Nasza różna Europa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0216-8
historia
Hotwarty

Ludwik Stomma zaprasza nas do intelektualnej gry z historią. Polega ona na wybraniu dowolnej daty z przeszłości (tu ograniczonej latami 966–1795, znaczącymi dla dziejów Polski) i sprawdzeniu, co w tym czasie działo się w poszczególnych zakątkach kontynentu europejskiego, prześledzeniu historii równoległych. „Można tę książkę czytać jako zbiór historycznych anegdot, ale także jako propozycję...

„Można tę książkę czytać jako zbiór historycznych anegdot, ale także jako propozycję spojrzenia na kontynent naszych przodków, francuskich, duńskich, czy hiszpańskich. Były to światy niekiedy bliskie, czasami tak odległe, że porównać się ich nawet nie da (...). Raz byliśmy w szarym ogonie Europy, niekiedy na jej czele. Nie ma to jednak najmniejszego znaczenia. Bo oto jest nareszcie Europa, a my w niej, chociaż jakie trudne i bolesne były dzieje...” (fragment książki).

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry, 2012

źródło okładki: http://www.iskry.com.pl/tytul/5487

almos | 2014-11-20
Przeczytana: 10 listopada 2014

Pomysł na książkę jest taki: wybrał Stomma dość arbitralnie kilkanaście dat i pisze co działo się wówczas w Polsce i Europie. Zaczyna od roku 966 a kończy na 1795; są to dwie ważne daty w historii Polski, a między nimi to już dobrane dowolnie.

We wstępie autor pisze: „Można tę książkę czytać jako zbiór historycznych anegdot (mam nadzieję, że takowych nie zabraknie), ale także jako propozycję spojrzenia na kontynent naszych przodków, francuskich, duńskich, czy hiszpańskich… etc. Były to światy niekiedy bliskie, czasami tak odległe, że porównać się ich nawet nie da.”

Mamy, co typowe dla tego autora, sporo ciekawych spostrzeżeń na temat rozumienia historii, i przenoszenia naszej współczesnej perspektywy w czasy dawne. I tak, pisze: „ My, dzieci Internetu, musimy sobie uświadomić, że apele książąt rozbrzmiewały pod sklepieniami ich komnat, a dalej wynosili je już gońcy w miarę sił własnych i wydolności konia. Realna władza książąt roku 1195 nie sięgała i sięgać nie mogła dalej niż...

Bacha85 | 2014-01-01
Przeczytana: grudzień 2013

Sięgnęłam po tę pozycję, by nieco skurczyć mą historyczną ignorancję, bo choć od zawsze uważałam historię za niezmiernie pasjonującą dziedzinę, nigdy nie natrafiłam na osobę, która przekazałby mi ją w strawnej wersji. Czy ta książka choć co nieco zwiększyła moją wiedzę o świecie minionym? Ciężko powiedzieć i choć czytałam ją z przyjemnością, jednak nie czuję się dużo mądrzejsza niż przed jej lekturą.

Jest to dość dziwna książka, autor wybrał trzynaście dat, ważnych w historii pierwszej Rzeczpospolitej i podsumował co w danych latach działo się z Europie. Datą otwierającą to swoiste kalendarium jest data Chrztu Polski, zamyka je zaś data ostatniego rozbioru- rok 1795. Nie jest to jednak wyczerpujące źródło wiedzy o Europie, nie pozwala na to objętość tego dość skromnego dzieła. Jest to zbiór opowieści, wyrywków historii opowiedzianych w bardzo przystępnym, nieco gawędziarskim stylu.

Autor wysnuwa w tej pozycji wiele teorii, rozprawia się między innymi z mitem, od lat...

Marfield | 2013-12-17
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Dość ciekawa i jak dla mnie nowatorsko napisana książka. Autor wyznacza szereg dat ważnych z punktu widzenia Polski i przytacza ważniejsze wydarzenia dziejące się w tym czasie w Europie. Całość daje fajny efekt. Plus też za styl i lekkość pisania o często nielekkich tematach.

fortibus | 2016-01-21
Przeczytana: styczeń 2016

Stomma zachęcił mnie po swojej publikacji o królach polskich. nasza różna Europa jest książką ciekawą, ale trochę...za krótką. Wydarzenia w niej zawarte zostały tylko zasygnalizowane i podane w formie kompendium wiedzy.Brakło mi większego odniesienia do losów Polski (np czy ta i tamta sprawa w Europie spowodowała u nas to a tamto).
Książka aktualna nawet w odniesieniu do spraw dnia dzisiejszego. Dziś Polska ma swoje zdanie na pewne tematy,a świat w miejscu nie stoi i wszędzie w Europie też sprawy przybierają obrót przeróżny. Stosy się nie palą, ale palą się sklepy, ulice, domy..jak kiedyś tak i teraz.

Przepraszam, ale nie. Ani styl książki, ani 'historyczny internacjonalizm', ani próby dostosowania treści do 'dzieci Internetu' do mnie nie przemawiają i, mówiąc wprost, są po prostu wymówką dla kiepsko napisanej książki, w której autor chce się pochwalić swoją erudycją.

langlang | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Sporo chaosu, trochę faktów, mniej spójności. Da się czytać, ale tylko z przerwami. Po każdym rozdziale ogarnia mętlik ale w końcu tytuł zobowiązuje.

eltoronegro | 2017-05-19
mmmi | 2017-03-10