Trzech panów w łódce, nie licząc psa

Seria: Arcydzieła Literatury Światowej
Wydawnictwo: Vesper
7,14 (2086 ocen i 254 opinie) Zobacz oceny
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Three men in a boat, to say nothing of the dog
rejs, panowie, pies

„Trzech panów w łódce, nie licząc psa” to humorystyczna, XIX-wieczna powieść angielska, opisująca wyprawę i przygody trzech londyńczyków: George'a, Harrisa, nieznanego z imienia narratora (którym jest sam Jerome), oraz psa Montmorency'ego, którzy wybrali się w rejs po Tamizie i przepłynęli 123 mile (blisko 200 km) z Kingston do Pangbourne. W zamyśle autora książka miała być poważnym przewodnikiem turystycznym po Tamizie, zawierającym opisy położonych nad brzegami rzeki zabytków, ale górę wzięło ironiczne poczucie humoru Jerome'a. Komiczne zdarzenia, opowiastki i anegdotki umilające trzem panom wyprawę, przyprawione specyficznym angielskim humorem, bawią od stu lat czytelników w różnym wieku na całym świecie.

źródło opisu: www.vesper.pl

źródło okładki: www.vesper.pl

Gosia | 2015-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Przezabawna opowieść o wycieczce trzech Anglików (w tym autora Jerome K.Jerome'a i jego psa). Postanawiają oni wybrać się na dwa tygodnie łodzią w górę Tamizy.
Wyróżnia tę książkę spośród innych specyficzny angielski humor, wiele śmiesznych anegdot, opowiastki dotyczące perypetii głównych bohaterów podczas rejsu oraz kilka pięknych opisów przyrody.
Podobno książka miała być w zamyśle autora przewodnikiem i zawiera ona wiele ciekawych informacji historycznych i krajoznawczych.
Naprawdę fajna odskocznia w świat XIX-wiecznych angielskich dżentelmenów.

Gapcio | 2014-01-15

Poradnik, jak uprawiać turystykę wodną na Tamizie, będąc angielskim dżentelmenem.
Jako że sam nie jestem ani Anglikiem, ani tym bardziej dżentelmenem, nie powinien zostać przedmiotem mojego szczególnego zainteresowania. Stało się jednak inaczej, bo książka oferuje cenną wiedzę z wielu dziedzin: uczy wytwornie przeklinać, podpowiada, jak z wdziękiem popaść w tarapaty, daje budujące przykłady skrajnego lenistwa czy tchórzostwa, wreszcie pozwala wejrzeć w umysł psa i za bardzo się nie przerazić. Przede wszystkim zaś odkrywa w autorze moją bratnią duszę, czyniącą na temat bliźnich dokładnie te same odkrycia, jakie i ja od wielu lat wciąż od nowa i z łagodnym zdumieniem czynię, czyli że, mówiąc w skrócie, nie dorastają mi do pięt i tylko na skutek jakiejś gigantycznej omyłki dostępują godności stąpania po tej samej ziemi co ja.

PABLOPAN | 2016-07-26
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Bardzo dobrze napisana i przezabawna książka. Jerome K. Jerome udowadnia, że można komuś wytknąć wszystkie jego przywary nie obrażając go, a wręcz przeciwnie: zrobić to w sposób, który u wszystkich wzbudza salwy śmiechu, a sam zainteresowany nie ma pojęcia, że mówi się o jego wadach. To zdecydowanie wielka sztuka, właściwa najlepszym, a przede wszystkim inteligentnym pisarzom. Jeżeli macie okazję przeczytać, nie wahajcie się ani chwili :)

ChicaDeAyer | 2014-10-30
Przeczytana: 30 października 2014

Jestem wielką fanką angielskiego humoru, więc owa pozycja była obowiązkową w moim przypadku i czekała w kolejce do czytania.

Jest wręcz nim naszpikowana, więc musiałam się zmusić do tego by przestać czytać ją w miejscach publicznych, bo chichotanie nad książką chyba nie było zbyt dobrze przyjęte przez moich współpasażerów w środkach komunikacji publicznej. Oprócz doskonałej rozrywki i licznych chwil wesołości, tytuł ten dostarcza wiele życiowych prawd przez to, że zawiera tak dużo celnych uwag na temat ludzkiej natury - a ta, jak się okazuje, za wiele się nie zmieniła od XIX wieku, więc książka nie straciła na aktualności.

Polecam ją nie tylko fanom angielskiego dowcipu, choć tym przede wszystkim.

allison | 2018-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

Świetna powieść, okraszona inteligentnym, nieraz zaskakującym jak na dziewiętnastowieczną prozę humorem.
Słuchałam przez kilka ostatnich dni, i podczas pracy w ogrodzie, i przed zaśnięciem - polecam wersję audiobooka w rewelacyjnej interpretacji Rocha Siemianowskiego!

