Zapraszamy na Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”

LubimyCzytać LubimyCzytać
14.09.2018

Słowa żyją. W swoim ogromie układają się w rzędy, układają się w sensy. Ludzie rozbijają te konfiguracje, a one powstają wciąż i wciąż na nowo. I gdzieś tam na styku tych zapasów powstaje sztuka, literatura, kino, teatr... Czytaj! Bo inaczej to, co najistotniejsze, przemknie ci obok nosa.

Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” to interdyscyplinarna impreza, stawiająca w centrum zainteresowania literaturę, promująca kulturę słowa. To fundament pod budowę pozytywnego snobizmu skupionego wokół czytania i pisania; argument, który przekona, że czytanie jest atrakcyjną formą aktywności. Przede wszystkim dlatego, że to z dobrych lektur w ogromnym stopniu rodzi się umiejętność samodzielnego myślenia, wrażliwość i samoświadomość. Ponadto w naszym przekonaniu czytanie jest również punktem wyjścia do najlepszej zabawy, jaką człowiek może sobie zafundować. Bawimy się więc w dekonstrukcje słów, by zdekonstruować typowe spojrzenie na literaturę. Chcemy przekroczyć sztampową formę promocji czytelnictwa. Chcemy uchwycić słowo w ruchu, a nie uwięzione na papierze.

Prezentujemy więc czytelnictwo jako atrakcyjną formę aktywności i niewyczerpalne źródło inspiracji dla innych dziedzin sztuki. A jak sama kultura słowa, tak i festiwal wciąż rozwija się i ewoluuje wraz z pojawianiem się nowych nurtów i trendów, nowych technologii i mediów. Jest to więc niczym nieograniczone pole do odkrywania coraz to nowych zjawisk literackich i okołoliterackich. Dlatego podczas imprezy prezentujemy nowatorskie rozwiązania, nietypowe połączenia i oryginalne interpretacje. Sięgamy do klasyki, historii i tradycji, a także wybiegamy w przód, nie uciekając od awangardowości czy nawet tego, co wyrasta gdzieś na uboczu i niezauważenie.

Festiwal powstał w 2010 roku dzięki zaangażowaniu częstochowskich animatorów kultury oraz wsparciu lokalnych klubów, kawiarni i publicznych instytucji kultury. Jest oddolną inicjatywą grupy przyjaciół, których połączyła wspólna czytelnicza pasja. Trwa to wszystko do dziś i obecnie „Czytaj!” to już impreza cykliczna, odbywająca się zazwyczaj jesienią. Trwa równo tydzień i w ciągu tych 7 dni oferujemy różnorodne formy obcowania z literaturą i kulturą słowa, a więc wystawy plastyczne, instalacje artystyczne, performanse, spektakle teatralne, projekcje filmowe, koncerty muzyczne, warsztaty, konkursy, a przede wszystkim spotkania autorskie. Całość wspomaga zwarta grupa młodych wolontariuszy, których połączyła zarówno miłość do książek, jak i współodpowiedzialność za to wydarzeni. Poza okresem festiwalowym organizujemy również imprezy w duchu „Czytaj!” pod wspólnym hasłem „Po_czytaj!”, jak chociażby Turniej Jednego Wiersza.

Festiwal odbędzie się w Częstochowie w dniach 24-30 września.

Więcej informacji oraz przegląd poprzednich edycji Festiwalu na stronie internetowej: festiwalczytaj.pl oraz na wydarzeniu na Facebooku.

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 13.09.2018 15:47
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd