Polacy nie mają czasu na kulturę

LubimyCzytać
05.12.2019

Za to gdy go już znajdują, to spędzają czas z filmem i literaturą. Przynajmniej tak wynika z badania Sponsoring Monitor, przeprowadzonego przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia. Co jeszcze możemy z niego wyczytać?

Polacy nie mają czasu na kulturę

Aż 66% Polaków interesuje się kulturą, z czego 13% deklaruje zainteresowanie nią w znacznym stopniu. Literatura, film, muzyka rozrywkowa i fotografia to główne obszary kultury, które nas zajmują. Wczytując się w wyniki badania, możemy zauważyć, że wśród czytelników książek więcej jest kobiet niż mężczyzn (37% do 27% spośród tych, którzy zaznaczyli zainteresowanie literaturą). Ma to potwierdzenie w badaniach czytelnictwa publikowanych przez Bibliotekę Narodową, z których również wynika, że to kobiety sięgają po literaturę częściej. Wydaje się, że jest to pochodna ogólnego zainteresowania kulturą, którą według deklaracji interesuje się aż o 8% mniej przebadanych mężczyzn niż kobiet (62% a 70%). 

Reklama

Wyraźnie możemy zauważyć, jak nowe media wpływają na odbiór kultury. Do zajmujących zawsze wysokie pozycje filmu i muzyki rozrywkowej dołączyła fotografia, co jest skutkiem popularności Instagrama i łatwości dostępu do wysokiej jakości sprzętu fotograficznego w smartfonach. Spośród „tradycyjnych” dziedzin kultury tylko literatura trzyma się mocno. Zadeklarowane zainteresowanie teatrem, tańcem czy sztukami plastycznymi, malarstwem i muzyką poważną jest dużo niższe.

Najważniejszą barierą w dostępie do kultury jest brak czasu. Aż 43% Polaków uważa, że to właśnie za krótka doba powoduje, że nie korzystają oni z oferty kulturalnej. Pokazuje to realny wzrost zamożności społeczeństwa – jeszcze w 2014 roku, w tym samym badaniu, ponad połowa odpowiedzi wskazywała na brak środków finansowych i zbyt wysokie ceny biletów na wydarzenia. Żadnych ograniczeń w dostępie do kultury nie dostrzega aż 20% badanych.

Źródło infografik: Sponsoring Monitor 2019, ARC Rynek i Opinia

Reklama

komentarze [113]

Sortuj:
824
196
09.12.2019 15:53

Kiedy zobaczyłam wykres moją pierwszą myślą było "co mam rozumieć przez zainteresowanie kulturą". Czy sam fakt, ze czytam książki to już jest zainteresowanie kulturą? Ostatnio bardzo dużo czytam magazynów podróżniczych czy tych związanych z górami. Czy to też się zalicza czy już nie? Ja sama siebie oceniam pod tym względem bardzo krytycznie. Uważam, że jak zobaczę film w...

więcej

1128
123
08.12.2019 21:03

A kultura fizyczna się liczy?


4199
3959
09.12.2019 07:46

Tak


3930
260
08.12.2019 20:29

LOL, nawet durny serial typu Klan to kultura. Myślę, że wielu odpowiadających nie do końca zrozumiało co to jest "kultura" a może i pytający nie do końca wiedzieli o co pytają? Bowiem pojęcie "kultura" jest wieloznaczne. "Nie ma nic bardziej nieokreślonego niż słowo kultura." powiedział Johann Herder.

"Kulturą" może być radio, prasa, telewizja, muzyka, moda... reklama i...

więcej

101
3
09.12.2019 14:11

Przy takiej sztuce trudno zachować kulturę.


Reklama
462
132
07.12.2019 15:33

Kultura kosztuje, niestety taka jest smutna prawda. Ale z drugiej strony często ta tzw. kultura to ładnie opakowany bełkot, i z przykrością stwierdzam, że ludzie zatracili umiejętność odróżniania rzeczy wartościowych od grafomanii. Jeszcze do kina i teatru można od czasu do czasu wyskoczyć, bo ceny nie są z kosmosu, szczególnie w tygodniu. Dużo droższe są bilety na...

więcej

1091
487
07.12.2019 15:55

Zazdroszczę koncertu Ennio Morricone, dla mnie całość kosztów już była zaporowa. Bardzo szkoda. Podobnie koncert Hansa Zimmera...


462
132
08.12.2019 18:42

O koncercie Zimmera niestety dowiedziałem się za późno, więc szanse na bilet były zerowe. Ogólnie trochę mam żal do ludzi zajmujących się właśnie tzw. kulturą, bo potrafią trąbić dosłownie wszędzie o jakiś dennych serialach, książkach i filmach, a o koncertach takich gwiazd jak Zimmer i Morricone było cichutko, więc o koncercie Ennio dowiedziałem się przez przypadek, ale na...

więcej

4814
467
08.12.2019 21:35

Ceny są faktycznie zaporowe. Dlatego w tym roku jadę z Żoną na Hans Zimmer Tribute Show, Będzie grać Polska Orkiestra Radiowa. Wiem, że to nie to samo, ale dla mnie musi wystarczyć.

O cenach na Metallikę czy Iron Maiden z przyzwoitości nie wspomnę... Rynek, co robić.


1700
565
07.12.2019 14:29

Dzieje się tak ponieważ to państwo pozbawia mnie (i miliony innych) smaku życia! Odbiera sen i energię! Wracając z roboty polski prekariat nie ma już sił na jakikolwiek wysiłek intelektualny i kulturę wysoką. Są tylko liczne obowiązki, stres i codzienna walka o byt. Zatem sił starcza jedynie na miałkie rozrywki i "kulturę" w wersji pop (kabaret, disco-polo, tasiemcowe...

więcej

3930
260
09.12.2019 18:26

Hmmm, ale zdajesz sobie sprawę, że ludzie robią to co chcą... czyli jeśli wybierają np. disco-polo to znaczy, że chcą bo lubią. Dlaczego nagle rozdział "kultura wysoka" i "kultura pop"? Dlaczego ta "wysoka" ma niby być lepsza? Dawniej operetka była lekceważona i liczyła się opera. Dzisiaj operetka zaliczana jest raczej do "kultury wysokiej". Po co to wartościowanie? kto ma...

więcej

1150
232
09.12.2019 23:08

@sulibrat

Tak myślałam, dopóki nie okazało się, że moi rówieśnicy z Zachodniej Europy mają dom, wypasiony samochód i wakacje na Malediwach. I nie dlatego, że pracują więcej niż ja.

U nas też czasami, bardzo rzadko, mają. Tyle, że nie są to trzydziestoletni naukowcy, trzydziestoletni lekarze i trzydziestoletni ludzie kultury. Jeśli inteligencja nie zarabia, nie chce być...

więcej

3930
260
10.12.2019 00:24

@neuromance rówieśnicy w sensie Polacy w tym samym wieku, którzy wyemigrowali? czy Obcokrajowcy w tym samym wieku? Wiesz, tak czy inaczej:

1. Wystarczy znaleźć jedną taka osobę, która spełnia kryteria o których wspomniałaś (dom, wypasiony samochód, wakacje na Malediwach... i czy to będzie grupa odniesienia? Na 100 takich osób można znaleźć 100 którzy żyją w bogatym kraju...

więcej

1150
232
10.12.2019 13:33

No tak, rozwój polega na tym, żeby równać do słabszych;) Zwłaszcza dla przeciętnego odbiorcy kultury, który to jest taki mało ambitny, mało ciekawy świata i wystarcza mu pajda chleba i serial w tele... oh wait.

Oczywiście, że są biedniejsi w krajach, które wymieniłeś. Tyle, że życie w tych krajach (typu Indie) to przeważnie generalnie urąga przyjętym standardom życia w...

więcej

4199
3959
07.12.2019 13:07

Dziś obejrzałem na CDA Mumia z 2017.To kultura ? czy nie ?


3930
260
08.12.2019 20:18

Jak nie przeklinali to kultura :)


4814
467
10.12.2019 07:12

@sulibrat no popatrz, a podobnież "Wojna polsko-ruska" to wysooooka kultura ;)


4199
3959
10.12.2019 07:32

Oglądałem,dla mnie średnia


3930
260
10.12.2019 11:01

He he, to "wysooka kultura" tylko w Warszawie i okolicach. Ale co my tam wiemy na tej prowincji jaką jest Szczecin? ;)


4199
3959
10.12.2019 11:32

Dobre kino to Siedlce mają


107
80
07.12.2019 10:01

Niestety, takich osób, które korzystają z telefonów w celach typowo czytelniczych jest garstka. Reszta to użytkownicy gier, you tube, fb i komunikatorów.


4199
3959
07.12.2019 13:09

A ja w telefonie szukam wiedzy naukowej.Choćby czytam,o Akadzie czy Cywilizacji Majów. Zwłaszcza na stronach zagranicznych.


4199
3959
07.12.2019 08:02

Mamy plany, jechać do teatru


0
0
07.12.2019 06:47

A w Zamościu mają zbudować filharmonię.


1880
294
06.12.2019 19:51

Problem jest w tym, ze dopóki jest się w miarę młodym ale ma się już rodzinę i pracuje, to nie ma się siły na wizyty w teatrze i koncerty. A jak się jest na emeryturze, to nie ma się już zdrowia ani pieniędzy. Ja najwięcej do teatru i na koncerty chodziłam w liceum i na studiach. Chodzę na wystawy, na które wyciąga mnie koleżanka, czasem na koncerty i do teatru o ile mnie...

więcej

zgłoś błąd