Miłosz. Biografia

- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Wydawnictwo:
- Znak
- Data wydania:
- 2011-05-09
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-05-09
- Liczba stron:
- 1104
- Czas czytania
- 18 godz. 24 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 978-83-240-1614-3
- Tagi:
- Czesław Miłosz biografia życie historia
- Inne
Wydarzenie Roku Czesława Miłosza!
Niebywałe życie, niebywała biografia.
Miłosz. Biografia autorstwa Andrzeja Franaszka to nie tylko barwny portret jednego z największych twórców XX wieku - to zarazem kawał historii tego stulecia, z jego okrutnymi paroksyzmami: wojnami, rewolucjami, totalitaryzmami, powstaniami, dyktaturami, zrywami niepodległościowymi. Wszystkich tych wydarzeń - a także kluczowego dla tej epoki losu wygnańca - żyjący blisko sto lat poeta doświadczył na własnej skórze; ale też wnikliwie opisał w dziełach zdumiewających skalą artystycznej różnorodności.
Andrzej Franaszek zbierał materiały do tej biografii przez przeszło dziesięć lat - w Polsce i na Litwie, we Francji i w Ameryce. Dotarł do wszystkich, którzy mogli o Miłoszu powiedzieć coś istotnego, spenetrował archiwa w Beinecke Library i Maisons-Laffitte, prześledził obfitą korespondencję poety. Fantastycznie operuje zebranym materiałem, nie przytłaczając czytelnika nadmiarem wiadomości, a raczej budując portret bohatera swej opowieści lekkimi pociągnięciami pióra. Nie pomija bolesnych i trudnych tematów, drażliwych spraw osobistych, dramatycznych decyzji i wyborów. Pokazuje je z kulturą i empatią, pomagając nam poznać tajemnice fascynującego losu wielkiego człowieka. Czytając dzieło Andrzeja Franaszka, nabieramy nadziei, że uda się przeniknąć fenomen talentu i meandry osobowości Miłosza, zrozumieć, co ukształtowało jego umysłowość, wyobraźnię, wrażliwość poetycką.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Ciebie zainteresować
Oficjalne recenzje
Czesław M. - opowieść biograficzna
Andrzej Franaszek w setna rocznicę urodzin Czesława Miłosza zaprezentował niebagatelną i wyczerpującą biografię poety. Biografię, która daleka jest od hagiograficznych uniesień i ekstaz, która rysuje obraz autora „Zniewolonego umysłu” nie w przyćmionym świetle „pomnikowości”, lecz w pełnym i bezkompromisowym świetle dnia codziennego. Książka Franaszka to jednak nie biograficzna pornografia, oscylująca w granicach taniej sensacji, lecz literacki życiorys, biogram – majstersztyk, który stanowi próbę zrozumienia człowieka – poety, jego decyzji i postaw na tle nad wyraz niespokojnego i bodaj najokrutniejszego wieku w historii cywilizacji – wieku XX.
„Miłosz. Biografia” to monumentalny tekst (około 750 stron + 200 stron przypisów), który czyta się jednym, szalonym czytelniczym tchem. Już od pierwszych stron, kiedy poznajemy miejsce narodzin poety - Szetejnie, tolerancyjną i wielokulturową krainie dzieciństwa nad Niewiażą, można odnieść wrażenie, że praca Franaszka daleka jest od zdystansowanej i pełnej patosu biografii. Miłosz, jawi się bowiem jako osoba z „krwi i kości”, która urodzona w sielankowej jeszcze atmosferze sprzed dwóch wielkich wojen, siedemdziesiąt lat później w świetle rodzinnej tragedii będzie odbierać z rąk króla Szwecji Literacką Nagrodę Nobla.
Miłosz Franaszka to postać złożona. Z jednej strony niezwykle barwna osobowość - kilkunastoletni chłopiec zafascynowany naturą, który z wielkim zapałem uczy się wypychania zwierząt, to młodzieniec, który dołączając do studenckiego Klubu Włóczęgów kąpie się nago w Wilii wraz z Pawłem Jasienicą i który nie stroni od romansów, ale już od ich konsekwencji i owszem. To dorosły już mężczyzna, który wraz z równie pijanym jak on Polańskim śpiewa pod bramą paryskiej „Kultury” obsceniczne piosenki. To w końcu uznany już twórca, który na pytanie amerykańskich dziennikarzy w roku 1980 co zrobi z pieniędzmi otrzymanych za najważniejsze literackie wyróżnienie odpowie, że planuje zakupić pole, aby hodować marihuanę… . Z drugiej jednakże strony autor „Pieska przydrożnego” to osobowość na wskroś tragiczna. Konieczność ciągłych wyborów i nie łatwe ich konsekwencje. Między innymi świadome nie uczestniczenie w powstaniu, bardzo trudna decyzja o emigracji, choroba żony, syna... Miłosz pełen słabości, ludzkich przywar i kontrastów, ale także siły, która nie pozwoli nigdy poecie się poddać. Siły, którą czerpał między innymi od swoich wybitnych przyjaciół: Iwaszkiewicza, Andrzejewskiego, Turowicza, Hertza, Camusa, Einsteina i wielu, wielu innych zaliczanych o śmietanki intelektualnej ówczesnej Europy i świata.
