Całun dla pielęgniarki

Tłumaczenie: Blanka Kuczborska
Cykl: Adam Dalgliesh (tom 4)
Wydawnictwo: Baobab
Shroud for a Nightingale

Królowa powieści detektywistycznej nie tylko odkrywa zbrodnię, ale próbuje również odsłonić nieuchwytne i odwieczne aspekty ludzkiej duszy, które do zbrodni prowadzą... W Nightingale House, szkole dla pielęgniarek, w tajemniczych okolicznościach giną dwie studentki. Adam Dalgliesh ze Scotland Yardu musi znaleźć działającego z chirurgiczną precyzją zabójcę. Jego śledztwo prowadzi nas w mroczny świat kłamstwa, głęboko skrywanych tajemnic, szantażu i tłumionej seksualności. Kunsztownie skonstruowana fabuła, po mistrzowsku scharakteryzowane postacie, dickensowska słabość do szczegółu i nieoczekiwane zakończenie - to atuty tej książki.

źródło opisu: wydawca

źródło okładki: wydawca

Mika220 | 2015-12-15

To pierwsza przeczytana przeze mnie książka tej autorki. To klasyczny kryminał, zagadka i rozmyślanie kto może za tym stać. Język jest przystępny, a przy tym autorka barwnie opisuje miejsca, osoby. Dobrze wprowadza w klimat. Były jednak moim zdaniem gorsze momenty. Wolałabym trochę lepiej w książce poznać dziewczyny z tej szkoły dla pielęgniarek, bo wydawały się ciekawymi postaciami, a jednak jest śledztwo, a one z boku, mało jest tak o ich relacjach. Myślę, że gdyby nie to mogłoby być jeszcze ciekawiej. Niemniej jest atmosfera tajemnicy, są kłamstwa, szantaże. Zagadka nie jest bardzo skomplikowana, ale ciekawa. Jest przeszłość o której tutaj chce się zapomnieć.Ciekawie pokazane ich środowisko. Są dialogi, które są dosyć naturalne i konkretne, służą temu, by dociec co tam się naprawdę stało. Widzimy też jak trudne musi być dla policjanta, gdy zna już prawdę, a nie jest w stanie tego udowodnić, bo nie ma silnych dowodów. No i jak ciężko rozstrzygnąć czasem co jest moralne, a co nie....

Jaguś | 2013-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2013

Dawno nie czytałam tak dobrego kryminału. Naprawdę świetnie napisana książka. Podobała mi się intryga, postacie zostały rewelacyjnie scharakteryzowane. Również to, że czytając możemy się domyślać, kto jest mordercą, a ostatecznie zakończenie książki jest tak zaskakujące i niespodziewane, to atut tej książki. Brawa dla autorki :)

Przeczytana: listopad 2015

Jest to dopiero moja druga pozycja z serii kryminałów. Niewątpliwie chętnie poszerzę swoją biblioteczkę o dodatkowe dzieła. Książkę czytało się szybko, swobodnie i z zainteresowaniem. Tekst nie był obarczony niezrozumiałym potokiem nic niewnoszących słów. Wszystko miało w niej sens i było klarownie przemyślane. Opis miejsc, budynków i bohaterów był wyrazisty i charakterystyczny. Zwłaszcza każda z postaci, która chociażby przewijała się przez parę stronic książki pozostawała w pamięci. Autorka umiejętnie wprowadza czytelnika w klimat, dlatego z coraz większą gorliwością śledzi się przebieg wydarzeń.

Na samym początku muszę przyznać, iż książka autorstwa pani James skusiła mnie głównie ze względu na tytuł. Osobiście powieści detektywistyczne czytam dość rzadko, głównie ze względu na to, iż naprawdę trudno mnie zadowolić i zaskoczyć, dlatego też, jeśli już na coś się zdecyduję, to liczę na naprawdę barwną i ciekawą historię.

Tak też było poniekąd z "Całunem dla pielęgniarki" opowiadające o szkole pielęgniarskiej Nightingale House, w której giną dwie studentki, a ich sprawca działa z szalenie chirurgiczną precyzją. Od tej pory rozpoczyna się gra na wagę życia i śmierci, w której to Adam musi rozwikłać tą tajemniczą zagadkę. "Jego śledztwo prowadzi nas w mroczny świat kłamstwa, głęboko skrywanych tajemnic, szantażu i tłumionej seksualności."

Zabierając się za tę lekturę obawiałam, się iż autorka za bardzo popłynęła w pielęgniarski świat. W końcu znana szkoła nazwana imieniem pierwszej pielęgniarki, morderstwo, kłamstwa, szantaże i nie tylko to dwie przeciwności. Ale o dziwo tak...

Maromira | 2015-06-12
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Moje pierwsze spotkanie z prozą P.D. James i od razu strzał w dziesiątkę. Co prawda miłośnicy szybkiej akcji i nagłych zwrotów akcji nie znajdą tu nic dla siebie, ale autorka potrafi zjednać sobie amatorów starej, dobrej powieści detektywistycznej. Śledztwo płynie dosyć powoli, rysując bogate portrety psychologiczne postaci niczym Dickens. Dość prosta zagadka, za to okraszona wspaniałymi opisami i co znamienne - czasem bardziej przerażają postronni świadkowie niż sam morderca.

Olqa | 2016-03-04
Przeczytana: 04 marca 2016

Po przeczytaniu pierwszych dwóch rozdziałów, dodałam autorkę książki do listy moich ulubionych pisarzy... to tyle jeśli chodzi o moją opinię. ;)

Alisonn | 2016-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Dobry kryminal. Do konca nie wiedzialam kto morderca byl.Polecam.

Agata | 2014-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

Zastanawialiście się kiedyś jakie są cechy dobrej, ale takiej naprawdę dobrej książki? Z pewnością wielu z was jako jedną z nich wymienia fakt, że jest to książka, która wciąga do tego stopnia, że nie można się od niej oderwać. Jeśli szukacie właśnie takiej książki, to możecie ustać w poszukiwaniach. Znalazłam ją wczoraj i chętnie podzielę się z wami refleksjami na jej temat. Mowa oczywiście o "Całunie dla pielęgniarki" autorstwa P.D. James, która to książka całkiem niedawno ponownie ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B.

"Całun dla pielęgniarki" to kryminał wchodzący w skład serii powieści o policjancie poecie Adamie Dalgliesh ze Scotland Yardu, z których większość została zekranizowana. Autorką tej serii jest znzana angielska pisarka Phyllis Dorothy James Withe, która właśnie tej serii zawdzięcza swoją popularność na arenie międzynarodowej. Autorka jest laureatką wielu prestiżowych nagród literackich zarówno w swoim kraju, jak i zagranicą. Tą, którą powinna się szczycić...

Abee | 2015-09-25
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 25 września 2015

Wciągające. Nieśpieszny kryminał dziejący się w szkole pielęgniarskiej. Po śmierci jednej z uczennic rozpoczyna się śledztwo. Najpierw lokalne. Po śmierci drugiej - z udziałem Scotland Yardu. Atmosfera gęsta. Wiele tropów. Im bliżej końca, tym więcej zaskoczeń. Dobre.

Skylla | 2014-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Recenzje są tutaj trochę zbyt optymistyczne. Jest to niezły kryminał brytyjski w starym stylu, ma nieźle zarysowane postacie, dość dobrą narrację, ale wątek kryminalny, a zwłaszcza samo jego rozwiązanie jest jednak trochę rozczarowujące. Dla miłośników gatunku.