Miłosz. Biografia

978-83-240-1614-3
Czesław Miłosz biografia życie historia
Inne

Patronaty LC

Okładka książki ZNAK nr 793 Dezydery Barłowski, Wojciech Bonowicz, Nicholas Carr, Maciej Dobosiewicz, Andrzej Franaszek, Olga Gitkiewicz, Michał Heller, Tomek Kaczor, Dominika Kozłowska, Zbigniew Mikołejko, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Filip Springer, Antonina Tosiek, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
ZNAK nr 793 Dezydery Barłowski,...
Okładka książki Piękno rzeczy. Książka do pisania Tessa Capponi-Borawska, Jacek Dehnel, Andrzej Franaszek, Joanna Franaszek, Grzegorz Piątek, Michał Urbaniak, Marcin Wicha
Ocena 3,5
Piękno rzeczy.... Tessa Capponi-Boraw...
Okładka książki Teksty drugie nr 1 / 2019 Dominik Antonik, Bernadetta Darska, Andrzej Franaszek, Jerzy Kandziora, Ewa Kraskowska, Anna Łebkowska, Anna Legeżyńska, Tomczok Marta, Lucyna Marzec, Katarzyna Nadana-Sokołowska, Anna Nasiłowska, Redakcja pisma Teksty Drugie, Paweł Rodak, Marcin Romanowski, Monika Rudaś-Grodzka, Wojciech Śmieja, Agnieszka Więckiewicz
Ocena 0,0
Teksty drugie ... Dominik Antonik, Be...

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Czesław M. - opowieść biograficzna

1414 108 128

Choć nie przepadam za wierszami Miłosza, to jednak w tej biografii znalazłam wiele ciekawych historii dotyczących życia tego poety, pisarza i eseisty. Już sam fakt, że autor zbierał materiały do tej książki w różnych krajach ponad 10 lat, decyduje, że warto zapoznać się z taką biografią /mimo sporej objętości 755 stron/. Można tu napotkać wiele trudnych i bolesnych, wręcz dramatycznych tematów, które wspaniale przybliżają nam postać Czesława Miłosza. Jego losy były pełne smutnych przeżyć, gorzkich dylematów i niełatwych wyborów, które miały spory wpływ na jego całe życie. To naprawdę emocjonująca biografia obejmująca minione stulecie /od pierwszej wojny światowej, poprzez rewolucję rosyjską, czasy odzyskania niepodległości przez Polskę, czasy II Rzeczypospolitej, okupację, Holokaust, walkę totalitaryzmów, Amerykę lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, upadek sowieckiego imperium oraz początku XXI - go wieku..../ Warto do niej zajrzeć, poznać doświadczenia emigranta w świecie, który został podzielony "żelazną kurtyną". W tej książce autor wplata sporo wierszy Miłosza, które wyjątkowo przypadły mi do serca. Wierszy przemyślanych, które zmuszają czytelnika do zastanowienia. Kim był tak naprawdę ten noblista? Jeśli ktokolwiek chciałby zanurzyć się w tej biografii, sądzę, że nie będzie żałować.

Żyłam kilka tygodni tą książką.
Wzruszające i inspirujące arcydzieło. Napisane przepiękną polszczyzną! Porywające fragmenty krytyczno-literackie. Łącznie ze świetnymi przypisami - przeczytałam z wielkim zaangażowaniem od deski do deski i od razu zabieram się za Franaszkową biografię Zbigniewa Herberta

Żyłam kilka tygodni tą książką.

Coś dla tych, którzy mają ochotę na niespieszną i dłuuugą lekturę. Bardzo podobało mi się, że ten pokaźny tom podzielony jest na dość krótkie rozdziały, co pomaga czytać biografię na raty. A że życie i twórczość Miłosza były fascynujące (choć wielokrotnie irytowały mnie jego zachowania i wybory), tego nie trzeba już dodawać. Warto się zmierzyć z książką Andrzeja Franaszka, a potem wrócić do tekstów i wierszy Miłosza.

Całe życie Miłosza, ze wszystkimi szczegółami.
Autor napracował się co niemiara, ciekawe wątki, dużo niepublikowanych dokumentów.
Dlatego arcydzieło.
Pomimo faktu, że trudno przebrnąć przez całość.

Całe życie Miłosza, ze wszystkimi szczegółami.
Dlatego arcydzieło.
Pomimo faktu, że trudno przebrnąć przez całość.

NIE ZGADZAM SIĘ!! Od tych słów zamierzam ponownie opublikować moje recenzje książek, których Państwo nie czytacie, a co do których wartości jestem głęboko przekonany. Ta idea powstała, gdy, dość przypadkowo, przejrzałem moje recenzje, które dostały najmniej plusów. Ale problem wnet okazał się o wiele poważniejszy, bo dotyczy książek za których recenzje dostałem od Państwa satysfakcjonującą ilość plusów, a mimo to poczytność tych naprawdę wartościowych pozycji jest znikoma. Wybieram tylko pozycje interesujące i zrozumiałe "dla każdego", a cykl zaczynam od utworów ks. Jana Twardowskiego.

Andrzej Franaszek - „Miłosz. Biografia”
Na LC zaledwie 23 opinie, a moja notka dostała 22 plusy.
Przede wszystkim polecam Państwu swoją pisaninę o Miłoszu (parę stron) na:

Pisałem tam w 2011 roku:
„.....'Nasze' tj Miłosza i moje, poglądy na polskie kołtuństwo są skrajnie negatywne, gdyż objawia się ono w antysemityzmie, ksenofobii i braku tolerancji, nacjonalizmie i faszystowskiej ideologii II i IV RP, rusofobii i roszczeniowej postawie wobec wszystkich sąsiadów, micie mocarstwowości i mesjanizmu, płytkiej religijności i polsko – katolicyzmie, w cierpiętnictwie i fałszywej martyrologii szczególnie I i II w. św. oraz Powstania Warszawskiego. Brak „naszej” tolerancji dla kołtuństwa zaowocował nienawiścią ze strony „prawdziwych polaków”, którzy nie uszanowali nawet uroczystości pogrzebowych Wielkiego Poety i protestowali przeciw pochowaniu go „na Skałce”.(Używam „małej” litery w „prawdziwych polakach”, gdyż to nie narodowość, lecz specyficzna mentalność)...”

Dodam tylko, że dla mnie najgenialniejszym utworem Miłosza jest „Traktat teologiczny”, którego jedyne DWIE !!! recenzje na LC, w tym moja, są dostępne na:

Po napisaniu mojego eseju została opublikowana ta świetna biografia, która zniweczyła mój wysiłek.
Oczywiście, żartuję, bo jestem wdzięczny Franaszkowi za to dzieło.

Moja dotychczasowa notka to:
„b. rzetelna biografia „MIŁOSZ”; o subtelności Franaszka niech świadczy poniższy cytat /str. 258/ ze wspomnień Haliny Micińskiej, która wyjeżdżając z mężem Bolesławem na stypendium, udostępniła ich mieszkanie Miłoszowi:
„...wtajemniczyłam go, żeby dokarmiał naszą oswojoną myszkę, która codziennie towarzyszyła nam przy śniadaniu i zjadała okruszki ze stołu padające. Po miesiącu dostaliśmy od Czesława kartkę, że moja myszka nie jest sama, ale że to całe stado, które musiał tępić, zakładają pułapki. Wszystkiemu była winna moja krótkowzroczność... Po naszym powrocie z Francji zastaliśmy... moje biureczko... całe w wypukłe bańki odklejonego forniru, bo Czesio stawiał na nim metalowy kubek z gorącą wodą do golenia...”.
Franaszek pozostawia cytat bez komentarza, licząc na wrażliwość czytelnika. Biografia świetnie napisana. Duże brawa !!!”

Najlepsza biografia jaką jak na razie czytałem. Intertekstualność, sporo uwagi poświęcono twórczości, wiek XX w 750 str.

Lubię biografie, cenię także Miłosza, ale przyznam, że przy czytaniu tej lektury się wymęczyłem. Bardzo to wszystko poważne jak sytuacja w Syrii. Miałem poczucie, że zamiast sprawnie opowiedzianej historii o ciekawym człowieku, Autor napisał pracę naukową, w którą gęsto powbijał masę przypisów, cytatów, nazwisk. W związku z tym czyta się nieco przyciężkawo. Niewątpliwie szacunek Andrzejowi Franaszkowi się należy za zebranie takiej ilości materiału. Przystępnego języka jednak tam nie dostrzegłem, ale być może, po lekturze biografii Szymborskiej czy Beksińskich, nastawiłem się na coś innego, z pewnością "lżejszego".

