Pierwsi uwodziciele Amazonii

fossa fossa
09.03.2016
Okładka książki Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii Sy Montgomery Logo Patronat

Różowe delfiny nie tylko faktycznie istnieją, ale stanowią nieodłączną część życia społeczności zamieszkującej dorzecze Amazonii. Równie często jak w wodzie występują w ludzkich przesądach, snach albo opowieściach przekazywanych z ust do ust. To stworzenia tajemnicze, ale też wyjątkowo kochliwe. Gdy pod męską postacią wychodzą na ląd uwodzą najpiękniejsze dziewczęta. Wówczas taki zakochany delfin gotowy jest porwać swoją wybrankę do osławionego podwodnego miasta Encante. A nieszczęśliwie zakochany delfiny oznacza nie mniejsze kłopoty. Tak przynajmniej twierdzą mieszkańcy Amazonii, którzy nawet jeśli nie widzieli na własne oczy niecnych występków delfinów to na pewno znają kogoś kto doświadczył tego na własnej skórze.

Urokowi tych dziwnych stworzeń nie oparła się również amerykańska pisarka i przyrodniczka, Sy Montgomery. Jak sama przyznaje jej książka, „Podróż różowych delfinów” to nic innego jak historia miłosna. I dlatego nie zważając na ryzyko, niewygody i koszty podążała za nimi niestrudzenie przez najdziksze zakamarki amazońskiej dżungli. Wszystko po to by w mulistej wodzie zobaczyć kawałek różowej głowy, płetwy albo ogona. Zwieńczeniem podróży Sy okazało się pływanie z delfinami, co z pewnością wynagrodziło jej wszystkie wcześniejsze trudy oraz drobne niepowodzenia. Wygląda też na to, że delfiny odwzajemniły jej uczucia - a na pewno ciekawość - bo z początku ostrożnie, a później coraz śmielej odkrywały przed nią swoje różowe oblicza.

W książce Montgomery delfiny stanowią też punkt wyjścia do szerszych rozważań, a te najczęściej dotyczą tak palącej kwestii jak kondycja Amazonii. Autorka w tym temacie wykazuje głębokie zrozumienie problemów trawiących zarówno sam obszar jak i jego mieszkańców. Choć na każdym kroku Sy dostrzega zagrożenia lub poczynione już przez człowieka szkody to zauważa też zmiany na lepsze. Niepohamowana ludzka chciwość sprawia jednak, że ekolodzy niezmiennie drżą o przyszłość lasów deszczowych. Ale w tym niepokojącym obrazie pocieszający jest przynajmniej fakt, że różowe delfiny z amazońskich dorzeczy mają się całkiem dobrze i póki co nic im nie grozi. Ich butlonosi bracia zamieszkujący bezbrzeżne tonie oceanów nie zawsze mają tyle szczęścia.

Wyprawa Sy Montgomery śladem delfinów o tym niecodziennym ubarwieniu okazała się podróżą złożoną i wielowymiarową. Autorka dzieli się nie tylko pasją, ale też wiedzą. Pisanie o Amazonii przez pryzmat ludowych wierzeń, ekologii, prehistorii jak i własnych doświadczeń dostarcza masy ciekawych spostrzeżeń. Jednak na niewiele by się to zdało gdyby Sy Montgomery była kiepską pisarką. Tymczasem jest ona jedną z lepszych pisarek wśród przyrodników, łączącą w sobie najlepsze cechy obu tych profesji. W rezultacie „Podróż różowych delfinów” to piękna i mądra książka, która na pewno spełni oczekiwania amatorów gatunku - tego literackiego i tego zoologicznego.

Anna Aniszczenko