rozwiń zwiń

Czy odbędą się letnie festiwale literackie? Apel organizatorów

LubimyCzytać LubimyCzytać
04.05.2020

Czy zbliżające się lato będzie tak samo literackie, jak w zeszłym roku? Organizatorzy zrzeszeni w Koalicji Letnich Festiwali Literackich walczą o to, by w 2020 roku móc znów wyjść do czytelników z książkowymi inicjatywami. W tym celu wystosowali apel do Wiceprezesów Rady Ministrów – Jadwigi Emilewicz i Piotra Glińskiego. Wśród sygnatariuszy pisma m.in. Literacki Sopot, Góry Literatury i Miedzianka Fest.

Czy odbędą się letnie festiwale literackie? Apel organizatorów

Organizatorzy literackich festiwali, spotkań autorskich i kameralnych imprez plenerowych, nad programem swych wydarzeń pracowali od wielu miesięcy. Obecna sytuacja związana z koronawirusem pokrzyżował wiele ich planów, lecz obecnie, w momencie stopniowego znoszenia obostrzeń, część inicjatyw ma wciąż szanse się udać. Czy Literacki Sopot, Non-Fiction Festiwal Kraków czy Festiwal Góry Literatury odbędą się? Wiele zależy od rządzących.

#KoalicjaLetnichFestiwaliLiterackich walczy o literackie wydarzenia

Od 4 maja 2020 roku w Polsce znów otwarte są galerie handlowe, w planach jest stopniowe odmrażanie gospodarki poprzez luzowanie obostrzeń sanitarnych. Czy w tej sytuacji priorytetowo należy traktować również kulturę? Wątpliwości co do tego nie mają członkowie Koalicji Letnich Festiwali Literackich. Należą do nich organizatorzy następujących wydarzeń: Izabelińskie Spotkania z Książką, Non-Fiction Festiwal Kraków, Festiwal Góry Literatury w Nowej Rudzie, Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, Zakopiański Festiwal Literacki, Festiwal Patrząc na Wschód w Budzie Ruskiej, Literacki Sopot, Miedzianka Fest. Wystosowali oni pismo do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Piotra Glińskiego. Apelują o włączenie ich „do procesu tworzenia norm i inicjatyw dotyczących organizowania wydarzeń kulturalnych” oraz „wypracowanie osobnych modeli organizacyjnych, które byłyby adekwatne do prowadzonych przez nas działań” – w odróżnieniu od tych, które obowiązywać mają teatry, opery, filharmonie czy inne instytucje kultury.

Organizowane przez nas wydarzenia, takie jak spotkania autorskie i dyskusje literackie nie są imprezami masowymi z punktu rozumienia ustawy. Połączone w cykl festiwalowy odbywają się często w plenerze i w przestrzeniach, w których bardzo łatwo zachować bezpieczny dystans społeczny. Sama formuła spotkań z literaturą jest kameralna, a publiczność odpowiedzialna i spokojna. Dlatego postulujemy by w momencie otwarcia bibliotek i galerii sztuki pozwolić również na takie spotkania.

Czy uda się otworzyć festiwale dla publiczności?

Sygnatariusze pisma podkreślają, że festiwale literackie łączą kulturę i turystykę, dzięki czemu promują mniejsze miejscowości i lokalne przedsiębiorstwa. Choć rząd planuje wyrazić zgodę na stopniowe otwieranie instytucji kultury, hotele i restauracje, wciąż brak informacji na temat wydarzeń kulturalnych, takich jak festiwale. „Mamy świadomość, że stan czytelnictwa w Polsce jeszcze przed pandemią był niezadawalający, natomiast teraz grozi zupełną katastrofą. A festiwale literackie zawsze były mocnym wsparciem dla rynku książki: autorów, tłumaczy, wydawnictw i czytelników”, piszą organizatorzy.

Ich zdaniem zastosowanie odpowiednich procedur zapewni bezpieczeństwo uczestnikom wydarzeń: obowiązkowe zapisy na poszczególne dni czy punkty programu, zachowanie dystansu między uczestnikami, dezynfekcja rąk i zakładanie maseczek ochronnych. Dzięki tym zasadom możliwe będzie choć częściowe zachowanie możliwości spotkania i dyskusji z drugim człowiekiem, choć część wydarzeń na pewno będzie musiała zostać przeniesiona do internetu i transmitowana w formie wideo. „Wszyscy po tym trudnym okresie potrzebujemy kontaktu z drugim człowiekiem, obecności i rozmowy. A literatura i kultura od zawsze stanowiły nie tylko odskocznię od codziennych trosk i problemów – ale od zawsze dawały też narzędzia do analizy i zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości” – argumentują organizatorzy. Pełną treść apelu można przeczytać na stronach Literackiego Sopotu.

Serwis lubimyczytać.pl pełni rolę patrona medialnego wielu literackich wydarzeń i festiwali. Mamy nadzieję, że w tym roku również dojdzie do realizacji spotkań z książką, o których będziemy mogli informować naszych użytkowników.

Fot. otwierająca: uczestnicy Festiwalu Patrząc na Wschód w 2019 roku, fot. Radek Nowacki, czarnybocian.com

#czytamwdomu #kupujeksiazki

[ec]


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 04.05.2020 15:13
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post