Moim ulubieńcem stał się ...psi bohater, który pojawia się epizodycznie, ale za każdym razem albo mnie rozbrajał, albo rozkładał na łopatki:).
Trójkę ludzkich bohaterów obdarzyłam chyba taką samą sympatią, chociaż narrator ze swoimi hipochondrycznymi skłonnościami może momentami miał przewagę nad pozostałą dwójką.

Wodna włóczęga to nie tylko zapis pełnej niespodziewanych przygód podróży. Narrator nieraz pozwala sobie na dygresje, które przeradzają się w zabawne opowieści, doskonale uzupełniające i ubarwiające całość.
Bieżące wydarzenia są mniej lub bardziej humorystyczne, powaga przeplata się w nich z wszystkimi odmianami komizmu; niektóre opisy trwale zapisują się w pamięci czytelnika, np. scena z obieraniem...

eduko7 | 2017-10-31
Przeczytana: 26 października 2017

Jeśli w podróż (niezależnie czy w czasie, czy po Tamizie), to tylko z gentelmenami z tej powieści. Dobra zabawa, dobre maniery z nutą nonszalancji zapewnione. Opowieść z odpowiednim wywarzeniem informacji i humoru sytuacyjnego. Nawet liczne dygresje nie nużą. Ciekawe postaci, a tytułowy pies... Sami sprawdźcie. Polecam, zwłaszcza osobom, które potrzebują oderwania od codzienności i cenią angielski humor.

Renax | 2015-04-21
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Szukałam czegoś z humorem po traumie ostatnich książek o rzeziach i kolonializmie i to dostałam.
Jest to książka wiekowa, angielska. Wygląda tak, że w każdym rozdziale mamy opowieść o niewydarzonej wycieczce przez Tamizę 3 oszołomów i psa. W każdym rozdziale nasz narrator przypomina sobie jakąś zabawną historię i ją opowiada. Jest to więc humor sytuacyjny, wynikły z kontrastu pomiędzy sztucznością, patosem, a nieprzewidzianymi skutkami różnych sytuacji. W każdym razie jest to naprawdę śmieszne, zaś ośmieszone sytuacje są bliskie nam wszystkim, więc i książka po tych przeszło stu latach jest wciąż aktualna i śmieszy.
Postanowiłam jednocześnie czytać po polsku i porównywać z angielskim audiobookiem. Tak też zrobiłam, ale audiobook był dosyć szybko czytany. W każdym razie spotykałam się z lepszymi audiobookami.
Ale książkę polecam jak najbardziej.

Dawno nie czytałam tak zabawnej książki. Dziwne przygody trzech panów i zabawne sytuacje, w które się wplątali. Oto Trzej panowie i pies płynący łódką po Tamizie. Mnóstwo zabawnych historyjek, anegdotek z ich życia. Lubię Angielski humor. Śmiałam się do łez w niektórych fragmentach, ale i poddawałam się głębszej refleksji. Książka jest o czymś co jest chyba najcenniejszym skarbem, jest po prostu o życiu oraz o mniej istotnej rzeczy, ale też ważnej, a mianowicie o ludziach i ich zachowaniach. Oprócz tego ta książka jest też mini przewodnikiem po Londynie, a także zawiera mnóstwo informacji historycznych co dla mnie, miłośniczki historii, jest dodatkowym smaczkiem. Ta książka nawet zawiera szczyptę mroku i grozy. Niebanalna, nieprzewidywalna, ciągle się coś dzieje, cały czas zaskakuje. Niby wszystko idealnie, ale jednak jest jeden mały minusik, zdarzają się ciut za długie opisy co może troszkę nudzić, ale na szczęście nie ma ich zbyt dużo.
Warto po nią sięgnąć by móc spojrzeć na...

ishara | 2016-09-03
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

'Trzech panów..' opowiada o perypetiach trzech gentelmenów z Londynu, którzy wybrali się na dwutygodniową wycieczkę łódką wzdłuż Tamizy. Oprócz głównego wątku autor bawi nas wieloma anegdotami a propos opowiadanej historii, które są nawet ciekawsze od samej historii! Choć książka powstała ponad 120 lat temu zadziwia swą aktualnością. Chociaż pod koniec XIX wieku świat wyglądał zupełnie inaczej, okazuje się, że ludzie mieli takie same problemy jak dziś, mimo postępu techniki mentalność nie zmieniła się ani trochę. Bardzo przyjemna, zabawna i pouczająca lektura.

Monika | 2014-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2014

Zabawna, z elementami historii i dużą dawką angielskiego humoru :)
Zdecydowanie polecam!