Bardzo szczegółowy portret artysty- wrażliwego olbrzyma, ale też zdradzającego żonę egoisty. O ile wcześniej nie kwestionowałam wielkości poety, to teraz, gdy stał się bardziej ludzki, wiele stracił w moich oczach ze swojego autorytetu. Andrzej Franaszek pozwala spojrzeć na poezję Miłosza z szerszej perspektywy - z perspektywy jego doświadczeń życiowych a nawet stanów psychicznych, szczegółowo opisywanych w listach do przyjaciół.
Ze względu na objętość, wtrącenia z wierszy Miłosza i słownictwo Franaszka ciężka lektura, ale zdecydowanie godna uwagi.

Fantastyczna biografia, inspiruje, otwiera umysł.

Fantastyczna biografia, inspiruje, otwiera umysł.

Przewracam cicho ostatnie kartki, głęboki oddech i westchnienie satysfakcji.. A teraz zasiadam przed biurkiem, aby podzielić się swoimi wrażeniami. Ciężko rozstać się z piórem Franaszka i postacią niezwykłą.
Przez kilka tygodni żyłam tą książką. Biografia Miłosza napisana przez Andrzeja Franaszka to naprawdę coś ekscytującego.
Czytelnik poznaje dzieje Czesława Miłosza od lat dziecięcych, okresu wojny, aż po życie na emigracji. Mimo tego, że każdy Polak zna postać Miłosza, to tak naprawdę bazujemy tylko na frazesach, banałach, sloganach... Nie znamy prawdziwego Miłosza. Myślę więc, że ta książka to doskonała lekcja historii, literatury, empatii i życia.
W 9 szkatułkowych częściach odnajdziemy bogaty życiorys poety, który obrazują intymne listy, wiersze, fotografie. Poznamy też historię jego rodziny, prywatnego życia. Każda biografia odkrywa nowe oblicze człowieka, którego ona dotyczy. Tu również natkniemy się na pikantne szczegóły dotyczące choćby młodzieńczych relacji poety z Jarosławem Iwaszkiewiczem, a także licznych kontaktów damsko - męskich.
Życie nie rozpieszczało poety, skomplikowana osobowość, trudny charakter, ale i wysmakowany intelekt - były zarówno barierą w kontaktach osobowych, jak i oczarowywały ludzi. Biografia Miłosza to także losy jego najbliższych, których czytelnik ma okazję poznać bliżej. Żona Janka, synowie, przyjaciele - to grono osób, które składało się na świat poety.
Miłosz nie był jednolity, tak jak i jego twórczość. Po lekturze można stwierdzić, że poeta ciągle poszukiwał, odkrywał, wręcz ocierał się o postawę mesjanistyczną - chciał ocalać swoim słowem. Pomimo ogromnego sukcesu był zagubiony, rozdarty między rodziną, a tworzeniem. Chciał być wolny, nieskrępowany więzami rodzinnymi, politycznymi czy ideowymi. Postawa wojownika, mickiewiczowskiego pielgrzyma zostaje zestawiona z obliczem starzejącego się poety. Diametralnie różne obrazy łączy postać człowieka, dla którego przede wszystkim najważniejszą istotą życia była poezja.
Osobowość poety i jego dorobek literacki bardzo trafnie określił Jerzy Zawieyski:

"Miłosz jest trudny, nie zawsze równy ani miły. Raczej cierpki, piekielnie bystry, przenikliwie inteligentny, demaskujący rzeczywistość z pasją. Nie pobłaża w niczym. Jest bez litości. Tak powinien pisarz widzieć świat"
(A. Franaszek, Miłosz. Biografia, s. 573.)

Mój szczery zachwyt wzbudził sam autor biografii - jego ogromne poświęcenie, graniczące momentami z detektywistyczną zaciekłością i fascynacja, pasja, miłość wiążąca się z postacią poety. Franaszek to prawdziwy "miłoszolog", który stara się pokazać rzeczywistość czasów Miłosza. Odnoszę wrażenie, że pomimo chęci obiektywnego ukazania poety - Franaszek sympatyzuje ze swoim bohaterem, być może będąc pod jego nieśmiertelnym urokiem i czarem. Cóż, ja sama złapałam się w pułapkę poezji Miłosza.
Miłosz. Biografia to lektura obowiązująca nie tylko dla polonisty, ale i dla każdego komu postać Miłosza jest mało znana lub "zakurzona".

Czytelnik poznaje dzieje Czesława Miłosza od...

Andrzej Franaszek Miłosz. Biografia Zobacz więcej
Andrzej Franaszek Miłosz. Biografia Zobacz więcej