Zula

Profil użytkownika: Zula

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 9 lata temu
1
Przeczytanych
książek
1
Książek
w biblioteczce
1
Opinii
1
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Autorką książki pt. „Księżna Izabela Czartoryska” jest Katarzyna Maria Bodziachowska. Urodziła się w 1969 r. w Częstochowie. Pełna pasji pisarka, matka, nauczycielka. Ukończyła studia filologiczno-historyczne w Częstochowie.
Lektura przedstawia historię tytułowej Księżnej Izabeli Czartoryskiej już od najmłodszych lat jej życia. Pełna namiętności, marzeń, nadziei związanych z przyszłością dziewczynka, wprowadzana powoli w świat niekiedy egocentrycznej arystokracji przez swoją zgorzkniałą babkę tylko po to by stanąć kiedyś na czele najznamienitszego rodu ówczesnej epoki. Rodu, dla którego najważniejsza była wierność Familii i państwu polskiemu. Księżna Izabela była uczona przez Eleonorę z Waldsteinów manier, wyrafinowania i posłuszeństwa. Babka chciała wykreować ją na idealną, jak mogłoby się wydawać, arystokratkę, która z pokorą wysłuchuje tego co mają do powiedzenia inni, a sama nie wdaje się w to bardziej skomplikowane konwersacje ze znamienitymi osobami. Opisana przeze mnie osoba to posąg, który nigdy nie przebiłby się w świecie polityki i mężczyzn, który jest niezdolny do uczuć. Taka postawa to zupełne przeciwieństwo Izabeli. Księżna, bowiem, poprzez niezdarne i nieobyte w świecie dziecko, przemieniała się z wiekiem w dojrzałą kobietę, pokazując coraz to nowe oblicza czytelnikowi.
Książka świetnie oddaje charakter młodziutkiej Izabeli, a następnie dorosłej kobiety, matki, zmagającej się ze swoim życiem uczuciowym, rolą, jaką pełniła w rodzinie i tragediami, które na zawsze pozostawiły rany na jej sercu, a także tragediami jakie rozgrywały się w Polsce - jej ukochanym kraju. Autorka powieści ukazuje w niej Izabele Czartoryską jako kobietę bardzo uczuciową, ale także nad wymiar inteligentną, przyciągającą uwagę, nie tylko jako niepospolicie urodziwa osoba, ale także jako człowiek pałający pasją do polityki, nieprzeciętny słuchacz. Księżną targało wiele emocji, które nadawały jej życiu kolorytu. Nie były to tylko szczęście, nadzieja, miłość, którą Izabela obdarzyła przede wszystkim swoje dzieci, ojczyznę, ale także mężczyzn, którzy byli ogromnymi szczęściarzami, mogąc choć przez chwilę dzielić swoje losy z kobietą, która była pragnieniem niejednego arystokraty, śmiem rzec nawet króla w epoce oświecenia. Były to także samotność, ból po utracie ukochanych, niezrozumienie, poczucie winy, często także niespełnienie. Z książki wnioskuję, że choć Księżna Czartoryska żyła w epoce oświecenia, to jej serce z pewnością należało do romantyzmu. Izabela wyprzedziła swoją epokę, była kobietą światową, niezwykłą, piękną, odważną i uczuciową. Swoją miłość przelewała przede wszystkim na dzieci, dla których bez wątpienia wskoczyłaby w ogień. Chociaż miewała chwilę słabość, w których częściowo odchodziła od swoich przekonań, np. kiedy zmusiła swoją córkę Marię do wyjścia za mąż za pruskiego księcia Fryderyka Ludwika Würtemberg, zawsze myślała wyłącznie o dobru i przyszłości swoich dzieci. Chciała szczęśliwego i łatwego życia dla Marii nie wiedząc, że książę jest prostakiem i żeni się z ukochaną córką Księżnej, aby nie zostać biedakiem. W tej sytuacji Izabela upodobniła się do swojej babki, ale w przeciwieństwie do niej potrafiła przyznać się do błędu i naprawić go. Nie była dumna i nie miała klapek na oczach. Potrafiła w każdym człowieku dostrzec coś niezwykłego. Kierowała się własnymi przekonaniami, prawością, patriotyzmem, dobrocią. Była przykładem prawdziwej, silnej i niezależnej kobiety, Polki. Izabela kochała swoją ojczyznę i pokładała w jej narodzie wielkie nadzieje. Dowodem na to są słowa: „Nie umieliśmy obronić niezależności... Mamy jednak wielki potencjał, wspaniałą historię, kulturę i stare dobre tradycje. Wśród nas żyją ludzie o pięknych duszach i światłych umysłach, dobrzy Polacy i zdolni młodzi racjonaliści. Nie granice tworzą Rzeczpospolitą, lecz jej obywatele. To naród ogłasza swoje istnienie nie mapy. Zniewolony ptak nadal pozostaje sobą. Kocha wolność(...).” „Katastrofa dotyczy państwa, nie jej narodu!” Izabela utożsamia się z tym ptakiem, utożsamia się ze swą ojczyzną - Polską.
Książka Katarzyny Marii Bodziachowskiej wspaniale oddaje tragiczną dla Polaków sytuację jaka zaistniała w państwie. Ukazuję główną bohaterkę Izabelę jako niezależną kobietę dążącą do wymierzonych przez nią samą celów. Kobietę, która jest wzorem do naśladowania zarówno w epoce świecenia, jak i dziś. Czytając lekturę miałam wrażenie, że już na dobre zanurzam się w porywających serce romansach i tragediach Księżnej Czartoryskiej. Zanurzam się w jej życiu, razem z nią przeżywam chwile szczęścia i druzgoczącej rozpaczy. Książka garściami czerpie z faktów związanych z życiem bohaterki, sprawia, że nie można się oprzeć ciekawości związanej z dalszymi losami tytułowej Księżnej Izabeli Czartoryskiej, którą, każdy czytelnik będzie mógł na nowo odkryć. Ponadto powieść ta jest napisana pięknym i barwnym językiem charakteryzującym się wieloma opisami, które wspaniale oddają atmosferę akcji, która dzieje się w akurat czytanym fragmencie i dokładnie tłumaczą, między innymi zawiłości polityczne XVIII wieku. Zarówno płynny, malowniczo wzbogacony wieloma środkami stylistycznymi tekst, jego wymowność pod względem patriotyzmu, historii Polski jak i wzniosłe, monumentalne sceny, wartko prowadzone przez bohaterów dialogi podnoszą walory artystyczne książki.
„Księżna Izabela Czartoryska” to powieść historyczna, która z pewnością przyciągnie wielu czytelników w każdym wieku. Jest ponadczasowa, ma walory parenetyczne i wciąga swoją fabułą. Wyraźna, dobrze dobrana czcionka sprawia, że kolejne strony czyta się z przyjemnością. Okładka jest delikatna, intrygująca, łączy w sobie motyw tajemniczości i romantycznego ducha żyjącego w Księżnej Izabeli, choć sama jak wiemy była bohaterką oświecenia.
Powieść ta z pewnością jest godną polecenia i powinna być obowiązkową pozycją dla wszystkich osób, które cenią sobie w książce połączenie historii, miłości i przygody.
Serdecznie zachęcam do zagłębienia się w życiu Księżnej Czartoryskiej i poznaniu ducha ówczesnej Polski, a w szczególności za pośrednictwem książki autorstwa Katarzyny Marii Bodziachowskiej pt. „Księżna Izabela Czartoryska”.

Autorką książki pt. „Księżna Izabela Czartoryska” jest Katarzyna Maria Bodziachowska. Urodziła się w 1969 r. w Częstochowie. Pełna pasji pisarka, matka, nauczycielka. Ukończyła studia filologiczno-historyczne w Częstochowie.
Lektura przedstawia historię tytułowej Księżnej Izabeli Czartoryskiej już od najmłodszych lat jej życia. Pełna namiętności, marzeń, nadziei związanych...

więcej Pokaż mimo to

Aktywność użytkownika Zula

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


statystyki

W sumie
przeczytano
1
książka
Średnio w roku
przeczytane
0
książek
Opinie były
pomocne
1
razy
W sumie
wystawione
0
ocen ze średnią 0,0

Spędzone
na czytaniu
5
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
0
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]