Franaszek w swojej książce nie boi się poruszać najbardziej zapalnych i drażliwych punktów życia Miłosza. Choćby wymienić te najczęściej dyskutowane – podejrzenie o romans z Iwaszkiewiczem, czy „paszport litewski” z którym Miłoszowi udało się przeżyć wojnę. Obiektywizm i drobiazgowość jest wielkim atutem tekstu, który oczywiście porusza także najważniejszą cześć życia noblisty, mianowicie jego pracę twórczą. Wielki erudyta i twórca, który nieprzypadkowo otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury – to kim naprawdę jest Miłosz. Autor, którego drogę poetyckiej ewolucji możemy obserwować dzięki Franaszkowi – zachwycał i nadal zachwyca kunsztem i precyzyjnością słowa - tak samo zresztą trafnego w eseistyce, prozie czy przekładzie.
Autor przedstawia zatem losy swojego bohatera dwu aspektowo - w kontekście prywatnym i twórczym. Sceny z życia rodzinnego przeplatają się (oczywiście o ile to możliwe na danym etapie) z interpretacją utworów pisarza, dając tym samym czytelnikowi możliwość zrewidowania problematyki „życie a twórczość” oraz, co ważne, ukazują postać Miłosza pełnowymiarowo. To poeta, który nie bał się poruszać problematyki trudnej dla nas Polaków (chociażby przedwojenne nastroje antysemickie w kołach katolickich) i który po dziś dzień jest postacią gorąco dyskutowaną, szczególne w kręgach społecznych, którym w niesmak inna, niż mesjanistyczna i nieskazitelna wizja polskiej historii.
Praca Franaszka to niepozbawiona emocji, precyzyjna warsztatowo biografia. Zachwyci nawet najbardziej wybrednego czytelnika. Niebagatelna ilość informacji zawarta w tekście pozostawia po sobie niedosyt oraz listę lektur, nazwisk, pojęć, kontekstów, z którymi należy się zapoznać. Losy poety na tle burzliwego XX wieku to niezwykła lektura, niewątpliwie warta uwagi, stanowiąca wydarzenie literackie tego roku. Książkę Franaszka należy znać jeśli chcę się dyskutować o polskiej literaturze w ogóle.
Monika Długa
Oceny
Cytaty
Miłosz:...od wczesnej młodości czy nawet od dziecka byłem szczególnie wrażliwy na opowieści o przemijaniu ludzi i rzeczy. /.../Tajemnica ods...
RozwińMiłosz: Z życia zostaje co? Jedynie światło.
OPINIE i DYSKUSJE
Choć nie przepadam za wierszami Miłosza, to jednak w tej biografii znalazłam wiele ciekawych historii dotyczących życia tego poety, pisarza i eseisty. Już sam fakt, że autor zbierał materiały do tej książki w różnych krajach ponad 10 lat, decyduje, że warto zapoznać się z taką biografią /mimo sporej objętości 755 stron/. Można tu napotkać wiele trudnych i bolesnych, wręcz dramatycznych tematów, które wspaniale przybliżają nam postać Czesława Miłosza. Jego losy były pełne smutnych przeżyć, gorzkich dylematów i niełatwych wyborów, które miały spory wpływ na jego całe życie. To naprawdę emocjonująca biografia obejmująca minione stulecie /od pierwszej wojny światowej, poprzez rewolucję rosyjską, czasy odzyskania niepodległości przez Polskę, czasy II Rzeczypospolitej, okupację, Holokaust, walkę totalitaryzmów, Amerykę lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, upadek sowieckiego imperium oraz początku XXI - go wieku..../ Warto do niej zajrzeć, poznać doświadczenia emigranta w świecie, który został podzielony "żelazną kurtyną". W tej książce autor wplata sporo wierszy Miłosza, które wyjątkowo przypadły mi do serca. Wierszy przemyślanych, które zmuszają czytelnika do zastanowienia. Kim był tak naprawdę ten noblista? Jeśli ktokolwiek chciałby zanurzyć się w tej biografii, sądzę, że nie będzie żałować.
