Z Tango jest nas troje

9788392619918
Katarzyna Remin
pingwin homoseksualizm LGBT

Okładka książki And Tango Makes Three Peter Parnell, Justin Richardson
And Tango Make... Peter Parnell, Just...

Okładka książki Noc bez księżyca Shira Gefen, Etgar Keret
Noc bez księżyca Shira Gefen, Etgar ...
Okładka książki Grzeczna Gro Dahle, Svein Nyhus
Grzeczna Gro Dahle, Svein Ny...
Okładka książki Gałka od łóżka Mary Norton, Jan Marcin Szancer (ilustrator)
Gałka od łóżka Mary Norton, Jan Ma...
Okładka książki Nie każdy umiał się przewrócić Ewa Stiasny, Toon Tellegen
Nie każdy umia... Ewa Stiasny, Toon T...
Okładka książki Kupa. Przyrodnicza wycieczka na stronę Nicola Davies, Neal Layton
Kupa. Przyrodn... Nicola Davies, Neal...

Piękna bajka o normalności i uczucia w świecie zwierząt:)

Piękna bajka o normalności i uczucia w świecie zwierząt:)

Piękna, wzruszająca pozycja. Takie książki powinno się obowiązkowo czytać nie tylko dzieciom w przedszkolach i szkołach, ale przede wszystkim ich rodzicom, może wówczas nasz kraj nie byłby aż tak przesiąknięty nienawiścią i nietolerancją, która w głównej mierze wynika z niewiedzy i ignorancji.

[znalazłam! Po roku szukania! Nie na regale. POD regałem dziecka]
Przeurocza historia i oprawa graficzna. Ważna książka - bo chyba pierwsza taka pozycja dla dzieci w Polsce. Może kiedyś się doczekamy przekładu z francuskiego fenomenalnej książeczki "O księżniczce, której nie podobali się książęta?"

[znalazłam! Po roku szukania! Nie na regale. POD regałem dziecka]

Jak wspaniale, że ta prawdziwa historia została przeniesiona na farbę drukarską oraz papier. Przyjazne, delikatne promowanie tolerancji dla najmłodszych :).

Uwaga: spojler!

- Nazwiemy ją Tango - zdecydował pan Gramzay. - Bo tango można tańczyć tylko w parze.
(...)
Tango była pierwszym pingwinem w zoo, który miał dwóch tatusiów.

Powyższe cytaty pochodzą z bogato ilustrowanej książki dla dzieci "Z Tango jest nas troje".
Justin Richardson i Peter Parnell opisali prawdziwą historię dwóch samców pingwinów maskowych
z ogrodu zoologicznego w Central Parku w Nowym Jorku.

Jeszcze jeden cytat (z notki od autorów, znajdującej się na końcu książki):
Roy i Stilo przez wiele lat mieszkali na jednym wybiegu (...),w 1998 roku zaprzyjaźnili się i od tamtej pory są parą.
Tango, ich jedyne pisklę, urodziła się z jajka, które złożyła inna para pingwinów - Betty i Porkey (...) [którzy] nigdy
nie umieli opiekować się więcej niż jednym pisklęciem naraz.

Książka jest prosta, ciepła, wzruszająca.
Zarówno w warstwie słownej, jak i wizualnej.
Niektórzy się obruszą. Ja nie widzę tu nic niewłaściwego. Ot, przyroda.
Nie dodam nic więcej ;-p

Książkę "Z Tango jest nas troje" podsunęłam do przeczyatnia córce
i wszystkim dzieciom gorąco polecam.

Uwaga: spojler!

(...)
Tango była pierwszym pingwinem w zoo, który miał dwóch tatusiów.

z ogrodu...

I pomyśleć, że dopiero kilka dni temu, za sprawą jednego z tekstów na LC, dowiedziałam się o istnieniu tej książeczki! LGBT dla dzieci? Niezwłocznie musiałam się przekonać, co jest grane.
I jestem urzeczona. Ta przepiękna, choć tak krótka opowiastka, podniosła mnie na duchu. Zaledwie kilkadziesiąt linijek tekstu - ale jaki przekaz!
Jak się okazuje, można pisać o tolerancji w prosty i przystępny dziecku sposób. Ta historyjka uczy tego, że każdy z nas, niezależnie od osobistych preferencji, ma prawo do szczęścia. Że nawet ci, których uważamy za 'innych', są w głębi duszy tacy sami jak my.
Książeczka ma walory wychowawcze, ale i edukacyjne. I do tego te urocze ilustracje! Dzieci je pokochają.
W stosownym czasie zaprezentuję ją własnym pociechom. Oczywiście, kiedy już będę je miała :)

Jak się okazuje, można pisać o tolerancji...

Nie jest to książka wybitna literacko ale uważam, że warta uwagi. Nie ma w końcu na naszym rynku wielu pozycji o homoseksualizmie dla małych dzieci. Poza tym dzieci kochają pingwiny - moja córeczka je uwielbia. Te z książeczki pokochała, choć na razie rozumie tylko obrazki to ilustracje jej się bardzo podobały :)

dla dzieci o tolerancji

dla dzieci o tolerancji

„Z Tango jest nas troje” to kolejna niesamowita książka dla dzieci wydawnictwa AdPublik, którą miałam przyjemność przeczytać. Podobnie jak w przypadku poprzedniej, oczarował mnie sposób opowiadanej historii, podejście do tematu homoseksualizmu i naturalne jego przedstawienie.

Historia pingwinów Roy i Silo, dwóch samców żyjących wspólnie w jednym z amerykańskich zoo, jest historią prawdziwą. Wśród wielu pingwinich rodzin, właśnie ich dwoje postanowiło żyć razem; zbudowali dla siebie dom, śpiewali pieśni godowe, wszystko robili wspólnie. Podpatrując inne pingwiny wysiadujące swoje jaja, Roy i Silo znaleźli kamień i dbali o niego. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności jedno z jaj pozostało bez opieki i opiekun z ogrodu zoologicznego postanowił przekazać je naszym bohaterom.

„Z Tango jest nas troje” to piękna i wzruszająca opowieść o rodzinie i miłości rodzicielskiej. W tym tkwi główna siła przekazu opowiadanej historii. Roy i Silo nie są przedstawione jako anomalia, jako dziki wybryk natury i laboratoryjna próbka, którą należy zbadać. Pingwiny te to kochająca się i wspierająca nawzajem rodzina, w której pojawia się córka, a rodzice troszczą się i dbają o jej dobro.

To kolejna wspaniała opowieść, którą powinien poznać każdy młody czytelnik wkraczający dopiero w życie. Piękne obrazki przedstawiające życie codzienne pingwinów wzmacniają tylko sympatię do bohaterów opowieści. W przypadku pingwinów, ich wygląd oddziałuje na czytelnika podwójnie; zarówno bowiem samce, jak i samice przedstawione są identycznie, dzięki czemu patrząc na główną, męską parę bohaterów nie odbieramy ich jako odmieńców, a jako zwartą i równoprawną część większej społeczności.

Żałuję, że w czasach mojego dzieciństwa nie znałam tak pięknych i mądrych bajek. Cieszę się jednak, że teraz, kiedy bardzo powoli akceptacja społeczna homoseksualizmu jest coraz większa, młodzi czytelnicy zdobędą możliwość wpojenia sobie tak ważnych wartości, jak tolerancja. Rodzicu! Przeczytaj swym dzieciom opowieść o młodej Tango, która ma dwóch tatusiów. Być może za kilka lat, rodzina taka jak opisana w książce, traktowana będzie z należytym jej szacunkiem.

• LGBT
  • Dla dzieci