Zapraszamy na Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”

LubimyCzytać LubimyCzytać
14.09.2018

Słowa żyją. W swoim ogromie układają się w rzędy, układają się w sensy. Ludzie rozbijają te konfiguracje, a one powstają wciąż i wciąż na nowo. I gdzieś tam na styku tych zapasów powstaje sztuka, literatura, kino, teatr... Czytaj! Bo inaczej to, co najistotniejsze, przemknie ci obok nosa.

Zapraszamy na Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”

Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” to interdyscyplinarna impreza, stawiająca w centrum zainteresowania literaturę, promująca kulturę słowa. To fundament pod budowę pozytywnego snobizmu skupionego wokół czytania i pisania; argument, który przekona, że czytanie jest atrakcyjną formą aktywności. Przede wszystkim dlatego, że to z dobrych lektur w ogromnym stopniu rodzi się umiejętność samodzielnego myślenia, wrażliwość i samoświadomość. Ponadto w naszym przekonaniu czytanie jest również punktem wyjścia do najlepszej zabawy, jaką człowiek może sobie zafundować. Bawimy się więc w dekonstrukcje słów, by zdekonstruować typowe spojrzenie na literaturę. Chcemy przekroczyć sztampową formę promocji czytelnictwa. Chcemy uchwycić słowo w ruchu, a nie uwięzione na papierze.

Prezentujemy więc czytelnictwo jako atrakcyjną formę aktywności i niewyczerpalne źródło inspiracji dla innych dziedzin sztuki. A jak sama kultura słowa, tak i festiwal wciąż rozwija się i ewoluuje wraz z pojawianiem się nowych nurtów i trendów, nowych technologii i mediów. Jest to więc niczym nieograniczone pole do odkrywania coraz to nowych zjawisk literackich i okołoliterackich. Dlatego podczas imprezy prezentujemy nowatorskie rozwiązania, nietypowe połączenia i oryginalne interpretacje. Sięgamy do klasyki, historii i tradycji, a także wybiegamy w przód, nie uciekając od awangardowości czy nawet tego, co wyrasta gdzieś na uboczu i niezauważenie.

Festiwal powstał w 2010 roku dzięki zaangażowaniu częstochowskich animatorów kultury oraz wsparciu lokalnych klubów, kawiarni i publicznych instytucji kultury. Jest oddolną inicjatywą grupy przyjaciół, których połączyła wspólna czytelnicza pasja. Trwa to wszystko do dziś i obecnie „Czytaj!” to już impreza cykliczna, odbywająca się zazwyczaj jesienią. Trwa równo tydzień i w ciągu tych 7 dni oferujemy różnorodne formy obcowania z literaturą i kulturą słowa, a więc wystawy plastyczne, instalacje artystyczne, performanse, spektakle teatralne, projekcje filmowe, koncerty muzyczne, warsztaty, konkursy, a przede wszystkim spotkania autorskie. Całość wspomaga zwarta grupa młodych wolontariuszy, których połączyła zarówno miłość do książek, jak i współodpowiedzialność za to wydarzeni. Poza okresem festiwalowym organizujemy również imprezy w duchu „Czytaj!” pod wspólnym hasłem „Po_czytaj!”, jak chociażby Turniej Jednego Wiersza.

Festiwal odbędzie się w Częstochowie w dniach 24-30 września.

Więcej informacji oraz przegląd poprzednich edycji Festiwalu na stronie internetowej: festiwalczytaj.pl oraz na wydarzeniu na Facebooku.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 13.09.2018 15:47
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post