rozwiń zwiń

Przeczytaj fragment „Rany“, nowej książki Wojciecha Chmielarza

LubimyCzytać LubimyCzytać
25.07.2019

Już 14 sierpnia jedna z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. Wojciech Chmielarz, którego „Żmijowisko” zdobyło tytuł Książki Roku 2018 w plebiscycie lubimyczytać.pl, wraca z nowym thrillerem. Tylko u nas przeczytacie niepublikowany wcześniej fragment „Rany” i zadacie pytanie pisarzowi. Książka z patronatem lubimyczytać.pl.

Przeczytaj fragment „Rany“, nowej książki Wojciecha Chmielarza

Podobno czas leczy rany. Jednak niektóre nigdy się nie zabliźniają.

Najpierw pod kołami pociągu ginie Marysia, uczennica ekskluzywnej prywatnej szkoły na warszawskim Mokotowie. Jej nauczycielka, Elżbieta, próbuje odkryć, co się naprawdę stało. Rozpoczyna prywatne śledztwo tylko po to, żeby wkrótce sama zginąć. Ale jej ciało znika, a jedynymi osobami, które cokolwiek widziały, są Gniewomir, nieprzystosowany społecznie chłopak zafascynowany seryjnymi zabójcami, i Klementyna, samotna nauczycielka na życiowym zakręcie, której wydaje się, że los wreszcie się do niej uśmiechnął, bo zdobyła pracę w poważanej szkole. Nic bardziej mylnego.

Żadne z nich nie chce angażować się w tę sprawę – każde ma swoje powody – ale nie mają wyjścia. Gdyby wiedzieli, dokąd zaprowadzi ich to śledztwo, nigdy by się na to nie odważyli. Szkoła okazuje się pełna tajemnic. Podobnie jak pracujący w niej nauczyciele…

„Rana” to bezlitosne studium zła uśpionego w zaciszu domowego ogniska. Niepokojące i mroczne, odsłania najgłębiej skrywane tajemnice, o których nikt nie chce mówić. Nowa powieść jednego z najwyżej ocenianych i najchętniej czytanych współczesnych pisarzy odziera z wszelkich złudzeń.

„Największa trudność w komunikacji między dziećmi a dorosłymi polega na tym, że dorośli nie potrafią mówić o swoich emocjach. A skoro nie potrafią, to dzieci nie mają od kogo się tego nauczyć. O tym jest też ta książka”. – Wojciech Chmielarz

Od dziś do niedzieli, 28 lipca, czekamy na propozycje pytań do Wojciecha Chmielarza. Trzy najciekawsze zadamy w rozmowie z pisarzem, a jego odpowiedzi opublikujemy w serwisie. Autorzy tych trzech pytań otrzymają egzemplarz „Rany”.

„Ta książka boli. Dotyka do żywego. A jednocześnie wciąga jak dobry kryminał. Barwnie opisuje polskie piekiełko pełne korupcji, nielegalnych interesów i mętnych zależności. Chmielarz uprawdopodabnia i tłumaczy zło. Ale nie ocenia nikogo. Pokazuje, że pod warstwą lukru wszyscy mają w środku same robaki. Że nikt nie jest bez wad. To duża odwaga umieścić jako narratorkę bohaterkę osobę tak negatywną jak Klementyna, która nieuchronnie skojarzy się nam z reportażem Mariusza Szczygła «Śliczny i posłuszny». Ta powieść szuka genezy zła, pokazuje nieuchronne przekazywanie agresji z pokolenia na pokolenie. Nie wybielając, nie oceniając swoich bohaterów, zyskuje Chmielarz miłość i zaufanie czytelników. Do tego dochodzi jeszcze jego otwartość i dosadność, odwaga obyczajowa po prostu. Bez moralizowania, bez tanich wniosków, Chmielarz w sposób niezwykle barwny potrafi namalować piekło, jakie człowiek potrafi zgotować najbliższemu człowiekowi. Wchodzi pod powierzchnię relacji międzyludzkich, w których zawsze ofiarami są dzieci”. – Kinga Dębska, reżyserka

Wojciech Chmielarz (ur. 1984) – jeden z najbardziej cenionych autorów kryminałów, dziennikarz, zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru (2015) i Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru (2019), siedmiokrotnie nominowany do tej nagrody, zdobywca Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminału (2019) i Złotego Pocisku (2019). Na podstawie bestsellera „Żmijowisko”, który zdobył tytuł Książki Roku w plebiscycie lubimyczytać.pl, powstaje serial dla Canal Plus.

 

Rana

Fragment książki "Rana" Wojciecha Chmielarza

Artykuł sponsorowany


komentarze [22]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Marcel Baron 28.07.2019 22:17
Czytelnik

Jeśli mógłby Pan w kilku zdaniach opisać, co Pana zdaniem w Pana nowej książce jest najbardziej wartościowe, oryginalne, z czego Pan sam jest najbardziej zadowolony, ewentualnie co mogłoby zachęcić kogoś, kto jeszcze nie zetknął się z Pana twórczością do zapoznania się z nią, jaka byłaby Pana odpowiedź?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
triste 28.07.2019 22:01
Czytelniczka

1) Czy ma Pan taką książkę, której żałuje Pan, że nie jest jej autorem?
2) Gdzie widzi siebie Pan na emeryturze?
3) Proszę dokończyć: Pisanie to dla mnie...
4) Czy czekał Pan na ekranizacje którejś z książek i jeszcze się Pan nie doczekał? Jeśli tak to jaka to była książka?
5) Czy czytał Pan lektury?
6) Jaki jest Pana przepis na sukces?
7) Czy od razu udało się Panu...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LiterackiPrzeszpieg 28.07.2019 21:38
Czytelniczka

1) Czy nauczyciele są grupą zawodową szczególnie Panu bliską?

2) "Rana" - chociaż nie jest typowym kryminałem, zapowiada się na książkę pełną mroku i zagadek. Co ma zostać w czytelniku po jej lekturze?

3) Czy wnikanie w ludzką psychikę i kreślenie tak skomplikowanych postaci, odcisnęło na Panu piętno?

4)Czy nie obawia się, że przylgnie do Pana określenie "specjalista od...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Konik 28.07.2019 21:25
Czytelnik

1. Z którym pisarzem chciałby Pan nawiązać współpracę i jaki temat byłby zawarty w nowej książce?

2. Z którego bohaterem jest Pan najbardziej dumny? Z którym chciałby Pan przeżyć jeden dzień?

3. Czy według Pana istnieje możliwość dokupienia i że coś naprawdę kiedyś się kończy?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Diabeł 28.07.2019 18:55
Czytelniczka

Czy istnieją rany, które nigdy się nie zabliżnią?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
noodla_books 28.07.2019 18:54
Czytelniczka

Panie Wojtku kiedy wróci pan na mój ukochany Śląsk? Choć przyznam szczerze, że gdziekolwiek nie osadziłby pan akcji, to ja to kupuję. Dwa cykle przeczytane, świeżo po "Żmijowisku", więc wiem o czym piszę :)

I tak dodatkowo - co takiego spowodowało, że "Żmijowisko" powstało jako świetny thriller? Nie spodziewałam się, że potrafi pan tak zagłębić się w problemy psychiki...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Agata 28.07.2019 18:50
Czytelniczka

Decyzja o zostaniu pisarzem wymaga na pewno odwagi – być może nawet dość dużej. W dzisiejszym świecie kultu łatwego sukcesu i dużych zarobków, gdzie wiele jest na pokaz, podjęcie się wykonywania zawodu żmudnego i niedającego zbyt wielkich profitów nie spotyka się ze szczególną estymą. Czy uważa się Pan za osobę odważną? Jaka była najbardziej odważna decyzja, jaką podjął...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Anna 28.07.2019 14:44
Czytelniczka

Witam Panie Wojciechu.

Moje pytania do Pana są następującej treści:

1. Na, co więcej, poświęca Pan czasu na pisanie przebiegu akcji czy stworzenie postaci głównej?

2. W jaki sposób Pan odpoczywa po napisaniu 10 rozdziałów?

3. Czy zapisuje Pan wersję próbną na kartce papieru, czy umieszcza ją na pliku w komputerze?

4. Czy w momencie napisania ostatniego zdania na końcu...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Książka_koc_kot 28.07.2019 14:11
Czytelniczka

1. Czy za wykreowanymi postaciami ukrywa Pan osoby, które realnie spotkał Pan na swojej drodze? A jeśli tak to uwypuklił Pan bardziej ich wady czy zalety?
2. Jak wygląda Pana praca nad książką? Ma Pan jakiś sprawdzony sposób? King np. ustanowił sobie dzienny limit słów.
3. Najpierw Pan duma nad tytułem, czy w trakcie pisania nagle doznaje Pan olśnienia i już Pan wie jakiego...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ledarg1916 27.07.2019 22:27
Czytelnik

Szanowny Panie Wojciechu,
Pisarz jest na pewno specyficznym człowiekiem, aby tworzyć – jak sądzę – potrzebuje spokoju i koncentracji. Podejrzewam, że w chwili wzmożonego wysiłku pisarskiego, mocno cierpi na tym rodzina. Jasne, że fajnie mieć męża czy tatę pisarza, lecz ma to swoje negatywne strony. Żona pewnie myśli: „Kiedy ten Wojtek skończy?” itp. To sporo obciążenie dla...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej