Sonia

Profil użytkownika: Sonia

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 28 tygodni temu
50
Przeczytanych
książek
95
Książek
w biblioteczce
1
Opinii
0
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: , ,

Natychmiast po przeczytaniu „Coco Chanel. Życie intymne” dodałam ją do grona ulubionych. Czy więc książka jest pozbawiona wad? Ależ nie! Jest tendencyjna, dość oględnie traktuje arcyciekawe wątki , takie jak szpiegostwo czy uzależnienie od narkotyków. Zgodnie z podtytułem, autorka skupia uwagę na romansach projektantki. Z tego względu książka czasem przypomina opartego na faktach harlequina… i jest przeznaczona zdecydowanie dla żeńskiej części czytelników. Ba! Mimo, iż książka ma być biografią, nie odpowiada nawet na najprostsze pytanie – czemu Gabrielle Chanel, kobieta o tak świetnym guście postanowiła przybrać pseudonim „Coco”?!
Dlaczego mimo to książkę Wam polecam?
Zdawałoby się, że życie Coco, barwne i pełne namiętności, jako historia broni się sama i wystarczyłoby jej faktograficzne spisanie by uzyskać wciągającą literaturę. Autorka jednak nie idzie na łatwiznę. Bogaty opis Francji początku XX-ego wieku, śmietanki towarzyskiej, fragmenty listów, pamiętników, wspomnień ludzi bliskich bohaterce, jest dowodem na podjęcie wielowątkowego wnikliwego śledztwa w celu zrozumienia złożonej osobowości bohaterki.
Dzięki tej wielowątkowości, trudno nie odnieść wrażenia że powieść ma wielu bohaterów. Z jednej strony jest Coco Chanel, postać niejednoznaczna, pełna dylematów, skrajności i pasji. Tak barwna, iż nie można jednoznacznie zakwalifikować jej do grona postaci pozytywnych lub negatywnych. Z drugiej strony znajdziemy tu bogaty opis postaci drugoplanowych, nieraz niemal równie ciekawych jak Coco. I to ich - Dymitra Romanowa, Pablo Picasso, Jean’a Cocteau, Jean Paul Sartre’a, Igora Strawińskiego - autorka czasem stawia w centrum uwagi w poszczególnych rozdziałach. Opisane życie artystycznej bohemy przywodzi na myśl upojny i dekadencki klimat „Gry w klasy” Julio Cortázara. Mimo całego uwielbienia dla twórczości Cortázara, czytając tak fascynującą literaturą faktu jak biografia Chanel, można sobie zadać pytanie - po co w ogóle wymyślono beletrystykę?

Natychmiast po przeczytaniu „Coco Chanel. Życie intymne” dodałam ją do grona ulubionych. Czy więc książka jest pozbawiona wad? Ależ nie! Jest tendencyjna, dość oględnie traktuje arcyciekawe wątki , takie jak szpiegostwo czy uzależnienie od narkotyków. Zgodnie z podtytułem, autorka skupia uwagę na romansach projektantki. Z tego względu książka czasem przypomina opartego na...

więcej Pokaż mimo to

Aktywność użytkownika Sonia

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


statystyki

W sumie
przeczytano
50
książek
Średnio w roku
przeczytane
2
książki
Opinie były
pomocne
0
razy
W sumie
wystawione
50
ocen ze średnią 7,3

Spędzone
na czytaniu
280
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
2
minuty
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]