rozwiń zwiń

Odnaleziono nieznany maszynopis Burgessa

LubimyCzytać LubimyCzytać
25.04.2019

Odnaleziono nieznany dotąd maszynopis Anthony'ego Burgessa! „The Clockwork Condition” miał być swego rodzaju kontynuacją „Mechanicznej pomarańczy” w formie traktatu filozoficznego. Blisko 200-stronicowe dzieło nigdy nie zostało wydane.

Odnaleziono nieznany maszynopis Burgessa

Manuskrypt został odnaleziony pośród licznych dokumentów, które brytyjski pisarz pozostawił po sobie w domu we włoskim Bracciano nieopodal Rzymu. Po śmierci twórcy „Mechanicznej pomarańczy” całe archiwum zostało przetransportowane do Manchesteru, gdzie jego opracowywaniem zajęła się International Anthony Burgess Foundation.

Burgess opisywał „The Clockwork Condition” jako traktat filozoficzny o współczesnej kondycji ludzkości. Odnaleziony rękopis to zbiór notatek, szkiców i odręcznie spisanych myśli, często autobiograficznych. Pisarz odnosił się w nim do swoich obaw związanych z telewizją, filmem i ludzkim pierwiastkiem obecnym w nowych technologiach. Co ciekawe, w rękopisie znajduje się także wyjaśnienie oryginalnego tytułu najsławniejszej powieści Anthony'ego Burgessa. Sformułowanie „clockwork orange” autor usłyszał w 1945 roku w jednym z londyńskich pubów.

Profesor Andrew Biswell z Manchester Writing School, biograf brytyjskiego pisarza, cytowany przez BBC wyjaśnia, że niepublikowany dotąd rękopis rzuca nowe światło na samą postać autora i reżysera Stanleya Kubricka, a także na kontrowersje związane ze słynną powieścią. Objaśnia poglądy Burgessa związane z przestępczością, przemocą i z jego obawami związanymi z kulturą wizualną. Według profesora Biswella, Anthony Burgess porzucił pomysł wydania „The Clockwork Condition”, gdy uświadomił sobie, że w większej mierze jest pisarzem niż filozofem. Niektóre wątki poruszone w odnalezionym niedawno rękopisie możemy znaleźć w wydanej w 1974 roku autobiograficznej powieści „The Clockwork Testament, Or, Enderby's End” oraz w opublikowanym w „New Yorkerze” artykule z 1973 roku.

Dotychczas archiwistom z International Anthony Burgess Foundation udało się w znajdujących się w Manchesterze zbiorach pisarza znaleźć niepublikowane wcześniej opowiadania i scenariusze filmowe, w tym do niezrealizowanego filmu Stanleya Kubricka zatytuowanego „Napoleon”.

Według Biswella możliwe jest opublikowanie „The Clockwork Condition”. Znaleziony materiał jest obszerny i opatrzony notatkami, które pozwalają na jego opracowanie i uchwycenie myśli, którą Burgess chciał zawrzeć. Gdyby udało się to zrobić, byłaby to nie lada gratka dla fanów „Mechanicznej pomarańczy”.


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Róża_Bzowa 25.04.2019 22:15
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Świetna wiadomość!
Jak widać z powyższego artykułu "The Clockwork Testament, Or, Enderby's End" nie opublikowano jak dotąd po polsku.

Może będzie na to szansa, jeśli „The Clockwork Condition” zostanie wydana i jeśli ktoś pokusi się o jej polski przekład.

Trochę dużo tych "jeśli", ale mam nadzieję.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Orzech 25.04.2019 17:40
Czytelnik

Prawdę powiedziawszy to ,,Mechaniczna pomarańcza" to trzeci mój film na którym uroniłem łzę. (zaraz po ,,Królu lwie" i ,,Stowarzyszeniu umarłych poetów") I wiem, że może brzmi to dziwnie czy nawet śmiesznie, ale [SPOILER] w scenie gdzie główny bohater wraca do domu po odsiedzeniu wyroku w więzieniu jako nowy, miły i doskonały obywatel spotyka tego typa na jego kanapie,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 25.04.2019 12:53
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post