Z życia celebrytów

Angelika Angelika
07.09.2016
Okładka książki Niezrównani Alyson Noël Logo Patronat

Większość młodych ludzi, którzy dopiero wkraczają w dorosłe życie, szuka pracy, mieszkania, swojego własnego miejsca na ziemi i zajęcia, dzięki którym się spełni i odnajdzie szczęście. Nic jednak nie jest za darmo - na wszystko trzeba mniej lub bardziej ciężko zapracować. Nie jest więc dziwnym fakt, że młodzież niezwykle chętnie korzysta z ofert łatwego dużego zarobku, nawet jeśli wiąże się to z różnymi niepożądanymi konsekwencjami. Ale czy na pewno gra zawsze jest warta świeczki?

„Niezrównani” to powieść wprowadzająca czytelnika w świat sławy, pieniędzy, przepychu, ale także jego mrocznych kulisów. Poznajemy Madison Brooks - celebrytkę, która chętnie bywa na imprezach, pozwala się na nich fotografować, chce aby media plotkowały o tym, jak świetnie potrafi się bawić. Jej prywatne życie i przeszłość pozostają jednak w ukryciu - Madison niezwykle skrupulatnie pilnuje tego, aby owe informacje nie wyszły na światło dzienne i nie przykryły jej obecnego, wypracowanego wizerunku. To właśnie postać celebrytki łączy ze sobą losy trójki osiemnastolatków - Layli, Aster i Tommy'ego, którzy dostają od życia wyjątkową szansę. Każde z nich ma marzenia, pragnienia, potrzeby, które są zdeterminowani spełnić. Layla chce pójść na kosztowne studia dziennikarskie, Aster chce zostać znaną aktorką, a Tommy chce założyć własny zespół i koncertować, oddając się swojej pasji. Kiedy więc trafiają na ogłoszenie, mówiące o nietypowym konkursie, w którym główna nagroda to niewyobrażalnie duża suma pieniędzy, a także możliwość poznania największych sław Hollywood, wszyscy podejmują się wyzwania. Nie wiedzą jednak, jak bardzo owa praca wpłynie na ich życie prywatne...

„Niezrównani” to powieść, która troszkę namąciła mi w głowie w ostatnich dniach. A wszystko dlatego, że miałam poważny dylemat jak sprawiedliwie ją ocenić. Moja przygoda z nią zaczęła się niestety negatywnie - w pierwszych rozdziałach bardzo zawiódł mnie infantylny język, płascy bohaterowie i wydarzenia niczym z pierwszego lepszego reality show na MTV. Mimo wszystko brnęłam dalej, licząc na poprawienie się owej nieciekawej sytuacji. Przeczytałam kilkanaście stron, kilkadziesiąt, wkroczyłam w pierwszą setkę... i nawet nie wiem kiedy, ale w końcu wciągnęłam się w tę historię. Powoli przyzwyczaiłam się do stylu autorki, bohaterowie nabrali nieco więcej barw, a fabuła naprawdę przybrała bardzo ciekawy obrót. Nie mówię oczywiście o jakiejś całkowitej metamorfozie w fantastyczną powieść, bo nadal zdarzały się sytuacje i zachowania bohaterów, które w moim odczuciu były infantylne i irytujące, aczkolwiek lektura całości stała się przyjemna i byłam w stanie przymknąć oko na pewne niedociągnięcia czy to w stylu autorki, czy w kreacji postaci.

Pomimo swojej prostoty i ogólnego rozrywkowego wydźwięku, książka ta zawiera kilka bardzo fajnych, wartościowych elementów moralizatorskich i refleksyjnych. Alyson Noël ukazała kulisy świata celebrytów, świata, który pospolity człowiek zna głównie z telewizji, prasy, internetu, czyli źródeł, które nie są do końca wiarygodne, bo bazują przede wszystkim na sensacji i rozgłosie. W „Niezrównanych” autorka w bardzo bezpośredni sposób pokazuje jak to wszystko wygląda naprawdę, jak celebryci muszą podporządkować życie prywatne życiu zawodowemu, jak każde ich publiczne posunięcie wpływa na całokształt ich wizerunku. Czytelnik ma również okazję dostrzec jak niebezpieczne i niszczące potrafią być konsekwencje wynikające ze sławy i pogoni za pieniądzem.

„Niezrównani” to książka, którą czyta się łatwo i szybko, a fabuła potrafi zainteresować i porwać czytelnika. Co prawda, miałam z nią pewne problemy na samym starcie, jednak z biegiem historii wciągnęłam się w losy bohaterów i z czystej ciekawości sięgnę po drugi tom. Powieść tę polecam fanom książek i seriali Pretty Little Liars oraz Plotkary, a także wszystkim zainteresowanych kulisami świata celebrytów i miłośnikom lekkich, niewymagających thrillerów młodzieżowych.

Angelika Paterak