Cytaty z książki „Brud jest zdrowszy niż myślisz” (1)
  • Chcemy pomóc Wam zrozumieć coś, co ciężko pojąć: my, ludzie, żyjemy na planecie, sterowanej przez niewidoczne drobnoustroje. Przez 3 miliardy lat były one jej jedynymi właścicielami. Utworzyły naszą biosferę, utrzymywały globalne cykle z udziałem węgla, azotu, siarki, fosforu i innych składników odżywczych. Stworzyły całą glebę. Trzeba wspomnieć także, że zapewniły warunki do ewolucji organizmów wielokomórkowych, w tym nas.

    Liczbę bakterii na ziemi szacuje się na kwintylion czyli 10 do 30. potęgi, tj. 10 i 30 zer. Ich liczba przekracza zatem liczbę gwiazd w naszej galaktyce. Liczba wirusów jest wyższa o co najmniej dwa rzędy wielkości. Zgodnie z nowymi szacunkami, na Ziemi jest niemal bilion gatunków drobnoustrojów, a 99,999 procent z nich dotychczas nie odkryto. Utworzony przez nie łańcuch sięgałby 200 bilionów razy do Słońca i z powrotem.

    Oznacza to, że całość mikrobiologii opiera się na niespełna 1 procencie żyjących drobnoustrojów. Pozostałe nie są znane. Nie jesteśmy w stanie hodować ich w laboratoriach. Nie mają nazw. Nie znamy ich funkcji. Otacza nas ciemna materia mikrobiologiczna.
    więcej
    Jack GilbertBrud jest zdrowszy niż myślisz
Jak mogę dodać nowy cytat?
Znajdź autora lub książkę, następnie w sekcji "cytaty" kliknij link Dodaj cytat.
Popularne tagi cytatów
więcej
zgłoś błąd zgłoś błąd