Choć nie przepadam za wierszami Miłosza, to jednak w tej biografii znalazłam wiele ciekawych historii dotyczących życia tego poety, pisarza i eseisty. Już sam fakt, że autor zbierał materiały do tej książki w różnych krajach ponad 10 lat, decyduje, że warto zapoznać się z taką biografią /mimo sporej objętości 755 stron/. Można tu napotkać wiele trudnych i bolesnych, wręcz...
więcej Pokaż mimo toŻyłam kilka tygodni tą książką.
Wzruszające i inspirujące arcydzieło. Napisane przepiękną polszczyzną! Porywające fragmenty krytyczno-literackie. Łącznie ze świetnymi przypisami - przeczytałam z wielkim zaangażowaniem od deski do deski i od razu zabieram się za Franaszkową biografię Zbigniewa Herberta
Żyłam kilka tygodni tą książką.
Pokaż mimo toWzruszające i inspirujące arcydzieło. Napisane przepiękną polszczyzną! Porywające fragmenty krytyczno-literackie. Łącznie ze świetnymi przypisami - przeczytałam z wielkim zaangażowaniem od deski do deski i od razu zabieram się za Franaszkową biografię Zbigniewa Herberta
Coś dla tych, którzy mają ochotę na niespieszną i dłuuugą lekturę. Bardzo podobało mi się, że ten pokaźny tom podzielony jest na dość krótkie rozdziały, co pomaga czytać biografię na raty. A że życie i twórczość Miłosza były fascynujące (choć wielokrotnie irytowały mnie jego zachowania i wybory), tego nie trzeba już dodawać. Warto się zmierzyć z książką Andrzeja Franaszka, a potem wrócić do tekstów i wierszy Miłosza.
Coś dla tych, którzy mają ochotę na niespieszną i dłuuugą lekturę. Bardzo podobało mi się, że ten pokaźny tom podzielony jest na dość krótkie rozdziały, co pomaga czytać biografię na raty. A że życie i twórczość Miłosza były fascynujące (choć wielokrotnie irytowały mnie jego zachowania i wybory), tego nie trzeba już dodawać. Warto się zmierzyć z książką Andrzeja Franaszka,...
więcej Pokaż mimo toCałe życie Miłosza, ze wszystkimi szczegółami.
Autor napracował się co niemiara, ciekawe wątki, dużo niepublikowanych dokumentów.
Dlatego arcydzieło.
Pomimo faktu, że trudno przebrnąć przez całość.
Całe życie Miłosza, ze wszystkimi szczegółami.
Pokaż mimo toAutor napracował się co niemiara, ciekawe wątki, dużo niepublikowanych dokumentów.
Dlatego arcydzieło.
Pomimo faktu, że trudno przebrnąć przez całość.
NIE ZGADZAM SIĘ!! Od tych słów zamierzam ponownie opublikować moje recenzje książek, których Państwo nie czytacie, a co do których wartości jestem głęboko przekonany. Ta idea powstała, gdy, dość przypadkowo, przejrzałem moje recenzje, które dostały najmniej plusów. Ale problem wnet okazał się o wiele poważniejszy, bo dotyczy książek za których recenzje dostałem od Państwa satysfakcjonującą ilość plusów, a mimo to poczytność tych naprawdę wartościowych pozycji jest znikoma. Wybieram tylko pozycje interesujące i zrozumiałe "dla każdego", a cykl zaczynam od utworów ks. Jana Twardowskiego.
Andrzej Franaszek - „Miłosz. Biografia”
Na LC zaledwie 23 opinie, a moja notka dostała 22 plusy.
Przede wszystkim polecam Państwu swoją pisaninę o Miłoszu (parę stron) na:
http://wgwg1943.blogspot.ca/search?q=Mi%C5%82osz
Pisałem tam w 2011 roku:
„.....'Nasze' tj Miłosza i moje, poglądy na polskie kołtuństwo są skrajnie negatywne, gdyż objawia się ono w antysemityzmie, ksenofobii i braku tolerancji, nacjonalizmie i faszystowskiej ideologii II i IV RP, rusofobii i roszczeniowej postawie wobec wszystkich sąsiadów, micie mocarstwowości i mesjanizmu, płytkiej religijności i polsko – katolicyzmie, w cierpiętnictwie i fałszywej martyrologii szczególnie I i II w. św. oraz Powstania Warszawskiego. Brak „naszej” tolerancji dla kołtuństwa zaowocował nienawiścią ze strony „prawdziwych polaków”, którzy nie uszanowali nawet uroczystości pogrzebowych Wielkiego Poety i protestowali przeciw pochowaniu go „na Skałce”.(Używam „małej” litery w „prawdziwych polakach”, gdyż to nie narodowość, lecz specyficzna mentalność)...”
