Okładka książki Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice. Jak wyznaczać granice i budować zdrowe relacje David A. Allen
David A. Allen Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Psyche/Soma nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psyche/Soma
Coping with Critical, Demanding, and Dysfunctional Parents. Powerful Strategies to Help Adult Children Maintain Boundaries ans Stay Sane
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2020-02-21
2020-02-21

Okładka książki ABC Twoich emocji - nowe wydanie Michael DeBernardi, Maxie C. Maultsby, Mariusz Wirga
ABC Twoich emo... Michael DeBernardi,...
Okładka książki Wybrakowani, bezwartościowi, wadliwi. Zmień autodestrukcyjne przekonania dzięki technikom terapii schematów oraz ACT Patrick Fanning, Michael Greenberg, Matthew McKay
Wybrakowani, b... Patrick Fanning, Mi...
Okładka książki Program zmiany sposobu życia. Uwalnianie się z pułapek psychologicznych Janet S. Klosko, Jeffrey Young
Program zmiany... Janet S. Klosko, Je...
Okładka książki Emocjonalne pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań? Gitta Jacob, Laura Seebauer, Hannie van Genderen
Emocjonalne pu... Gitta Jacob, Laura ...

Czytając tę książkę miałam wrażenie, że zarówno przykłady jak i sugerowane rozwiązania sa z księżyca i nijak się mają do rzeczywistości. Może to kwestia kulturowa, może wina tłumaczenia, ale nie widzę żadnej wartości dodanej z przeczytania tej książki.

Książka dobra, a byłaby bardzo dobra, gdy nie niektóre sugestie, z których ewidentnie wynika, że to manipulacja.
I tutaj mylący jest polski tytuł, gdzie mamy "... zdrowe relacje", a w oryginalnym jest "i pozostań zdrowy".

Reasumując: większość strategii ciekawa i warta przemyślenia, a nawet ćwiczenia, nie tylko w relacji z rodzicami.
Natomiast nie akceptuję głównego założenia, zgodnie z którym, aby poradzić sobie z manipulującymi tobą rodzicami masz się nauczyć strategii manipulujących nimi.
Nie, nie i jeszcze raz nie.

Dlatego zamiast podejścia interaktywnego wybrałabym jednak systemowe.

Natomiast nie akceptuję głównego...

Już od pierwszych stron coś mi nie pasowało. Aż doszłam do 3 rozdziału gdzie okazało sie że autor sugeruje otwarcie, że jego metody to manipulacja. Nie uważam, żeby jawna, świadoma manipulacja naprawiła relacje i czuje się zniesmaczona. Przeczytałam również książkę Lisdsay C. Gibson "Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców". Tam właśnie znalazłam pomocne informacje jak stworzyć normalną relacje i nie było ani słowa o manipulacji. Niska ocena z powodu tak słabego poziomu książki.

Wyznacz zdrowe granice w relacjach z toksycznymi rodzicami

W rozdziale I książki poznamy, jak zrozumieć zachowanie naszych rodziców, jak na nie reagować oraz jak nabrać dystansu biorąc pod uwagę historię rodziny i okoliczności. Rozdział II pomoże nam w tym co możemy z tym zrobić, jak odróżnić myślenie nielogiczne od logicznego. Poznamy również 17 ruchów które mogą wykonać nasi rodzice mobilizując również innych członów rodziny i jak na nie reagować. Zostały również omówione powody, dla których osoby te mogą próbować sabotować twoje próby likwidacji zachowań ICDD przejawianych przez rodziców oraz jak możesz temu zapobiec albo przynajmniej zminimalizować potencjalne szkody. W III rozdziale mowa o nawiązaniu konstrukcyjnych rozmów, domaganiu się określonych zmian oraz jak pokonać nawyki i kolejne pogorszenia sytuacji.

Dzięki tej książce mamy możliwość przyswoić sobie strategie metakomunikacyjne, które pozwolą nam na empatyczne wypowiedzi, w których możemy bronić siebie i szczerze wyrażać swoje myśli nie martwiąc się o to, że zostaniesz zlekceważony przez najbliższych. Pozwoli co to zupełnie zrezygnować z zachowań pełnych niepotrzebnej złości, lęków i wyrzeczeń. Dzięki tej książce na nowo zrozumiesz swoją rodzinę i wzbogacisz własne życie dzięki samoaktualizacji. Naprawa relacji z bliskimi okaże się możliwa i jest to wstęp do życia zgodnego z własnymi wyborami, a nie pod dyktando najbliższych. Poradnik otwiera nam drogę do samorealizacji a jednocześnie uczy budować nowe i bardziej satysfakcjonujące więzi w rodzinie.

Cały artykuł na stronie: http://autorzy365.pl/wyznacz-zdrowe-granice-w-relacjach-z-toksycznymi-rodzicami_a6495

Wyznacz zdrowe granice w relacjach z toksycznymi rodzicami

Bardzo ciężko mi się czytało tę książkę, może to nie ten moment na taką lekturę...będę musiała do niej kiedyś wrócić, tymczasem tylko 5

• Psychologia
  • PBW
  • Depresja
  • Polecane przez bloggerów
  • Chcę przeczytać, nie posiadam