Co zrobić, żeby dzieci czytały?

LubimyCzytać LubimyCzytać
27.11.2013

„Gazeta Wyborcza” wraz z World Association of Newspapers and News Publishers (WANIFRA), międzynarodowym stowarzyszeniem wydawców prasy organizują w dniach 2-4 grudnia 2013 w Warszawie, w siedzibie redakcji „Gazety Wyborczej” Youth Engagement Summit 2013.

Co zrobić, żeby dzieci czytały?

Uczestnicy tego wydarzenia będą dzielić się doświadczeniami, jak promować czytelnictwo wśród młodych oraz jak angażować ich wokół tematów ważnych dla demokratycznych społeczeństw. W trakcie #YES13 zaprezentowane zostaną również laureaci tegorocznej Światowej Nagrody Młodego Czytelnika - World Young Reader Prize 2013.


źródło zdjęcia: www.wan-ifra.org

Pierwszego dnia kongresu planowana jest sesja „Co zrobić, żeby dzieci czytały?” Uczestnikami sesji mają być m.in.:
- Krystyna Szumilas, Minister Edukacji Narodowej.
- Jan Truszczyński, przedstawiciel Komisji Europejskiej, dyrektor generalny ds. edukacji i kultury UE,
- Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”,
- Jeanne-Emmanuelle Hutin, Ouest France, doradczyni rządu francuskiego w kwestiach edukacyjnych,
- Jonna Tolonen, Finnish Newspapers Association, koordynatorka krajowej kampanii „Do you read”,
- Aralynn McMane, World Association of Newspapers and News Publishers (WAN-IFRA).

Do udziału w sesji została również zaproszona Prezes Lubimyczytać.pl Izabela Sadowska.

Konferencja "Co zrobić, żeby dzieci czytały?" odbywa się w ramach akcji "Czytamy w Polsce", którą honorowym patronatem objęła małżonka prezydenta RP Anna Komorowska.

Program konferencji tworzą zarówno redaktorzy znanych i dużych dzienników z całego świata oraz redaktorzy tytułów mniejszych lecz o uznanych osiągnięciach. Wśród prelegentów m.in. przedstawiciele "The Guardian" (Wielka Brytania), "New York Times" (USA), "Philippine Daily Inquirer" (Filipiny), "Tampa Bay Times" (USA), "A Gazeta" (Brazylia), "New Vision" (Uganda), "Aftenposten" (Norwegia), "Die Zeit" (Niemcy), "South China Morning Post" (Hong Kong), "The Straits Times" (Singapur), "Göteborgs-Posten" (Szwecja) i wielu innych.

Uczestnictwo w pierwszym dniu konferencji jest bezpłatne, ale wymagana jest rejestracja - formularz znajduje się pod adresem yes.evenea.pl. Udział w całej, trzydniowej konferencji jest płatny, możliwy po rejestracji na stronie związku WAN-IFRA.
Pełny program konferencji dostępny jest na stronie: www.wyborcza.pl/yes oraz  http://www.wan-ifra.org/events/youth-engagement-summit-europe.

 


komentarze [26]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
awatar
konto usunięte
28.11.2013 20:50
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Bykovsky  - awatar
Bykovsky 28.11.2013 20:01
Bibliotekarz

violino:
Serio, mi to obojętne, czy zanudzę się Sienkiewiczem, czy Masłowską albo innym autorem, w którym się moje koleżanki zaczytują.

To też miałem na myśli pisząc swój komentarz na poprzedniej stronie.

Ale jeśli uczeń miałby wybór, to może chętniej by sięgał po książki.
A dzisiaj, odgórnie jest mu narzucony kanon. Większość z tych książek dla wielu osób jest po protu...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
violino  - awatar
violino 28.11.2013 19:40
Czytelniczka

Ferula: Kasia Koniec, 10-letnia bohaterka Masła przygodowego, ma przepis idealny:
W klasach należy zamontować sedesy, zamiast krzesełek. A o dobroczynnym wpływie toalety na czytelnictwo wszyscy wiedzą. Proste, prawda?

Bomba! Numer jeden w top liście promocji czytelnictwa :D


Bardzo dużo dla młodych czytelników zrobiła...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Zekus  - awatar
Zekus 28.11.2013 13:40
Czytelnik

Bykovsky:
Dzisiaj dla studenta wydać 50zł na książkę (a niektóre faktycznie tyle kosztują i bynajmniej nie mówię tutaj o książkach naukowych) to nie jest mało. A już nie wspomnę, aby kupować kilka książek miesięcznie.


Rozumiem, że studenci często zachowują się jak dzieci, ale to nie rodzice są już tymi, którzy mogą młodego, 20 - 25-letniego człowieka nauczyć by...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Elilaya  - awatar
Elilaya 28.11.2013 13:34
Bibliotekarka

kryptonite: @Elilaya, wyobrażam sobie, co musiałaś czuć przy tych 'Krzyżakach'. Aż dziwne, że nie zniechęciło Cię to do słowa pisanego.
Mnie próbowali zniechęcać do książek, kiedy osiągnęłam wiek nastoletni. Do dziś nie wiem, czemu - rodzice chyba bali się, że wyrosnę na nie wiadomo kogo. W skrócie, że jakieś dziwadło ze mnie będzie. Dziś nawet interesują się tym, co czytam...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Zekus  - awatar
Zekus 28.11.2013 13:32
Czytelnik

Rodzice mi nie czytali książek, choć było ich w domu całkiem sporo, puszczali natomiast bajki muzyczne z kaset oraz urządzali wieczorki przy rzutniku Ania. Gdy zaś trochę "podrosłem" pozwalali mi kolekcjonować książki, które mnie interesowały: Przygody Marka Piegusa, Dzikiej Mrówki, Mary Poppins...

Najprostszą receptą jest wychowywać dzieci wśród książek. Zabierać je do...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Rafał Brzask - awatar
Rafał Brzask 28.11.2013 13:20
Czytelnik

Wspomniana tutaj została metoda przymusu. W sumie nie mogę zupełnie jej potępić, gdyż wiele ciekawych aspektów życia poznajemy poprzez przymus. Warto jednak zastanowić się do czego takie działanie ma doprowadzić: jeśli młody czytelnik czyta np. tych nieszczęsnych (mówiąc już żartobliwie)"Krzyżaków", to czy jest duże prawdopodobieństwo, że czytanie mu się spodoba? Raczej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
kryptonite  - awatar
kryptonite 28.11.2013 12:34
Bibliotekarz | Oficjalny recenzent

@Elilaya, wyobrażam sobie, co musiałaś czuć przy tych 'Krzyżakach'. Aż dziwne, że nie zniechęciło Cię to do słowa pisanego.
Mnie próbowali zniechęcać do książek, kiedy osiągnęłam wiek nastoletni. Do dziś nie wiem, czemu - rodzice chyba bali się, że wyrosnę na nie wiadomo kogo. W skrócie, że jakieś dziwadło ze mnie będzie. Dziś nawet interesują się tym, co czytam i nawet...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
awatar
konto usunięte
28.11.2013 12:15
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Elilaya  - awatar
Elilaya 28.11.2013 10:57
Bibliotekarka

Mnie zawsze moja mama na dobranoc czytała książki lub sama wymyślała opowiadania. Sama sięgałam po jakąś bajkę i prosiłam żeby mi przeczytała. Nie wiem skąd się to wzięło... po prostu mam to chyba w genach po matce, bo ona sama uwielbia czytać, teraz czyta mniej niż kiedyś, bo nie ma czasu a po pracy jest zbyt zmęczona na czytanie, ale opowiadała, że jak była młoda to...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej