Marek Bieńczyk laureatem Nagrody Literackiej NIKE 2012

LubimyCzytać
07.10.2012

Literacką Nagrodę NIKE 2012, za najlepszą książę roku poprzedniego, otrzymał Marek Bieńczyk za zbiór esejów Książka twarzy.

NIKE jest nagrodą za książkę roku. Przyznawana jest corocznie od 1997 roku za najlepszą książkę roku poprzedniego. Celem nagrody jest promocja literatury polskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść. Laureat otrzymuje statuetkę oraz czek na 100 tys. złotych.

Finałowa 7 roku 2012 to:

Małgorzata Szejnert - Dom żółwia. Zanzibar
Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki - Imię i znamię
Marek Bieńczyk - Książka twarzy
Filip Springer - Miedzianka. Historia znikania
Andrzej Franaszek - Miłosz. Biografia
Krystyna Czerni - Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego
Magdalena Tulli - Włoskie szpilki

Tegoroczny skład jury: Adam Pomorski, Inga Iwasiów, Iwona Smolka, Jan Gondowicz, Marek Beylin, Maria Poprzęcka, Przemysław Czapliński, Ryszard Koziołek i Tadeusz Nyczek.

Reklama

komentarze [10]

Sortuj:
404
303
16.10.2012 09:58

Jestem zadowolona, że nagrodę NIKE otrzymał właśnie Marek Bieńczyk za KSIĄŻKĘ TWARZY:-)) Krótka notka recenzji przekonuje mnie do sięgnięcia po tę pozycję. Niestety, na razie jest niedostępna na rynku księgarskim - internetowym:-( Mam w planach kupić ją, jak tylko będzie to możliwe.


347
61
08.10.2012 20:28

odniosłam wrażenie,że to nagroda za całokształ,a konkretnie za to, że autor już wielokrotnie był nominowany i "głupio" było znów odesłać go z kwitkiem;)
tyle fatygi...
a taki Filip Springer- młody jest, niech jeszcze popracuje- żeby go zbyt nie rozpieszczać na starcie, bo by mu jeszcze zaszkodziło;)


180
15
08.10.2012 13:59

Gratulacje!


Reklama
315
17
08.10.2012 10:23

A tak kibicowałem Małgorzacie Szejnert.. :/ Czuję rozczarowanie, ale szczerze przyznaję, że "Książki twarzy" nie czytałem. Na dobrą sprawę nawet o niej za bardzo nie słyszałem zanim weszła do finałowej siódemki.


794
708
08.10.2012 08:24

Mimo, że nagroda faktycznie wygląda (nie pierwszy raz) jak za całokształt - jest jednak jakimś tam gwarantem jakości. Chętnie zerknę.


635
34
08.10.2012 07:24

Popi: Nie czytałam "Księgi twarzy", ale mam także wrażenie, że to całokształt, a przecież niby za książkę.
Osobiście stawiałam na "Dom żółwia" lub "Miedziankę".
Chociaż 100 tys. to raczej one nie były warte. Rozumiem - Myśliwski za "Traktat o łuskaniu fasoli" czy Tokarczuk za "Bieguni", ale już Masłowska za "Paw Królowej" to było wielkie obniżenie prestiżu tej Nagrody.


...

więcej

287
3
07.10.2012 22:32

nigdy bym nie powiedziała, że wygra właśnie Bieńczyk. Cóż, pozostaje mi chyba tylko dodać go na półkę "chcę przeczytać"


1110
61
07.10.2012 21:38

Nie czytałam "Księgi twarzy", ale mam także wrażenie, że to całokształt, a przecież niby za książkę.

Osobiście stawiałam na "Dom żółwia" lub "Miedziankę".

Chociaż 100 tys. to raczej one nie były warte. Rozumiem - Myśliwski za "Traktat o łuskaniu fasoli" czy Tokarczuk za "Bieguni", ale już Masłowska za "Paw Królowej" to było wielkie obniżenie prestiżu tej Nagrody.


4252
131
07.10.2012 20:51

Jak to jest z NIKE, dostaje się ją za całokształt, czy konkretną książkę?

Nie macie wrażenia, że Bieńczyk dostał ją za całokształt (wcześniejsze książki)? No chyba, że Księga twarzy jest naprawdę genialna i warta 100 tys zł


3053
4
07.10.2012 19:49

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd