rozwiń zwiń

Od przeszłości nie ma ucieczki

AgnieszkaB AgnieszkaB
17.09.2019
Okładka książki Jednak mnie kochaj Laura Kneidl

Powieść Laury Kneidl „Jednak mnie kochaj” to pierwsza część serii dla młodzieży o dziewiętnastoletniej Sage. Choć historia z pozoru może się wydawać banalna, to mamy do czynienia z całkiem wartościową pozycją.

Główna bohaterka powieści, Sage, wyjeżdża z rodzinnego Maine, by studiować na uniwersytecie w Melview w Nevadzie. Nieprzypadkowo wybiera uczelnię oddaloną od domu. Dziewczyna ucieka przed koszmarem ze swojej przeszłości. Nie ma nic oprócz samochodu, który służy jej za mieszkanie, kilku najpotrzebniejszych osobistych przedmiotów i traumy, która mocno wpływa na jej życie. Na szczęście szybko poznaje April i jej brata Lucę, z pozoru beztroskiego playboya, lecz w głębi duszy wrażliwego chłopaka. Rodzeństwo wyciąga do niej pomocną dłoń i szybko stają się przyjaciółmi. Niestety okazuje się, że nie tak łatwo uciec przed przeszłością.

Z jednej strony „Jednak mnie kochaj” prezentuje najbardziej oklepany z możliwych motywów miłosnych: ona – nieśmiała, samotna, niezauważalna, i on – nieziemsko przystojny, bożyszcze kobiet, lecz dla niej gotowy porzucić życie playboya i poświęcić się całkowicie prawdziwej miłości. Wszyscy znamy to aż za dobrze – czytając historię opartą na takim kontraście, nie można pozbyć się wrażenia kiczu. W końcu ile razy można napotykać różne wariacje na temat opowieści o kopciuszku i księciu z bajki?

A jednak powieść Laury Kneidl nie jest tylko banalnym romansidłem dla nastolatek. Autorka porusza trudny i ważny temat przemocy w rodzinie, skupiając się na psychice ofiary: na tym, jakie konsekwencje tego typu doświadczenia na niej wywierają, ale też na tym, dlaczego krzywdzona osoba milczy, nie prosi o pomoc. Czytając powieść, możemy w pełni wczuć się w sytuację Sage, zrozumieć motywy jej postępowania. To postać, która być może nie zawsze podejmuje w życiu najlepsze dla siebie decyzje, ale na pewno może imponować siłą i determinacją.

„Jednak mnie kochaj” nie jest zamkniętą całością, to pierwsza część serii. Poza tym, że jest wiarygodna psychologicznie, naprawdę wciąga. Kończy się w takim momencie, że trudno było mi pogodzić się z faktem, że nie mogę od razu sięgnąć po kontynuację. Chciałabym natychmiast poznać dalsze losy Sage. Jestem pewna, że sięgnę po kolejną część, gdy pojawi się na polskim rynku.

Z czystym sumieniem mogę polecić powieść „Jednak mnie kochaj”, szczególnie młodym osobom, do których docelowo jest skierowana. To wciągająca książka, która porusza ważne tematy, czasem wciąż traktowane jak tabu. W kategorii powieści dla młodzieży to pozycja naprawdę godna uwagi.

Agnieszka Budna