Oblicza Wielkiej Brytanii. Skąd wziął się brexit i inne historie o wyspiarzach

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
literatura polska
Ag2S

Do czego Brytyjczykom służy dom? Dlaczego gdy jeden Anglik otwiera usta, drugi już nim pogardza albo go nienawidzi? Czy brexit jest przejawem racjonalności Brytyjczyków, czy największym aktem kolektywnej głupoty w historii tego narodu? Dariusz Rosiak, znakomity reporter i obserwator świata, tym razem opisuje zjawiska, które w ciągu ostatnich trzech dekad kształtowały Wielką Brytanię. Czy...

Dariusz Rosiak, znakomity reporter i obserwator świata, tym razem opisuje zjawiska, które w ciągu ostatnich trzech dekad kształtowały Wielką Brytanię. Czy rewolucja taczerowska i rządy Tony’ego Blaira leżą u podstaw brexitu? Skąd bierze się coraz większy strach Brytyjczyków przed pedofilią, przemocą na ulicach, utratą domu, zdolności kredytowej i wchłonięciem przez Europę?

Oblicza Wielkiej Brytanii to zbiór opowieści o wyspiarzach i zaproszenie do podróży przez współczesną Wielką Brytanię wystosowane z rozwagą Elżbiety II i ironią Monty Pythona.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/

źródło okładki: https://czarne.com.pl/

Oficjalna recenzja
Megajra książek: 619

Którędy do wyjścia?

Z czym kojarzy nam się Wielka Brytania? Część osób odpowie z pewnością, że z Big Benem, inni że z rodziną królewską, jeszcze inni że z Montym Pythonem i ta odpowiedź jest już dla mnie możliwa do przełknięcia. Jednak dzisiaj na hasło „Wielka Brytania” większość z nas odpowie – brexit. Głównie przez wzgląd na ciągłe przepychanki Theresy May z Brukselą, opozycją i jej własną partią, o których uprzejmie donoszą nam media. W tle zainteresowania brexitem pobrzmiewa także lęk przed polexitem (bądź też fascynacja nim) i podskórnie przeczuwane podobieństwo Polaków i Anglików. I między innymi dlatego „Oblicza Wielkiej Brytanii...” będą dla nas ciekawą lekturą. Między innymi, gdyż Rosiak atrakcyjnie opowiada nie tylko o przypuszczalnych powodach brexitu, ale także o społeczeństwie brytyjskim w ogóle.

Na pytanie, skąd wziął się brexit, nie da się przecież odpowiadać w próżni, Rosiak doskonale to rozumie. Dlatego postanawia nakreślić polskiemu czytelnikowi całościowy obraz bolączek i dylematów przeciętnych Anglików, ale także ich rys charakterologiczny. Czy rzeczywiście są oni tak zimni i niedostępni, jak się mówi? I czy naprawdę każde ich zdanie podszyte jest kpiną? W książce Rosiaka najlepsze jest to, co toczy się wokół brexitowego referendum, co dotyka polityki i życia społecznego jednocześnie. Zwłaszcza że właśnie to pomaga nam zrozumieć mechanizmy, które mogły (choć wcale nie musiały) doprowadzić do decyzji o opuszczeniu Unii Europejskiej.

To te „inne historie o wyspiarzach”...

To te „inne historie o wyspiarzach” stanowią porządny, stabilny trzon publikacji. A historie są przeróżne – od biurowego uścisku, poprzez walczących ekologów i akcent znikąd, aż po hazardowe bolączki przeciętnego Anglika. W tle pobrzmiewają i wielka polityka, bo przecież wszystko rozgrywa się za rządów Margaret Thatcher czy Tony’ego Blaira, i wielkie społeczne tematy. Bieda, bezrobocie, brak prywatności, lęk przed obcymi, spowszednienie zła, polityczna manipulacja, prawo do wiedzy i wolności słowa. Wszystkie te kwestie składają się na brytyjskie społeczeństwo, czasem pokazując ich wielkość, a czasem małość. Zawsze są jednak niesamowicie ciekawe, głównie przez wzgląd na umiejętność Rosiaka do budowania zajmującej narracji i łączenia wątków tak, by wszystko prezentowało się jako spójna i logiczna całość.

Czy jednak ktoś udzieli nam odpowiedzi na pytanie postawione w tytule? Zacytuję samego Rosiaka: „konia z rzędem temu, kto naprawdę potrafi powiedzieć, skąd się to wzięło”*. Jak zatem możecie się domyślić, jednoznaczne odpowiedzi nie padają. I właściwie to dobrze. Autor musiałby cierpieć na wyjątkową manię wielkości, gdyby zdecydował się mentorskim tonem opowiadać o brexicie i jego początkach. Mówi zaś o tym, co sam zauważył podczas lat spędzonych w Wielkiej Brytanii i – to trzeba przyznać – brzmi to bardzo przekonująco. Skąd zatem wziął się brexit? Czytajcie Rosiaka i przekonajcie się, jak brzmi jego wersja. A przy tym możecie być pewni, że czeka was dobra zabawa na wysokim poziomie.

Olga Drewnowska

* Cytat z audycji „Poranek Dwójki” z dnia 26.11.2018 r.