Co tak naprawdę mówi Koran. Chrześcijański przewodnik po Świętej Księdze islamu

978-83-927983-1-6
Koran, Biblia, chrześcijaństwo, islam
religia
olija21

W miarę jak islam - religia powstała w oparciu o Koran - kontynuuje swoją globalną ekspansję, pojawia się coraz większa potrzeba lepszego zrozumienia świętej księgi muzułmanów. Chrześcijanie, ignorując religię Mahometa, narazić się mogą nie tylko na ryzyko intelektualnej apatii, niezrozumienia czy tworzenia stereotypów, ale i naiwnych ocen. Mogą także wpaść w pułapkę bezmyślnego demonizowania tej religii. Czytając prasowe newsy o Al-Kaidzie i zagrożeniach związanych z prowadzonym przez nich dżihadem, często zadajemy sobie różne pytania. Jak pogodzić te doniesienia z informacjami muzułmańskich intelektualistów, że islam jest religią pokoju i społecznej harmonii? Co jest prawdą? Co tak naprawdę mówi Koran? Jak powstała ta święta księga islamu i jaki był jej wpływ na społeczeństwa? Książka ta odpowiada na te pytania. Autor, znawca tematu, wprowadza nas w zwięzły i przejrzysty sposób nie tylko w historię samego Mahometa, ale i w genezę Koranu. Informacje często przedstawia w kontekście porównawczym do doktryn chrześcijaństwa i Biblii. Dzięki temu jego praca ma ogromne walory poznawcze.

Przemek | 2015-03-15
Przeczytana: 15 marca 2015

Książka napisana dosyć porywająco i emocjonalnie. Autor wywodzi się z rodziny islamskiej (ojciec do śmierci był praktykującym muzułmaninem), a sam jest chrześcijańskim pastorem. Jak sądzę, musiał w którymś momencie odrzucić islam na rzecz chrześcijaństwa i z tej perspektywy opowiada o Koranie. Generalnie, widzi w Koranie "uboższego brata" Biblii--w Koranie widzi właściwie okrojone wątki biblijne, pozbawione, na skutek niepełnych wiadomości Mahometa o chrześcijaństwie, wielu istotnych treści. Te braki Mahomet uzupełnił po swojemu wierząc, że jego objawienie jest tym samym, którego doznali poprzedni prorocy (jedno z ważniejszych założeń islamu).
W Koranie autor próbuje wyszukiwać sprzeczności[1], choć wg muzułmanów jest to idealna święta księga, kopia napisanej po arabsku takiej samej księgi, znajdującej się w niebie. Próbuje też pokazywać źródła niechęci muzułmanów do chrześcijan: grzech szirk polegający na zestawianiu z Allahem innego bóstwa--nie rozumieją idei Trójcy Świętej i...

Gonzales | 2014-07-13
Przeczytana: 06 sierpnia 2012

Książka obfitująca w ciekawe i wartościowe informacje. Jej dużym minusem jednak jest brak obiektywizmu. Końcowe uwagi autora i usilne przekonywanie co do wyższości chrześcijaństwa nad islamem przekreślają moim zdaniem całą zawartą w niej wiedzę.
Dla chrześcijanina pragnącego umocnić się w wierze - w sam raz. Natomiast każdemu kto szuka suchych, rzeczowych faktów radzę sięgnąć po inną pozycję.

polczyn | 2014-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Moje pierwsze "zderzenie" z islamem, wyłączając strzępki informacji o samej religii i masę doniesień o poczynaniach radykałów w mediach. Zawiera wiele ciekawostek o genezie i ekspansji świata muzułmanów oraz o sposobie traktowania oświeconej księgi przez wyżej wymienionych. Sporym atutem jest zestawienie ze sobą islamu i chrześcijaństwa na zasadzie różnic i podobieństw. Irytujące dla mnie(osoby niewierzącej) były ciągłe próby uświadamiania czytelnika o chrześcijaństwie jako jedynej słusznej drodze.

MoznaPrzeczytac | 2015-10-10
Przeczytana: 10 października 2015

Unia Europejska ma obecnie wielki problem związany z napływem muzułmańskich emigrantów. Pogląd na tą kwestię dzieli społeczeństwo Europy. Zdaniem jednej strony (rządzącej w wielu krajach „Starej Unii”), nie stanowią oni żadnego zagrożenia i możemy ich wszystkich przyjąć. Druga strona obawia się napływu licznej, obcej kulturowo społeczności, przepojonej duchem dżihadu do zlaicyzowanych krajów Europy. Kto ma rację w tym sporze? Czy jest islam i dżihad? Jakie stanowisko powinien zająć chrześcijanin wobec tych faktów?

Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć w swojej książce Mateen Elass „Co nam mówi Koran. Chrześcijański przewodnik po świętej księdze Islamu”. Autor, wywodzący się z muzułmańskiej rodziny, pastor kościoła prezbiteriańskiego w Stanach Zjednoczonych wyjaśnia czytelnikowi pochodzenie świętej księgi islamu, jej roli w tej religii oraz poglądów wyznawanych przez jej wyznawców i badaczy. Z jego narracji możemy wyczytać o „ułomnościach” tej księgi, a poprzez liczne...

marw | 2015-10-16
Przeczytana: 16 października 2015

Wnioski po lekturze. Islam nie jest, nigdy nie był i nigdy nie będzie religią pokoju. Koran nakłada na KAŻDEGO muzułmanina obowiązek dżihadu, aż do jego globalnego panowania. Tak zwany Islam umiarkowany nie jest prawdziwym Islamem. Nie ma żadnej płaszczyzny porozumienia religijnego pomiędzy islamem, a chrześcijaństwem.

minik | 2014-12-05
Przeczytana: 29 stycznia 2015