Code of Commerce: Business etiquette and more

2020-08-12
2020-08-12
3200071583
etyka biznesu poradnik

Nie czytam zazwyczaj poradników, nieważne, czego by one dotyczyły - pewnie coś w tym jest, że nie przepadam za tym, że mówi mi się, co i jak powinnam robić ;). Po "Code of Commerce" sięgnęłam jednak z polecenia - ciekawa, co znajdę w środku. Książeczka jest niewielka, to właściwie kieszonkowy poradnik, który czyta się bardzo szybko.
Poradnik podzielony jest na kilka rozdziałów, a każdy z nich - na kilka kolejnych króciutkich podrozdziałów. Z książki dowiemy się, jak wywrzeć dobre pierwsze wrażenie podczas spotkań biznesowych, jak budować dobre relacje w pracy, jak przeprowadzać wartościowe zebrania i konferencje telefoniczne, jak zachowywać się podczas kolacji i podróży służbowych... Wiedza w pigułce zebrana przez lata doświadczeń, które autor zebrał w międzynarodowych korporacjach. Całość napisana jest lekkim i przystępnym stylem - trochę obawiałam się, że książka o etykiecie biznesowej napisana po angielsku może być pełna zaawansowanego słownictwa, z którym raczej nie spotykam się na co dzień, ale nie miało to na szczęście miejsca. Mnóstwo tu różnych ciekawostek odnośnie zachowań ludzi w różnych sytuacjach biznesowych - niektóre komentarze wydają się być oczywiste, inne mogą być dla nas zaskoczeniem. Lektura wzbogacona jest komiksowymi obrazkami przedstawiającymi dwie postacie w różnych sytuacjach.
Gdybym miała się czegoś przyczepić (a nie byłabym sobą, gdybym się nie przyczepiała ;) ),to na pewno nie zaszkodziłoby, gdyby książka była bardziej rozbudowana. Wiem, że z założenia miały to być "informacje w pigułce", ale większość z tych wątków na pewno dałoby się jeszcze rozwinąć. Zwróciłam również uwagę na brak jakichkolwiek przypisów czy bibliografii. Zdaję sobie sprawę, że książka powstała w oparciu o własne doświadczenia autora a nie o inne lektury biznesowe (choć mogłoby to stanowić ciekawe rozwinięcie),ale często padają tu liczby, procenty, różne statystyki... A brak przy nich jakiegokolwiek punktu odniesienia, przypisu. Śmiem wątpić, by autor sam przeprowadzał badania, w oparciu o które wyszło mu, że 1,3 miliarda ludzi je sztućcami, a 2,6 miliarda używa pałeczek. Dane muszą skądś pochodzić i brakuje mi tu źródła. Nie wspomnę już o tym, że mamy czasem dane statystyczne, a brak tu informacji (choćby w przypisach),jak te dane zostały zebrane, przeanalizowane, jaka była grupa reprezentatywna... Liczby się przecież nie biorą z kosmosu ;).
Myślę, że warto sięgnąć po "Code of commerce", to szybka w czytaniu, ale też pełna praktycznych informacji lektura. Pozwala przypomnieć i ułożyć sobie w głowie wiele oczywistych, a jednak często zapomnianych informacji o stosunkach biznesowych. Gdyby więcej ludzi kierowało się w pracy zebranymi tu zasadami, wszystkim nam pracowałoby się ze sobą lepiej :)

Poradnik podzielony jest na kilka...

• Różne
  • Literatura austriacka