwonej poświacie, zachmurzonemu popiołem niebu, otaczającym miasta zniszczeniom, cierpieniom, chaosie, panice i groźbie zagłady?

Ogromnym atutem książki jest wytworzony przez nią niepowtarzalny i mocno wciągający klimat, bazujący na surowości praw natury, powtarzalności cyklów, trwałości cywilizacji jako zaledwie ułamku błysku w istnieniu wszechświata. I z tej makro perspektywy intrygująco schodzimy do losów tajemniczej kobiety Essun, którą dotknęła wielka tragedia i teraz próbuje zmierzyć się z nią. Towarzyszymy jej wędrówce przez ogromny kontynent przedzielony na pół, napotykamy bardzo zagadkowe osoby z niezwykłymi zdolnościami, przeżywamy fascynujące przygody, zdarzenia, zaskakujące obroty spraw, oryginalne zmagania i wyzwania. Kim tak naprawdę okaże się Essun, jakie odkrycia kryją się za jej przeznaczeniem, z czym przyjdzie jej walczyć i o jaką sprawę? - Izabela Pycio

Za tę powieść Nora K. Jemisin zdobyła nagrodę Hugo w 2016 roku, była też nominowana do Nebuli oraz World Fantasy Award. Prawa do ekranizacji powieści zostały sprzedane stacji TNT jeszcze zanim w ubiegłym roku ogłoszono nominacje do Hugo. Za adaptację odpowiedzialna będzie Leigh Dana Jackson (Jeździec bez głowy, Helix). 

W ubiegły piątek, 11 sierpnia, Jemisin odebrała ponownie nagrodę Hugo, tym razem za drugą część trylogii, zatytułowną Wrota obelisków, która w Polsce również ukazała się w przekładzie Kuby Małeckiego. Jemisin stała się tym samym pierwszą pisarką, którą w ciągu ostatnich 20 lat zdobyła nagrodę Hugo dwa lata z rzędu. Poprzednio w latach 1991 i 1992 zdobyła ją Lois McMaster Bujold za powieści Gra oraz Barrayar. Jemisin jest też pierwszą czarnoskórą autorką, która odebrała tę nagrodę. „Wrota obelisków” były też nominowane do Nebuli oraz do World Fantasy Award.

Na wiele sposobów można interpretować przesłania książki, starać się wynieść z niej nie tylko intrygujące i emocjonujące przygody głównych bohaterów, zachwycać się przekonującym sposobem ich przedstawienia i atrakcyjnym angażowaniem uwagi czytelnika, ale także spojrzeć na fabułę jakby z lotu ptaka, poprzez ciche otwieranie bram kosmosu. Historia zapisana w skalnych obeliskach, świadectwa narodzin i zniszczenia, trwałe materialne dowody istnienia cywilizacji, prawdziwe korzenie przeszłości. Nie zdradzę nic z intrygi powieści, trzeba ją samemu przeżyć, aby zrozumieć nieszablonowy pomysł, podziwiać nietuzinkowe postaci, uchwycić ciekawe nuty refleksyjne i usłyszeć stanowczy głos Ziemi. Książka dostarcza sporej satysfakcji czytelniczej, pobudza wyobraźnię, zabiera do innego świata, ambitnego i dojrzałego, magicznego i wciągającego, ale równocześnie bliskiego i intuicyjnie odbieranego. Nie zaczynajcie drugiego tomu bez znajomości pierwszego, to ścisła kontynuacja podróży czytelniczej. - Izabela Pycio

Trzecia, ostatnia część, ukazała się na anglojęzycznym rynku we wtorek 15 sierpnia. Polska premiera najpewniej w 2018.

źródło: http://deadline.com


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Mythique 06.10.2017 21:58
Czytelniczka

Nie mogę się doczekać!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Alcyone 20.08.2017 20:01
Czytelniczka

Świetnie! Jestem bardzo ciekawa serialu na podstawie tego oryginalnego dzieła.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Villiana 18.08.2017 07:17
Czytelniczka

Przyznam, że z chęcią obejrzę. Scenografia świata Bezruchu to może być coś fascynującego, już nie mówiąc o efektach podczas górotwórstwa. Interesuje mnie też mroczna postać Schaffy Stróża. Ciekawi mnie tylko jak zaprezentują obsadę filmu, bo to może spalić całe zaskoczenie, jakie książka niesie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 17.08.2017 15:43
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post