Z wizytą u Goreya raz drugi…

jusola jusola
12.03.2013
Okładka książki Pamiętna wizyta i inne utwory Edward Gorey

Najpierw „Osobliwy gość”, teraz „Pamiętna wizyta”. Krakowski Znak dba o wielbicieli purnonsensowych opowieści! Edward Gorey, XX-wieczny amerykański ilustrator, pisarz i publicysta, tym razem w odsłonie prozatorskiej. Czytelnik znajdzie wzruszające i tragiczne (ha! ha! ha!) opowiadanie „Nieszczęsne dziecię”, równie wzruszającą, a nawet może i bardziej (ha! ha! ha!) historię zapominalskiej Drusilli („Pamiętna wizyta”). Jest coś i dla wielbicieli biografii – ilustrowana, bo z obrazkami przecież, historia baletnicy Maudie, której życie artystyczne i nie tylko (ha! ha! ha!) było raczej monotonne („Pozłacany nietoperz”). Tym, co sił popróbować pragną w kryminale, polecam pod wielce nic niemówiącym tytułem „Tamten posąg”, w którym tropu złapać chyba nikomu się nie uda (ha! ha! ha!). Wielbicielom jednośladów radzę zadumać się (ha! ha! ha!) nad ascetycznym rysunkowo i tekstowo „Retorycznym rowerem”. Wszystkim, co mienią się fanami Goreya, wcielić się (ha! ha! ha!) w obłędnego  wielbiciela pewnej divy operowej i tejże (ha!) w „Błękitnym auszpiku”.

Wszystko opowiedziane charakterystyczną quasi-wiktoriańską czarno-białą kreską i jednozdaniowym do rysunku komentarzem w tłumaczeniu Michała Rusinka.  Tomik (niebieski tym razem) to niebywała gratka dla tych, którzy próbują szukać rozwiązań egzystencjalnych problemów i sensu dla egzystencjalnych doświadczeń, a mają na tyle zdrowego rozsądku, by się nie zdziwić, że rozwiązań brak, a sensu nie ma.

Recenzent w kropce jest. Chichocząc trudno co mądrego napisać. Na wszelki wypadek więc – drogi Czytelniku – mały czy duży, chudy czy gruby, kobieto czy mężczyzno – Goreya w dłoń bierz! Książeczka nieduża, a uciechy sporo!

Justyna Radomińska