Mówić do rzeczy!

jusola jusola
05.03.2015
Okładka książki Słowa do rzeczy Ewelina Lasota, Dorota Majkowska-Szajer

Pewnie, że lepiej mówić do rzeczy niż mówić od rzeczy, prawda?

Bo jeśli człowiek nie zna znaczeń związków frazeologicznych używanych w języku, którym się posługuje, to może pleść koszałki-opałki. A jeszcze może się okazać, że ktoś zabije mu (językowego) ćwieka tak skutecznie, że jedyne, co pozostanie, to bić na alarm. Konia z rzędem więc temu, kto będzie w stanie językową wiedzę ot tak, po prostu, nakłaść łopatą do głowy!

Nie wiem, czy Ewelina Lasota, Dorota Majkowska-Szajer (autorki) i Monika Grubizna (ilustratorka) harowały jak wół, tworząc książeczkę „Słowa do rzeczy”. Mam jednak nadzieję, że uda im się nabić sobie kabzę za jej pomocą, bo bardzo na to zasługują. „Słowa do rzeczy” to zbiór krótkich opowiastek o frazach, słowach i wyrażeniach, które przechowują w sobie pamięć o przedmiotach często już zanikających (np. rożek na tabakę, wóz drabiniasty), jak i sytuacjach we współczesnym świecie coraz rzadszych (np. maglowanie, tkanie, czerpanie wody ze studni za pomocą żurawia) albo - wręcz przeciwnie - ciągle się zdarzających, choć już z inną oprawą, o czym świadczy na przykład smalenie cholewek.

Książka adresowana jest do starszych dzieci. Myślę jednak, że z przyjemnością, podczas wspólnej lektury, zajrzą do niej i dorośli. Ma ona naprawdę ciekawą oprawę wizualną. Niebanalne rysunki odwołujące się do treści wyrażeń wspomagane są przez arcyciekawy suplement, czyli zdjęcia przedmiotów ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie (wydawcy), każde opatrzone krótkim opisem z informacją o nim oraz miejscu i czasie jego pochodzenia.

Aby więc nie gubić wątku podczas ważnych rozmów na szczeblu ani nie pozwolić, by ktoś wyświadczył nam niedźwiedzią przysługę, niewłaściwie podpowiadając znaczenie wypowiadanych fraz, warto potraktować lekturę jako dojną krowę i dzięki niej mieć w zanadrzu coś językowo pewnego.

Niedawno Wydawnictwo Czarne promowało antologię „Zapomniane słowa”. Podobną funkcję pełnią „Słowa do rzeczy” - chronią związki frazeologiczne przed tym, by niepotrzebnie nie trafiły do lamusa.

Polecam!

Justyna Radomińska

PS. Oczywiście nie wykorzystałam wszystkich wyrażeń znajdujących się w książce.