Historia władzy w Związku Radzieckim 1945–1991

Okładka książki Historia władzy w Związku Radzieckim 1945–1991 Rudolf G. Pichoja
Okładka książki Historia władzy w Związku Radzieckim 1945–1991
Rudolf G. Pichoja Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
848 str. 14 godz. 8 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Sowietskij Sojuz: istorija własti 1945–1991
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2011-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-10-01
Liczba stron:
848
Czas czytania
14 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-01-16721-9
Tłumacz:
Michał Głuszkowski, Piotr Zemszał
Tagi:
władza ustrój ZSRR
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Katyń. Dokumenty zbrodni, t. 1, Jeńcy nie wypowiedzianej wojny VIII 1939-III 1940 Rudolf G. Pichoja, Aleksander Gieysztor, Wojciech Materski, praca zbiorowa
Ocena 8,0
Katyń. Dokumen... Rudolf G. Pichoja, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
89
89

Na półkach: ,

Poleca dr Sławomir Dębski, GROUND ZERO #16

Poleca dr Sławomir Dębski, GROUND ZERO #16

Pokaż mimo to

avatar
1860
1512

Na półkach: , , , ,

Powróciłem po latach do książki Pichoi, wydanej u nas w 2000 r. To była pierwsza znana mi pozycja, która w sposób systematyczny i niezakłamany opisywała historię polityczną ZSRR po wojnie. Ciekawa jest postać autora, historyk, bliski współpracownik Jelcyna, był na początku lat 90. szefem rosyjskich archiwów państwowych, jego zasługą jest otwarcie tych archiwów. To właśnie on przekazał stronie polskiej w 1992 r. sowieckie dokumenty na temat zbrodni katyńskiej.

Książka jest chaotyczna, wygląda na pospiesznie napisaną i niezbyt głęboko przemyślaną. Autor po prostu wykorzystał te dokumenty, do których miał dostęp, pojawiły się potem lepsze pozycje o historii Związku Sowieckiego, niemniej można w niej znaleźć wiele ciekawych faktów, których parę przytoczę.

I tak, ostatnia czystka na szczytach władzy za rządów Stalina miała miejsce w 1949 r., kiedy to aresztowano członków najwyższych władz, Kuzniecowa i Wozniesienskiego, oraz ich współpracowników. Uderza okrucieństwo śledczych: „śledztwo (jeśli w ogóle można to w ogóle tak nazwać) prowadzono z wyjątkowym, średniowiecznym wręcz okrucieństwem. Bito ciężarne kobiety, prześladowano całe rodziny”. Owo średniowieczne okrucieństwo charakteryzowało całe rządy Stalina, dopiero jego następcy nie zabijali przeciwników politycznych (za wyjątkiem Berii),zaczęli ich wysyłać na przymusową emeryturę.

Sporo pisze Pichoja o szalonych pomysłach Chruszczowa, rzucił on między innymi hasło: „dogonienia i prześcignięcia Ameryki w produkcji mleka, mięsa i masła”, oczywiście nie sposób było tego wykonać, zwłaszcza jeśli chodziło o mięso. Więc w 1958 r. władze partyjne podjęły uchwałę 'O zakazie posiadania bydła w gospodarstwach indywidualnych należących do mieszkańców miast i osiedli robotniczych'. Sprawa dotyczyła 12,5 milionów miejskich rodzin, które hodowały bydło na działkach. W rezultacie z dnia na dzień całe prywatne bydło zostało skonfiskowane i trafiło do ubojni. W dłuższym okresie skutki tej decyzji były katastrofalne, zniszczono „podstawę bytu milionów ludzi, którzy, utrzymywali więź z rolnictwem”. Poza tym władze „zniszczyły mechanizm, dzięki któremu szerokie masy społeczeństwa były samowystarczalne.” Uderza całkowita bezkarność władz oraz bierność społeczeństwa, które nie przeciwstawiło się temu barbarzyństwu; i jeszcze, całkowita pogarda komunistów dla własności prywatnej.

W książce znajdziemy więcej takich ciekawostek, na przykład świetnie opisany jest kryzys kubański w 1963 r. Poza tym w czasie lektury często miałem wrażenie niewielkiej różnicy polityki komunistów i obecnych rządów Putina. Z drugiej strony rzecz całą czyta się dosyć trudno, bo autor często brnie w niepotrzebne szczegóły, niemniej dla wszystkich interesujących się historią ZSRR może to być pozycja bardzo interesująca.

Powróciłem po latach do książki Pichoi, wydanej u nas w 2000 r. To była pierwsza znana mi pozycja, która w sposób systematyczny i niezakłamany opisywała historię polityczną ZSRR po wojnie. Ciekawa jest postać autora, historyk, bliski współpracownik Jelcyna, był na początku lat 90. szefem rosyjskich archiwów państwowych, jego zasługą jest otwarcie tych archiwów. To właśnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
262
11

Na półkach:

„Historia władzy w Związku Radzieckim” Rudolfa G. Pichoi rzuca nowe światło na kulisy władzy Kraju Rad oraz wydarzenia historyczne z perspektywy nieco innej, niż przywykł polski czytelnik. Książka Pichoi, pełniącego niegdyś funkcję prezesa Głównego Zarządu Archiwów przy Radzie Ministrów Federacji Rosyjskiej, to dzieło niezwykle ważne, ukazujące nowe fakty i kierunki dla przyszłych badań historyków. Z drugiej zaś strony mamy niekiedy do czynienia z trudno przystępnymi treściami, które rekompensuje w pewien sposób bogata baza źródłowa, w skład której zalicza się szeroki zakres dokumentacji (wcześniej nieosiągalnej dla historyków),z której korzysta autor. W książce tej mamy okazję dowiedzieć się, iż wydarzenia Października 56 były integralną częścią politycznej strategii ówczesnego sekretarza generalnego KPZR, Nikity Chruszczowa, a interwencja militarna na początku lat 80 i podczas stanu wojennego nie była brana pod uwagę jako realne rozwiązanie kryzysu. Z drugiej zaś strony przemilczane zostały wydarzenia Marca 68 czy Grudnia 70. Pewnym niedosytem jest również brak pierwszych dwóch dekad istnienia Związku Radzieckiego, kluczowego okresu dla zrozumienia mechanizmów działania władz radzieckich, zwłaszcza w latach 50. Pomimo swoich braków oraz wspomnianego niedosytu (za który trudno winić wybór ram czasowych w jakich autor zamknął swoje dzieło),jest to ważne wypełnienie ogromnej luki w poznawaniu historii Rosji i Związku Radzieckiego.

„Historia władzy w Związku Radzieckim” Rudolfa G. Pichoi rzuca nowe światło na kulisy władzy Kraju Rad oraz wydarzenia historyczne z perspektywy nieco innej, niż przywykł polski czytelnik. Książka Pichoi, pełniącego niegdyś funkcję prezesa Głównego Zarządu Archiwów przy Radzie Ministrów Federacji Rosyjskiej, to dzieło niezwykle ważne, ukazujące nowe fakty i kierunki dla...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1046
290

Na półkach: ,

Interesująca choć drętwo napisana historia ZSRR. Najciekawszymi jawią mi się fragmenty tyczące się Sołżenicyna i innych represjonowanych postaci świata kultury. Opisy tyczące się polityki mi "nie podeszły", nie żeby były zafałszowane, problemem jest raczej styl autora. Ogółem przeczytać warto, choć jako przekrojowa historia ZSRR książka ta przegrywa z dziełem Martina Malii [i]Sowiecka tragedia: historia komunistycznego imperium rosyjskiego 1917-1991[/i].

Interesująca choć drętwo napisana historia ZSRR. Najciekawszymi jawią mi się fragmenty tyczące się Sołżenicyna i innych represjonowanych postaci świata kultury. Opisy tyczące się polityki mi "nie podeszły", nie żeby były zafałszowane, problemem jest raczej styl autora. Ogółem przeczytać warto, choć jako przekrojowa historia ZSRR książka ta przegrywa z dziełem Martina Malii...

więcej Pokaż mimo to

avatar
396
360

Na półkach: ,

Druga połówka XX wieku widziana z okien radzieckiego salonu władzy. Jego wzlot i następujące potem dekady erozji, aż do kompletnej ruiny za czasów Gorbaczowa. Pisane wprawdzie przez okcydentalistę, jednak pomimo to intrygujące o tyle, że przedstawia wyklętą i zarzuconą już u nas zupełnie perspektywę rosyjską. Tymczasem chyba warto znać i inne od oficjalnie obowiązujących, wersje wydarzeń kryzysu kubańskiego czy zestrzelenia koreańskiego rejsowca nad Sachalinem. Choćby i dla psychicznej higieny.
Plus nie do końca precyzyjna odpowiedź na pytanie o ostatniego genseka i grabarza ZSRR. Kim był Gorbaczow? Mesjaszem czy po prostu głupkiem.

Druga połówka XX wieku widziana z okien radzieckiego salonu władzy. Jego wzlot i następujące potem dekady erozji, aż do kompletnej ruiny za czasów Gorbaczowa. Pisane wprawdzie przez okcydentalistę, jednak pomimo to intrygujące o tyle, że przedstawia wyklętą i zarzuconą już u nas zupełnie perspektywę rosyjską. Tymczasem chyba warto znać i inne od oficjalnie obowiązujących,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
5
3

Na półkach:

Kompendium wiedzy o dziejach politycznych Związku Radzieckiego. Autor pokazuje w innym świetle Berię, stawiając tezę że był głównym motorem przemian po śmierci Stalina. Ciekawie zostały nakreślone gry w obozie władzy jeszcze za życia Generalissimusa. Oprócz tego pasjonująca lektura historii upadku ZSRR.

Kompendium wiedzy o dziejach politycznych Związku Radzieckiego. Autor pokazuje w innym świetle Berię, stawiając tezę że był głównym motorem przemian po śmierci Stalina. Ciekawie zostały nakreślone gry w obozie władzy jeszcze za życia Generalissimusa. Oprócz tego pasjonująca lektura historii upadku ZSRR.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    49
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    5
  • Chcę w prezencie
    2
  • Lista
    1
  • Historia
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Ground Zero
    1
  • Zimna Wojna / Komunizm / ZSRR
    1
  • Lista 2018
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia władzy w Związku Radzieckim 1945–1991


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne