pkk 
status: Czytelnik, dodał: 16 książek i 4 cytaty, ostatnio widziany 3 dni temu
Ulubione cytaty
 • Pokój bez książek to jak ciało bez duszy.
  Gilbert Keith Chesterton
 • Tolerancja jest cnotą ludzi bez przekonań.
  Gilbert Keith Chesterton
 • Często spotyka się słuszną uwagę, że pod wpływem religii zwykły człowiek nabiera poczucia swej niezwykłości. Równie ważną prawdą jest to, że pod wpływem religii, niezwykły człowiek nabiera poczucia swej zwykłości.
  Gilbert Keith Chesterton
 • Wyższość wypływała ze szlachetnego napięcia równości. Właśnie pod wpływem takiej zapalczywej podświadomości i przedziwnej wspólnoty myśli ludzie przechodzą samych siebie.
  Gilbert Keith Chesterton
 • Poza rewolucją, zasadniczym czynnikiem wytwarzającym bohaterów jest religia. Każda zaś religia z natury swojej nie myśli o większej lub mniejszej wartości ludzi pojedynczych, a tylko o ludzkości całej jako głęboko i boleśnie wartościowej, jako o demokracji w wiecznym niebezpieczeństwie. W obliczu religii wszyscy ludzie są równi, jak wszystkie pensy są równe, ponieważ jedyną wartość każdego z nich stanowi podobizna króla.
  Gilbert Keith Chesterton
 • Ludzie nie wiedzą, dokąd zaprowadzić może wesołość; nie wyobrażamy sobie, jak nasi przodkowie, aby dosięgnąć mogła światów nadprzyrodzonych. Dowodzi tego zupełny brak humoru w nadprzyrodzonych wierzeniach ludowych obecnych czasów. Słychać wiele o mądrości nadprzyrodzonego świata, lecz nie ma w nim humoru, jak dawniej, niema figlarnych bożków i radosnych świętych. W ludowych opowieściach znajdujemy nadprzyrodzonego mędrca — doktora Nikola, lecz nie szukajmy w nich rozkoszy ojców naszych, bajki o człowieku tak głupim, że stał się nieomal nadnaturalnym, jak Bottom, tkacz. Zagadką jest dla nas tajemnicza nić sympatii między wróżkami a głupcami. Rozumiemy okultyzm religijny, okultyzm demoniczny, okultyzm tragiczny, lecz humorystyczny okultyzm przechodzi zakres naszej wyobraźni. A jednak okultyzm humorystyczny, to cała treść „Snu nocy letniej", a także i „Dzwonów wigilijnych". Chcąc to należycie ocenić, należy sobie uświadomić, że wesołość — to nie prosty stan fizyczny, lecz fakt mistyczny; że może być niezmierzoną jak smutek; że od żartu mogą runąć niebiosa, że coś może się stać boskim, będąc bezsensownym do absurdu. Wszak śmieszność od wzniosłości dzieli jeden krok.
  Gilbert Keith Chesterton
Moja biblioteczka
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
zgłoś błąd zgłoś błąd