Niespodzianki

Tłumaczenie: Ariadna Demkowska
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Tales of the Unexpected
roald dahl, niespodzianki

"Niespodzianki" to zbiór szesnastu opowiadań zaczerpniętych z tomów "Someone like you" (1954) I "Kiss Kiss" (1960). Są to opowiadania osobliwe - jest w nich i groza, i czarny humor, i przedziwne wydarzenia. Na wyraziście i precyzyjnie zarysowanym tle autor tworzy sytuacje pełne narastającego napięcia, stopniowo odsłania dziejące się wypadki, aż do niezwykłego rozwiązania. Ukazując bohaterów w ich dramatycznej codzienności Dahl demaskuje bezwzględność ogłady, elegancji i życiowej rutyny.

"Niespodzianki" mogą zainteresować każdego czytelnika, są świetną relaksową, a jednocześnie pouczającą lekturą.

Adrian Burz | 2013-10-15
Przeczytana: 15 października 2013

Moim zdaniem w polskim języku powinien istnieć odpowiednik gatunku "mystery". Nie jestem w stanie określić innym słowem przynależności "Tales of the Unexpected". To podszyte czarnym humorem opowiastki, mieszczące się w worku z literaturą grozy, ale pozbawione nadnaturalnych zjawisko (z dwoma małymi wyjątkami). Zazwyczaj zaczynają się jak zwykła historia obyczajowa, by na końcu zaaplikować czytelnikowi sporą porcję makabry. Czy ta się to troszeczkę jak książkę z dowcipami, bo najistotniejsza zawsze jest puenta. Przyjmując oczywiście że będą to dość osobliwe dowcipy.

Nie wszystkie opowiadania są na równym poziomie, ale łatwo wskazać ich wspólne mianowniki. Dahl specjalizuje się w wyśmiewaniu wyższych klas, ich przyzwyczajeń, fobii, wstrętu do biedoty, oraz przede wszystkim skąpstwa. Bohaterowie zazwyczaj targani chciwością, sami skazują się na porażkę. Nieodłącznym elementem ich życia jest hazard. Podejrzewam, że sam autor pasjonuje się wszelakiego rodzaju zakładami, bo takowych tu...

kipog | 2013-01-07
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Rewelacja. Opowiadania zaskakujace, subtelne, smieszne. Trudno przewidziec jak skonczy sie dane opowiadanie, choc po kilku wiemy juz ze koniec zawarty jest w poczatku. Rewela dla kazdego.

romeo | 2016-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2016

Lektura dobra gdy ma się ochotę poprawić sobie nastrój. Wszystkie 16 opowiadań czyta się lekko i przyjemnie, we wszystkich jest suspens, zaskoczenie, odrobina grozy i czarnego humoru.Książka dla każdego.

Barbara | 2014-10-04

Opowiadania odrobinę mroczne, zaskakujące, nietypowe, z dozą czarnego humoru - dokładnie takie, jakie powinny być. Więcej, więcej!

majkey | 2013-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Bardzo ciekawe opowiadania. Nadają się idealnie do zapamiętania i opowiadania jako anegdoty w towarzystwie :)

Jagodamit | 2015-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Zaskakujące zakończenie... to jest to, co nie zawsze nas cieszy, ale czyta się z przyjemnością.

iskierka | 2011-01-29

najlepsza książka jaką znam