Dodam tylko, że dla mnie najgenialniejszym utworem Miłosza jest „Traktat teologiczny”, którego jedyne DWIE !!! recenzje na LC, w tym moja, są dostępne na:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/217335/traktat-teologiczny
Po napisaniu mojego eseju została opublikowana ta świetna biografia, która zniweczyła mój wysiłek.
Oczywiście, żartuję, bo jestem wdzięczny Franaszkowi za to dzieło.
Moja dotychczasowa notka to:
„b. rzetelna biografia „MIŁOSZ”; o subtelności Franaszka niech świadczy poniższy cytat /str. 258/ ze wspomnień Haliny Micińskiej, która wyjeżdżając z mężem Bolesławem na stypendium, udostępniła ich mieszkanie Miłoszowi:
„...wtajemniczyłam go, żeby dokarmiał naszą oswojoną myszkę, która codziennie towarzyszyła nam przy śniadaniu i zjadała okruszki ze stołu padające. Po miesiącu dostaliśmy od Czesława kartkę, że moja myszka nie jest sama, ale że to całe stado, które musiał tępić, zakładają pułapki. Wszystkiemu była winna moja krótkowzroczność... Po naszym powrocie z Francji zastaliśmy... moje biureczko... całe w wypukłe bańki odklejonego forniru, bo Czesio stawiał na nim metalowy kubek z gorącą wodą do golenia...”.
Franaszek pozostawia cytat bez komentarza, licząc na wrażliwość czytelnika. Biografia świetnie napisana. Duże brawa !!!”
NIE ZGADZAM SIĘ!! Od tych słów zamierzam ponownie opublikować moje recenzje książek, których Państwo nie czytacie, a co do których wartości jestem głęboko przekonany. Ta idea powstała, gdy, dość przypadkowo, przejrzałem moje recenzje, które dostały najmniej plusów. Ale problem wnet okazał się o wiele poważniejszy, bo ...
więcej Pokaż mimo toNajlepsza biografia jaką jak na razie czytałem. Intertekstualność, sporo uwagi poświęcono twórczości, wiek XX w 750 str.
Najlepsza biografia jaką jak na razie czytałem. Intertekstualność, sporo uwagi poświęcono twórczości, wiek XX w 750 str.
Pokaż mimo toLubię biografie, cenię także Miłosza, ale przyznam, że przy czytaniu tej lektury się wymęczyłem. Bardzo to wszystko poważne jak sytuacja w Syrii. Miałem poczucie, że zamiast sprawnie opowiedzianej historii o ciekawym człowieku, Autor napisał pracę naukową, w którą gęsto powbijał masę przypisów, cytatów, nazwisk. W związku z tym czyta się nieco przyciężkawo. Niewątpliwie szacunek Andrzejowi Franaszkowi się należy za zebranie takiej ilości materiału. Przystępnego języka jednak tam nie dostrzegłem, ale być może, po lekturze biografii Szymborskiej czy Beksińskich, nastawiłem się na coś innego, z pewnością "lżejszego".
Lubię biografie, cenię także Miłosza, ale przyznam, że przy czytaniu tej lektury się wymęczyłem. Bardzo to wszystko poważne jak sytuacja w Syrii. Miałem poczucie, że zamiast sprawnie opowiedzianej historii o ciekawym człowieku, Autor napisał pracę naukową, w którą gęsto powbijał masę przypisów, cytatów, nazwisk. W związku z tym czyta się nieco przyciężkawo. Niewątpliwie...
więcej Pokaż mimo toBardzo szczegółowy portret artysty- wrażliwego olbrzyma, ale też zdradzającego żonę egoisty. O ile wcześniej nie kwestionowałam wielkości poety, to teraz, gdy stał się bardziej ludzki, wiele stracił w moich oczach ze swojego autorytetu. Andrzej Franaszek pozwala spojrzeć na poezję Miłosza z szerszej perspektywy - z perspektywy jego doświadczeń życiowych a nawet stanów psychicznych, szczegółowo opisywanych w listach do przyjaciół.
Ze względu na objętość, wtrącenia z wierszy Miłosza i słownictwo Franaszka ciężka lektura, ale zdecydowanie godna uwagi.
Bardzo szczegółowy portret artysty- wrażliwego olbrzyma, ale też zdradzającego żonę egoisty. O ile wcześniej nie kwestionowałam wielkości poety, to teraz, gdy stał się bardziej ludzki, wiele stracił w moich oczach ze swojego autorytetu. Andrzej Franaszek pozwala spojrzeć na poezję Miłosza z szerszej perspektywy - z perspektywy jego doświadczeń życiowych a nawet stanów...
więcej Pokaż mimo toFantastyczna biografia, inspiruje, otwiera umysł.
Fantastyczna biografia, inspiruje, otwiera umysł.
Pokaż mimo toPrzewracam cicho ostatnie kartki, głęboki oddech i westchnienie satysfakcji.. A teraz zasiadam przed biurkiem, aby podzielić się swoimi wrażeniami. Ciężko rozstać się z piórem Franaszka i postacią niezwykłą.
Przez kilka tygodni żyłam tą książką. Biografia Miłosza napisana przez Andrzeja Franaszka to naprawdę coś ekscytującego.
Czytelnik poznaje dzieje Czesława Miłosza od lat dziecięcych, okresu wojny, aż po życie na emigracji. Mimo tego, że każdy Polak zna postać Miłosza, to tak naprawdę bazujemy tylko na frazesach, banałach, sloganach... Nie znamy prawdziwego Miłosza. Myślę więc, że ta książka to doskonała lekcja historii, literatury, empatii i życia.
W 9 szkatułkowych częściach odnajdziemy bogaty życiorys poety, który obrazują intymne listy, wiersze, fotografie. Poznamy też historię jego rodziny, prywatnego życia. Każda biografia odkrywa nowe oblicze człowieka, którego ona dotyczy. Tu również natkniemy się na pikantne szczegóły dotyczące choćby młodzieńczych relacji poety z Jarosławem Iwaszkiewiczem, a także licznych kontaktów damsko - męskich.
Życie nie rozpieszczało poety, skomplikowana osobowość, trudny charakter, ale i wysmakowany intelekt - były zarówno barierą w kontaktach osobowych, jak i oczarowywały ludzi. Biografia Miłosza to także losy jego najbliższych, których czytelnik ma okazję poznać bliżej. Żona Janka, synowie, przyjaciele - to grono osób, które składało się na świat poety.
Miłosz nie był jednolity, tak jak i jego twórczość. Po lekturze można stwierdzić, że poeta ciągle poszukiwał, odkrywał, wręcz ocierał się o postawę mesjanistyczną - chciał ocalać swoim słowem. Pomimo ogromnego sukcesu był zagubiony, rozdarty między rodziną, a tworzeniem. Chciał być wolny, nieskrępowany więzami rodzinnymi, politycznymi czy ideowymi. Postawa wojownika, mickiewiczowskiego pielgrzyma zostaje zestawiona z obliczem starzejącego się poety. Diametralnie różne obrazy łączy postać człowieka, dla którego przede wszystkim najważniejszą istotą życia była poezja.
Osobowość poety i jego dorobek literacki bardzo trafnie określił Jerzy Zawieyski:
"Miłosz jest trudny, nie zawsze równy ani miły. Raczej cierpki, piekielnie bystry, przenikliwie inteligentny, demaskujący rzeczywistość z pasją. Nie pobłaża w niczym. Jest bez litości. Tak powinien pisarz widzieć świat"
(A. Franaszek, Miłosz. Biografia, s. 573.)
Mój szczery zachwyt wzbudził sam autor biografii - jego ogromne poświęcenie, graniczące momentami z detektywistyczną zaciekłością i fascynacja, pasja, miłość wiążąca się z postacią poety. Franaszek to prawdziwy "miłoszolog", który stara się pokazać rzeczywistość czasów Miłosza. Odnoszę wrażenie, że pomimo chęci obiektywnego ukazania poety - Franaszek sympatyzuje ze swoim bohaterem, być może będąc pod jego nieśmiertelnym urokiem i czarem. Cóż, ja sama złapałam się w pułapkę poezji Miłosza.
Miłosz. Biografia to lektura obowiązująca nie tylko dla polonisty, ale i dla każdego komu postać Miłosza jest mało znana lub "zakurzona".
Przewracam cicho ostatnie kartki, głęboki oddech i westchnienie satysfakcji.. A teraz zasiadam przed biurkiem, aby podzielić się swoimi wrażeniami. Ciężko rozstać się z piórem Franaszka i postacią niezwykłą.
więcej Pokaż mimo toPrzez kilka tygodni żyłam tą książką. Biografia Miłosza napisana przez Andrzeja Franaszka to naprawdę coś ekscytującego.
Czytelnik poznaje dzieje Czesława Miłosza od...